Na območju Mislinjske doline v občinah Slovenj Gradec in Mislinja ima RK 14 krajevnih organizacij, prek katerih na terenu deluje okoli 200 prostovoljcev.

Prostovoljci imajo po besedah Matvozove na terenu veliko neposrednega stika z ljudmi. Njihova vloga ni samo v razdeljevanju intervencijskih in drugih zalog hrane, temveč tudi obiskujejo starejše občane, se z ljudmi veliko pogovarjajo, skrbijo za zadostno število krvodajalcev in na terenu pobirajo članarino.

"Brez njihovega dela na terenu Rdeči križ ne bi mogel tako dobro pokrivati vseh socialnih stisk, ki pa jih je vedno več," je STA povedala Matvozova.

Po pomoč se obrača vse več ljudi z nizkimi prihodki

Na območju Mislinjske doline imajo trenutno okoli 1000 uporabnikov, ki pakete s hrano prejmejo od dva- do trikrat letno. To so predvsem osnovna živila, aktivisti pa velikokrat s pridobljenimi sredstvi kupijo kakšen priboljšek ali pa dodajo živila, ki se zberejo v trgovskih centrih.

Kot pravi sekretarka območnega združenja RK, pa se po pomoč na RK obrača obrača vse več ljudi, tudi takšni, ki imajo določene dohodke, a so ti nizki. Tako poleg razdeljevanja hrane velikokrat pomoči potrebnim pomagajo tudi s plačilom položnic, pri čemer pa gre za manjša plačila.

Socialno šibkejšim pa ponujajo tudi možnost letovanja. Tako so v okviru slovenjgraškega RK na letovanje na Debeli rtič letos že poslali devet starejših, med prvomajskimi počitnicami pa bodo na letovanje poslali še osem otrok iz socialno ogroženih družin.