V vstajniškem gibanju Kričač pozdravljajo akcije Nacionalnega preiskovalnega urada v boju proti korupciji v bančnem sistemu in v zdravstvu, upajo pa tudi na nadaljevanje začetega. Kot je poudaril Peter Petrovčič iz gibanja, je treba zahtevati spremembo ureditve znotraj pristojnih resorjev, da do anomalij ne bi več prihajalo. »Ni problem v Janezu Janši ali Alenki Bratušek, problem je v sistemu,« je pojasnil.

Politika z zmešanim moralnim kompasom

V tem »izrojenem stanju« ima politika po njegovih besedah »tako zmešan moralni kompas, da ne spregleda moralne in etične odgovornosti«. Tako obstoječe parlamentarne stranke kot tudi te, ki so v zadnjem času začele nastajati iz vstajniških gibanj, se namreč ne ukvarjajo z vizijo oziroma strategijo, ampak s taktiko ohranjanja volilnega telesa, meni Petrovčič.

Prav tako bodo na protestu opozorili na pomanjkljivosti na področju trga dela. Marko Funkl iz Gibanja za dostojno delo in socialno družbo je poudaril, da se bodo na shodu zavzeli za pripravo sistemskega razvoja zaposlovanja. Med zahtevami gibanja so še ukinitev volunterskih pripravništev v javni in državni upravi, prenehanje »zavajanja javnosti o dejanskem številu brezposelnih« in »prekinitev ignorance pristojnih ministrstev do civilne družbe«. Prioriteta vlade naj postane človek in ne krpanje lukenj v bankah, je poudaril.

Omenil je, da število brezposelnih še kar raste, ter da je največji problem novodobno suženjstvo - prekerno delo. Funkl je še opomnil, da vladna obljuba o tem, da novih davkov ne bo, ne drži, saj se uvajajo novi davki za avtorske in podjemne pogodbe, prav tako bo dodatno obdavčeno študentsko delo. »Govoriti, da ne bo novih davkov, je grda laž in zavajanje,« je poudaril Funkl.

Politika naj se umakne iz zdravstvenega sistema

Protestu se pridružuje tudi Iniciativa zdravnikov. Kirurg Danijel Bešič Loredan je poudaril, da shod razumejo kot shod soočenja s korupcijo. Podpreti želijo 15 predlogov za omejevanje korupcije, ki jih je kmalu po odstopu javnosti posredovalo vodstvo Komisije za preprečevanje korupcije v odstopu. Prav tako želijo opozoriti na 13 zahtev Iniciative zdravnikov, med katerimi je ključna ta, da se politika umakne iz zdravstvenega sistema, v središče pa je treba postaviti paciente.

Tako Bešič Loredan predlaga, naj se sveti zavodov nadomestijo s profesionalnimi nadzorniki. Vodje vseh bolnišnic, v katerih so preiskovalci odkrili sum spornih ravnanj, bi se po njegovih besedah morali do tega opredeliti oz. prevzeti vsaj objektivno odgovornost. »Treba se je vprašati o nadaljevanju mandata takšnih direktorjev,« je še poudaril Bešič Loredan. Dejal je še, da ima vlada zdaj priložnost, da pokaže, ali je del te mafije ali bo obračunala z njo. »To bo pokazalo že imenovanje novega ministra,« je dejal Bešič Loredan.