»Iz depeše izhaja, da ste pisno opozorili direktorje policijskih uprav, da je nedopustno, da je stanje ukrepov na področju cestnega prometa v januarju 2013 v primerjavi z januarjem 2012 upadlo skoraj za 50 odstotkov,« pišejo v PSS. Dodajajo, da je v depeši tudi zahteva za pojasnilo in poudarek, da je tako stanje nedopustno. V depeši je bilo tudi vsem komandirjem PP PU Koper naročeno, naj danes do 10. ure poročajo o konkretnih razlogih za takšen padec izvedenih ukrepov po CPP in da stavka policistov ne more biti glavni razlog za takšno stanje. Dodajajo še, da se s takšnim stanjem zmanjšuje pričakovanje kršiteljev prometnih predpisov, da bodo kaznovani.

»Grob poseg v pravico do stavke«

PSS omenjeno depešo ocenjuje kot grob poseg v ustavno pravico zaposlenih do stavke ter neposredno omejevaje stavke. »Daje jasno sporočilo, da morajo direktorji PU preko komandirjev pritisniti na policiste, da bodo ti izrekali več ukrepov na področju cestnega prometa, oziroma da morajo policisti poročati, zakaj so v stavki v celoti spoštovali zakonska določila 84. člena zakona o policiji.«

»Menimo, da je nedopusten in po našem mnenju celo nezakonit vaš način poseganja v pravico do stavke, saj je stavka policistom zaradi narave dela, ki ga opravljamo že tako omejena in policisti ne moremo enostavno prekinit dela ter s tem suspendirati pogodbe o zaposlitvi, da bi dosegli svoj cilj, kot to lahko naredijo drugi javni uslužbenci in zaposleni v gospodarstvu,« so še zapisali v PSS.

PSS je 21. decembra 2012 napovedal stavko in predstavil stavkovne zahteve, do danes pa se vlada, MNZ in generalni direktor policije Stanislav Veniger do njih niso resno opredelili, še opozarjajo ter dodajajo, da tudi pogajanj ni več. »Torej popolnoma upravičeno je, in to smo vam tudi napovedovali, da je število plačilnih nalogov z denarnimi globami upadel,« poudarjajo pri PSS.

Vse poteka po predpisih

»Da v bodoče ne bo nesporazumov, pa vam zgolj iz previdnosti pojasnjujemo, da morajo policisti, upoštevaje določbo 84. člena zakona o policiji, ukrepati zoper cestno prometne prekrške, ki pomenijo grobo kršitev cestno prometnih predpisov, s katerimi je nastala, ali bi lahko nastala resna posledica in pri katerih je poleg denarne kazni 300 ali več evrov, predpisana še kazenska sankcija – kazenske točke ali varstveni ukrep oziroma druge prekrške, če s storitvijo neposredno ogrožajo življenje, osebno varnost ljudi in premoženje ali so v nasprotju z javnim redom in mirom. In vse to policisti striktno spoštujemo in izvajamo,« so še pojasnili.

Poudarili so tudi, da v vseh primerih, kjer so podani pogoji za izrek opozorila glede na določbo 55. člena Zakona o prekrških pa policisti vseeno ukrepajo in namesto globe izrečejo opozorilo, saj je v pristojnosti policista, da glede na storjeni prekršek oceni ali bo opozorilo glede na pomen dejanja zadosten ukrep. »Vse opisano je torej v celoti v zakonskih okvirih in predpisih,« zagotavljajo.