Novembrska realizacija državnega proračuna je najslabša po juniju, ko je bil proračun za skoraj 134 milijonov evrov v primanjkljaju. Pred tem je v prvih mesecih leta primanjkljaj redno dosegal ali presegal 200 milijonov evrov. Edini letošnji mesec s proračunskim presežkom (v višini malo pod 15 milijoni evrov) ostaja avgust.

1,62 milijardi evrov primanjkljaja

V 11 mesecih skupaj se je primanjkljaj povzpel na nekaj manj kot 1,62 milijarde evrov, levji delež pa odpade na prvo polletje. Kot rečeno, se je julija proračunska bilanca po sprejetem rebalansu, dvigu davka na dodano vrednost (DDV) in nekaterih ukrepih na strani porabe za nekaj časa izboljšala.

Prva ocena novembrske proračunske realizacije, ki jo je objavilo ministrstvo za finance, pomeni, da je primanjkljaj že presegel ciljno vrednost iz julija sprejetega rebalansa. Ta namreč celoletni primanjkljaj določa pri nekaj manj kot 1,55 milijarde evrov.

DZ je medtem že sprejel proračuna za prihodnji dve leti. Leta 2014 želi država primanjkljaj spraviti na eno milijardo evrov, leto pozneje pa na 860 milijonov evrov.

Odhodki so se zvišali po vseh ključnih skupinah

V celotnem lanskem letu je sicer proračunski primanjkljaj dosegel nekaj nad 1,1 milijarde evrov, v lanskih 11 mesecih pa dobrih 1,06 milijarde evrov.

Proračunski odhodki so bili novembra z nekaj več kot 800 milijoni evrov za skoraj 80 milijonov višji kot oktobra in za skoraj 100 milijonov višji kot septembra. Odhodki so se zvišali po vseh ključnih skupinah. Gre za četrte najvišje mesečne odhodke letos. Najvišji so bili aprila s skoraj 883 milijoni evrov.

V obdobju od januarja do novembra je proračun porabil dobrih 8,4 milijarde evrov, potem ko so v enakem obdobju lani odhodki znašali nekaj več kot 8,2 milijarde evrov. V celotnem lanskem letu so se ustavili nekaj pod devetimi milijardami evrov.

V 11 mesecih se je v proračun skupaj nateklo 6,8 milijarde evrov

Proračunski prihodki so bili na drugi strani z malo manj kot 621 milijoni evrov za približno 80 milijonov evrov nižji kot oktobra in približno na septembrski ravni. Oktobra so bili proračunski prihodki tudi najvišji letos.

V 11 mesecih se je v proračun skupaj nateklo 6,8 milijarde evrov. V 11 mesecih lani so bili proračunski prihodki nekoliko višji in dosegli nekaj več kot sedem milijard evrov, v celotnem lanskem letu pa so znašali približno 7,9 milijarde evrov.

Glede na oktober so bili novembra bistveno nižji prihodki od domačih davkov na blago in storitve, kjer igrajo glavno vlogo DDV in trošarine. Novembra so bili tako prihodki s tega naslova pri skoraj 405 milijonih evrov, potem ko so bili oktobra pri nekaj nad 508 milijonov evrov. Novembrska številka vseeno ni med najnižjimi letos.

Iz evropske blagajne novembra 50 milijonov evrov

Iz evropske blagajne se je v državni proračun novembra nateklo 50 milijonov evrov, kar je dobrih devet milijonov evrov manj kot oktobra. S tem se je ustavilo jesensko naraščanje povračil iz proračuna EU po poletnem upadu.

Skupaj so prejeta sredstva iz EU v 11 mesecih znašala nekaj več kot 646 milijonov evrov, kar je približno 15 milijonov evrov manj kot v enakem obdobju lani. Po rebalansu letošnjega proračuna naj bi ob koncu leta prilivi iz sredstev EU dosegli skoraj 1,2 milijarde evrov, potem ko so lani nekaj več kot 840 milijonov evrov.

Slovenija v vsakem primeru ostaja neto prejemnica sredstev iz bruseljske blagajne, saj so plačila sredstev v proračun EU v enajstih mesecih dosegla skoraj 400 milijonov evrov.