Tik za tromostovjem so aktivisti Armade, Eko kroga, Focusa, Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo ter Greenpeace Slovenija postavili vozičke s premogom in razprostrli velik plakat Umazana politika > Umazana energija > Umazano zdravje. Mimoidočim so predstavljali namen protesta in jih pozivali, da se s slikanjem z majhnimi transparenti pridružijo nasprotovanju kurjenju premoga.

»Kurjenje premoga je glavni razlog za naraščanje podnebnih temperatur in grožnja, da nam bodo stvari ušle iz rok,« je povedala Nina Štros, vodja aktivnosti na Greenpeace Slovenija.

Premog je še vedno zelo »priljubljen« energent v Sloveniji. Predstavlja približno tretjino energetskega miksa naše države. Z izgradnjo šestega bloka TEŠ se bo ta delež še povečal. Kakšni bodo vplivi na okolje? Nina Štros natančnega odgovora ne premore, saj ne obstajajo konkretne analize, kje se bo končalo onesnaženje iz Šaleške doline. Ne bo pa možno zaradi podnebnih tokov, ki tečejo nad našo državo, govoriti zgolj o onesnaženju na posameznih točkah.

V video prispevku s protesta proti kurjenju premoga Štrosova govori tudi o razlogih, zakaj je podpora izgradnji TEŠ6 med slovenskimi politiki tako visoka. »Projekt se je začel deset let nazaj, vsaka od vlad in različnih političnih polov se je sončila v tem projektu,« pravi in ocenjuje, da je lobij energetike v Sloveniji izjemno močan, netransparenten in ima številne vezi s politiko.

Več v video prispevku.