Möderndorfer je na današnji novinarski konferenci v DZ ocenil, da je sedanja koalicija naredila bistveno več, kot si je sprva zadala, pa tudi več od pričakovanj. S prenovljenim koalicijskim sporazumom želi koalicija nadaljevati mandat in začrtati razvoj Slovenije tudi po končanem mandatu.

Koalicijska pogodba najkasneje do začetka februarja

Vodja poslancev PS ocenjuje, da bodo koalicijski partnerji nov sporazum o sodelovanju lahko dokončno uskladili do konca januarja oz. začetka februarja. Poudarke, ki jih je največja vladna stranka že pripravila, je strnil v nekaj točk.

Na prvem mestu je izpostavil področje energetike. V največji vladni stranki jih zanima, ali je projekt Teš 6 upravičen ali ne in tudi, ali bo pozitivno deloval. V januarju morajo koalicijski partnerji to vprašanje po besedah Möderndorferja razčistiti in doreči v koalicijskem sporazumu. Ne želijo namreč, da bi se na področju energetike in pri tem projektu zgodilo podobno kot pri večletnem ugotavljanju bančne luknje.

Priložnost za spremembo stanovanjskega trga

V koalicijski pogodbi morajo po mnenju PS spodbuditi tudi razvoj novih ekonomskih modelov, pri čemer ta stranka poudarja podjetniško zadružništvo, t.i. start up model in socialno podjetništvo.

Möderndorfer se je dotaknil slabe banke, na katero bo s slabimi terjatvami prenesenih tudi veliko število neizkoriščenih stanovanjskih enot. To je po mnenju PS priložnost za spremembo stanovanjskega trga, tudi za uvedbo stanovanjskih zadrug in za neprofitna stanovanja stanovanjskih skladov.

Posegov v pokojnine in novih davkov ne bo

Nenazadnje pa želi PS v koalicijski pogodbi odgovoriti tudi na vprašanje uvedbe univerzalnega temeljnega dohodka.

Vprašanja, kot so posegi v pokojnine in novi davki, pa so po besedah Möderndorferja že ad acta, saj da je predsednica vlade Alenka Bratušek že zagotovila, da teh ukrepov ne bo.

S prenosom slabih terjatev na slabo banko država postala še večji lastnik

Koalicijo sicer čaka še nekaj trdih orehov, med drugim privatizacija, na kar je pred dnevi opozoril tudi prvi predsednik PS Zoran Janković in na odločitve o tem in drugih vsebinah koalicijske pogodbe vezal tudi svojo prihodnost v PS.

Möderndorfer je danes spomnil, da je s prenosom slabih terjatev na slabo banko država postala še večji lastnik, kot je bila doslej. »Počasi bo moglo to nekoga zelo skrbeti, predvsem ga bo pa glava bolela v zvezi s tem, kaj bomo z vsem tem lastništvom počeli,« je dejal.

Virantovi predlogi so legitimni in vredni razmisleka

Po njegovih ocenah sicer ni težava v lastništvu, pač pa v korporativnem upravljanju. Če bomo imeli dobro korporativno upravljanje, bo po njegovih besedah tudi prodaja zelo nizka, če pa slabo, bo stopnja prodaje zelo visoka.

Koalicija bo januarja usklajevala tudi predlog novele zakona o dostopu do informacij javnega značaja, po katerem bi bili osnovni podatki iz posojilnih map, zaradi katerih je nastal kapitalski primanjkljaj v bankah, javni. Predlog je minister za notranje zadeve Gregor Virant omenil minuli teden. A je bil po ocenah Möderndorferja Virant zelo hiter s komentarji, glede na to, da se o tem sploh še niso pogovarjali. So pa, kot pravi, Virantovi predlogi legitimni in vredni razmisleka.

Interpelacija zoper Omerzela

Skoraj zagotovo pa bo koalicijo obremenila interpelacija zoper ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela, s katerim se je Möderndorfer sestal tudi minuli teden. Razpravljala sta o Teš 6 in zakonu o energetiki ter o tem, kdaj bi minister stališča, povezana z interpelacijo, lahko pojasnil poslancem PS. Ti bodo povedali, ali so z njegovimi odgovori zadovoljni ali ne, je dejal Möderndorfer.

Predsednik DL Gregor Virant z osnutkom seveda še ni seznanjen, a kot je dejal danes ob sprejemu za komandirje policijskih postaj, so stališča njegove stranke znana. Torej, da se davki ne dvigujejo in da se ne uvajajo novi, da se velik poudarek da boju proti gospodarskemu kriminalu in korupciji ter se intezivno lotijo postopkov odvzema nezakonito pridobljenega premoženja. Hkrati želi, da se osredotočijo na mlade in konkurenčnost gospodarstva.

Za DeSUS ključne pokojnine in zdravstvo

Znana so sicer tudi nekatera stališča drugih dveh koalicijskih partneric. V DeSUS bodo vztrajali pri zapisu, da v prihodnjih dveh letih ne bo prišlo do dodatnega znižanja pokojnin in da ne bodo vzeli letnega dodatka upokojencem, ki ga prejemajo. Ključen bo tudi dogovor o izhodiščih za zdravstveno reformo, najbolj pomemben pa bo zanje gospodarski program, je nedavno povedal Erjavec.

SD namerava svoja stališča pripraviti do 15. januarja, do sedaj pa so poudarjali zavzemanje za ohranitev socialne države in so proti posegom v minimalno plačo.