Odpoklic nadzornih članov

Vlada je namreč na četrtkovi seji odpoklicala člane nadzornega sveta Soda ter imenovala nove. Novi nadzornik Samo Lozej je član sveta PS in vršilec dolžnosti direktorja Termoelektrarne in toplarne Ljubljana, Nives Cesar pa ljubljanska mestna svetnica z Liste Zorana Jankovića.

Iz kvote SD naj bi bila prvi mož podjetja iskra Zaščite Otmar Zorn in vodja Petrolove maloprodaje Roman Dobnikar. Iz kroga DL naj bi Sod nadziral donedavni namestnik direktorja Elesa Aleksander Mervar, novi nadzornik Stane Seničar pa je predsednik celjskega območnega odbora Desusa.

Bo sledila še menjava uprave?

Mediji že dlje časa ugibajo, ali bo sledila še menjava uprave Soda. To trenutno vodi začasna ekipa, sestavljena iz Petra Ješovnika, Iga Grudna in Nade Drobne Popovič, in sicer od februarja, ko je nadzorni svet razrešil takratno upravo pod vodstvom Tomaža Kuntariča.

Po poročanju nekaterih medijev naj bi ljubljanski župan Zoran Janković na čelo uprave želel spraviti direktorico Javnega holdinga Ljubljana Zdenko Grozde, medtem ko naj bi ostale stranke podpirale Kuntariča.

Vsako kadrovanje je politična odločitev

»Vsako kadrovanje, predvsem pa odločitev vlade, je v prvi vrsti politična odločitev. Prav pa je, da vlada svoje odločitve pospremi tudi s strokovnostjo posameznih oseb,« je pred današnjim kolegijem predsednika DZ dejal vodja poslancev PS Jani Möderndorfer.

O novih nadzornikih Soda je izrazil prepričanje, da gre za visoko strokovno usposobljene ljudi, o morebitni menjavi uprave pa bo po njegovih besedah odločal nadzorni svet, ki se bo sestal »verjetno v kratkem«.

»Eni zelo radi na velik pomp dajo ta trenja, zagotovo pa se ljudje med sabo pogovarjajo in ne vidim nič napačnega, če imajo različne poglede na posamezna vprašanja. Bolj pomembno je, ali se znajo uskladiti,« pa je odgovoril na vprašanje, ali zaradi imenovanj v Sodu prihaja do trenj v koaliciji.

Strankarska izkaznica ne sme biti prednost, še manj pa težava

Tudi po mnenju vodje poslancev SD Matjaža Hana je za vse kadrovske odločitve vlade lahko reči, da gre za politično kadrovanje. »Tej besedi se je težko izogniti, a menim, da strankarska izkaznica ne sme biti prednost, še manj pa težava, da je lahko strokovnjak imenovan na nekatere pomembne funkcije v državi,« je dodal in tudi sam izrazil prepričanje, da so imenovanja novih nadzornikov strokovna.

Kot pravi Han, je Kuntarič dokazal, da je strokovnjak na svojem področju, zaradi politične opredeljenosti pa ne sme biti stigmatiziran. Čeprav Grozdetove ne pozna, meni, da bi bila tudi ona zagotovo primerna za predsednico uprave Soda, ob tem pa poudarja, da tudi ona »zato, ker je v PS, ne sme imeti prednosti, a tudi ne težav, če je politično opredeljena«.

Navidezna vlada, v ozadju katere se dogajajo stvari

Poslanec DeSUS Ivan Hršak je po kolegiju predsednika DZ prav tako izpostavil, da so novi kadri v Sodu imenovani po strokovnosti. Menjave nadzornikov pa ni želel komentirati nihče od poslancev DL.

Najbolj bode v oči, da se kadruje na nek način mimo premierke, pa je dejal vodja poslancev SDS Jože Tanko. »Govori se, da so ključni kadri, ki so v nadzorni svet prišli iz kvote PS, kadri Zorana Jankovića in to kaže na to, da imamo samo neko vlado, ki je bolj navidezna, stvari pa se dogajajo v ozadju,« je dodal.

Polastitev državnega premoženja

Predsednik SLS Franc Bogovič pa je opozoril na problematičnost postopka kadrovanja. Kot je dejal, so očitno glavna tema nove vlade kadrovske pozicije, medtem ko ni ostalih stvari, ki bi se morale vzporedno odvijati, med drugim vzpostavitev Slovenskega državnega holdinga ter ostali ukrepi na področju gospodarstva.

»S tem kadrovanjem se bo vlada in del vlade, predvsem največja koalicijska stranka, kar je več kot očitno iz imen, polastila tega državnega premoženja,« je še povedal.

Podobno meni tudi vodja poslancev NSi Matej Tonin, ki je dejal, da gre za eno prvih prelomljenih obljub koalicije, da bo na odgovorna mesta imenovala zgolj strokovnjake. Pri imenovanju novega predsednika uprave pa se bo po njegovih besedah pokazalo, ali Janković »še obvladuje to vlado in predsednico vlade ali ne«. »V kolikor bo izvoljen favorit Jankovića, potem bodo zadeve več kot kristalno jasne, kdo je glavni kadrovnik te koalicije,« je poudaril.