Danes je na zdravljenje v ZDA v spremstvu staršev odpotovala dve leti stara Gaja Ivančič iz Kamnika. V torek jo bodo operirali v centru za cerebralno paralizo otroške bolnišnice St. Louis v Misuriju. Zdravljenje bodo plačali starši, ki so v dobrih treh mesecih, kar so javnost zaprosili za pomoč pri zbiranju denarja, zbrali več kot 60.000 evrov.

Kot smo poročali pred nekaj dnevi, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) omogoči zdravljenje v tujini, kadar meni, da je to utemeljeno. Gajini starši pa vloge za odobritev zdravljenja v tujini niso podali in so se odločili za javno akcijo zbiranja denarja. Dekličina mama Sonja Ulčar Ivančič je pojasnila, da pri zdravnikih tako na sekundarni kot terciarni ravni niso naleteli na podporo, in ker so jim ti povedali, da ne bodo dali priporočila za zdravstveno zavarovalnico, se za to možnost niso odločili: »Če bi bili zdravniki na naši strani, se nikoli ne bi javno izpostavili. Prosjačiti za denar pred vso Slovenijo ni lahko.«

Vse se je začelo februarja letos, ko so izvedeli za hčerino diagnozo. Starši so na internetu takoj začeli iskati možnosti zdravljenja in aprila sami našli ustrezno zdravstveno ustanovo v ZDA. »Saj zdravniki vedo, da ta možnost obstaja, a tega ne povedo,« je izkušnja dekličine mame. Zdravnica na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu RS Soča, kjer se je deklica zdravila, je staršem povedala, da deklica ni primerna kandidatka za operacijo. Starši so kljub temu z ameriško bolnišnico navezali stik in tja poslali zdravstveno dokumentacijo. Iz ameriške bolnišnice so dobili odgovor, da je deklica zelo primerna kandidatka za operacijo. Takrat so se še enkrat obrnili na zdravnike, ali bi bilo smiselno dati vlogo na zavarovalnico, odgovor je bil ponovno – ne. Zdravnica jim je povedala, da zavarovalnica zdravljenja ne bo krila, če se bo izkazalo, da je operacija uspešna, pa bi lahko naknadno zaprosili za povrnitev stroškov, je povedala Sonja Ulčar Ivančič. Potem so se odločili, da bodo šli v javno zbiranje denarja po facebooku, saj bi za zdravljenje v ZDA potrebovali 60.000 evrov.

»Stališče zdravnikov se je spremenilo šele pred tremi tedni, ko je poklicala zdravnica in povedala, da so nekemu fantku odobrili tovrstno zdravljenje in bi ga načeloma lahko tudi nam. A to je bilo po tistem, ko smo se že obrnili na javnost. Očitno se je nekaj moralo odvijati v vrhu zdravstva in zavarovalnice,« je prepričana Ulčar-Ivančičeva. V dobrih treh mesecih so zbrali celo več kot 60.000 evrov. »Nisem pričakovala, da bo tak odziv. Upali smo, da bomo zbrali vsaj nekaj, za preostanek pa bi se z možem zakreditirala, saj sva bila odločena, da stvar izpeljemo do konca.« Starši so namreč prepričani, da bo operacija uspešna; zagotovo se bo deklici stanje vsaj izboljšalo.

Gaja se je rodila prezgodaj in zaradi cerebralne paralize ne more hoditi. Ameriški nevrokirurg bo prerezal živce v hrbtenjači, ki povzročajo zategovanje spodnjih okončin. To bo sprostilo noge, da bo lahko stala, sčasoma tudi shodila in uporabljala mišice, ki jih zdaj ne more. Družina bo v ZDA ostala do 22. septembra, poleg zdravljenja pa morajo plačati tudi potne stroške, namestitev in vsaj še en kontrolni pregled v prihodnosti. Ker jim je ves denar uspelo zbrati, ne bi bilo prav, da bi po operaciji prosili za povračilo stroškov, je povedala mama. Deklica bo po operaciji potrebovala posebno terapijo štirikrat do petkrat na teden. Pred tremi tedni so se z zdravnico v Soči dogovorili, da bo to lahko opravila v tej ustanovi.

Sonja Ulčar Ivančič je popolnoma razočarana nad odzivom domačega zdravstva. »Upam pa, da smo prebili led in da bodo poslej pacientom, ki bodo potrebovali tak poseg v tujini, tega tudi odobrili.« Prepričana je tudi, da imajo podobno grenko izkušnjo tudi drugi bolniki, ki so se v zadnjem času za pomoč pri kritju stroškov zdravljenja v tujini obrnili na javnost in ne na zdravstveno zavarovalnico. Pojasnila zdravnice iz URI Soča nam ni uspelo dobiti, ker je v tujini.lo