Presečnika je namreč v poslanskem vprašanju, ki ga je v torek v DZ postavil premierki Alenki Bratušek, zanimalo, kako in s katerimi ukrepi namerava vlada spodbujati in zaščititi družino »kot eno največjih vrednot in temeljno celico naše družbe«.

Namesto tradicionalnega moderen pogled

Bratuškova je odgovorila, da želi vlada s spremembo družinske zakonodaje in skorajšnjo strategijo družinsko politiko oblikovati na bolj moderen način, saj da »tradicionalen pogled na družino v teh časih ne zdrži več«.

Kot je na današnji novinarski konferenci v DZ dejal Presečnik, je premierka z odgovorom »vrgla neko ideološko rokavico«, česar v tem času ne potrebujemo. Kaj točno je imela v mislih s tem odgovorom, Presečnik lahko le ugiba, a zagotovo ta ne vodi v pozitivno reševanje in uzakonjanje dobre družinske politike, meni.

Ukrepi, ki posegajo v obstoj družin

Ob tem je pojasnil, da na mize poslancev kar naprej prihajajo ukrepi, kot so dvig davka na dodano vrednost, napovedan davek na nepremičnine in znižanje porodniških nadomestil, ki posegajo v obstoj družin.

V SLS so po njegovih besedah vedno podpirali in podpirajo stimulacijo družin, še posebej »klasičnih oziroma tistih, ki zagotovo prinašajo po eni strani največje veselje, po drugi pa povečujejo število rojstev«. Hkrati so v stranki vedno opozarjali tudi, da je država v vsem tem obdobju dajala bistveno večjo podporo in stimulacijo enostarševskim družinam.

Ne podpira umetnih enostarševskih družin

Presečnik je izpostavil, da sicer podpira tiste enostarševske družine, ki so jih do tega pripeljale »razne prilike«, ne podpira pa t. i. »umetnih enostarševskih družin«. Kot pravi, zaradi večjih stimulacij in ugodnosti namreč prihaja celo do nepriznavanj očetovstva ali ločitev zakonskih zvez.

Zato v SLS po Presečnikovih besedah izražajo skrb, da bodo vsi ti ukrepi, predvsem pa predlog zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, povzročili ponovno porast enostarševskih družin.

Ločitve iz materialnih razlogov

Mladi bi se tako še redkeje odločali za sklenitev zakonske zveze, tisti, ki živijo zakonsko življenje, pa se bodo mnogokrat iz materialnih razlogov ločevali, opozarja poslanec SLS in dodaja, da so sicer to v Sloveniji doživljali že v preteklosti, a v veliko manjši meri.

Presečnik je prepričan, da ima Slovenija prevelike težave na gospodarskem in finančnem področju ter da je tukaj treba razmišljati o novih, nujnih ukrepih. »Popolnoma nobenega razloga ni za odpiranje novih front na področjih, ki smo jih v preteklosti z veliko napora, če že ne zgledno, pa vsaj solidno, uredili,« je dejal.

Dober in nujen družinski zakonik

Dotaknil se je tudi družinskega zakonika in spomnil, da so v SLS vseskozi poudarjali, da je ta »v več kot 95 odstotkih izredno dober in nujen«, a so opozarjali tudi, da bi bil sprejet, če bi izločili sporna poglavja, ki da jih ni bilo veliko. Ob tem je Presečnik obljubil konstruktivno in korektno sodelovanje SLS pri pripravi novega družinskega zakonika ter izrazil upanje, da bodo našli primerne rešitve.