Kot so danes povedali na ministrstvu za finance, je predlog novele zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin v zaključni fazi usklajevanj, vlada pa naj bi ga potrdila na seji prihodnji teden. Predvideno je, da bo mogoče spremembo vrednosti nepremičnine zaradi posebnih okoliščin uveljaviti že za odmero davka na nepremičnine za letos.

Potrebno bo mnenje cenilca

Glede na osnutek novele, ki je bil v javni obravnavi, bo mogoče upoštevati posebne okoliščine oz. tiste značilnosti nepremičnine, ki zaradi svojih posebnosti niso vključene v model vrednotenja, bi se pa z upoštevanjem njihovega vpliva posplošena tržna vrednost nepremičnine znatno spremenila.

Lastnik bo moral upravičenost predloga za spremembo vrednosti nepremičnine v registru, ki bo podlaga tudi za davek na nepremičnine, dokazovati z mnenjem cenilca. Zakon posebnih okoliščin ne bo podrobneje navajal, o upravičenosti predloga pa bo odločala Geodetska uprava RS (Gurs).

Pripravljajo se spremembe za posebne okoliščine

Glede nesreč večjih razsežnosti, kot so trenutne razmere v Sloveniji zaradi žleda in snega, pa na ministrstvu pravijo, da pripravljajo posebno rešitev.

"V primeru posebnih okoliščin večjih razsežnosti, kamor se gotovo lahko uvrščajo naravne nesreče večjih razsežnosti, se pripravlja rešitev, po kateri bi lahko spremembo vrednosti večjemu številu nepremičnin uveljavila tudi sama geodetska uprava po uradni dolžnosti," pravijo na ministrstvu za finance.

Dodajajo, da se bodo posebne okoliščine na takšen način upoštevale le za nepremičnine, katerim se zaradi tega dejansko spreminja njihova tržna vrednost.

Vremenske razmere v Sloveniji so v minulih dneh poleg škode na elektroenergetski in prometni infrastrukturi povzročile ogromno škodo tudi v gozdovih, ki bodo vključeni v davek na nepremičnine.

Po oceni zavoda za gozdove je žled poškodoval približno 500.000 hektarjev gozdnih površin oz. 42 odstotkov celotne gozdne površine. Poškodovanega naj bi bilo okoli 3,5 milijona kubičnih metrov lesa, kar je skoraj celotna letna količina posekanega lesa v Sloveniji. Poleg tega ta les ne bo dosegal cene lesa v okviru redne sečnje, med drugim ker se ne bo dalo pripraviti hlodovine na tiste dolžine, ki jo zahtevajo kupci, opozarja Sindikat kmetov Slovenije.

Zato od vlade in koalicije zahteva, naj lastnike gozdnih zemljišč, ki jih je prizadel žled, oprosti plačevanja predvidenega davka na nepremičnine, saj "po takšni naravni katastrofi lastnina ni privilegij, temveč breme".

S takšno potezo državni proračun ne bi veliko izgubil, bi pa vlada vsaj simbolično pokazala, da je pripravljena z različnimi ukrepi pomagati lastnikom gozdov pri sanaciji gozdov, meni sindikat in ob tem vlado poziva, naj ne povečuje katastrskega dohodka za gozdove.