Petrovec za sedaj pušča odprte možnosti, da dejstva pokažejo, kaj se je pravzaprav zgodilo. Dopušča namreč možnost, da Tovšakova res ni bila na begu, temveč je šlo zgolj za osebno stisko, kot je to povedal njen odvetnik Kanduti. „Formalno se morda lahko ugotovi, da je bila na begu, vsebinsko bi pa lahko morebiti tudi pritrdili temu, da je doživljala neko stisko, zaradi česar se je umaknila.“

„Tožilstvu in sodstvu vsi očitamo, da se izmikajo odgovornosti v omenjeni zadevi. Vendar zaenkrat ni bilo ugotovljeno, kaj bi jim lahko očitali – razen tega, da bi jo morali veliko prej spustiti na prostost. Lahko si zamislimo situacijo, da bi Hilda Tovšak ob vsem, kar je vedela, pobegnila še pred začetkom kazenskih postopkov. Potem ji formalno nihče ne bi mogel ničesar očitati – dan pred začetkom kazenskega postopka, ko še ni mogoče izreči pripora, saj se informacije še zbirajo, bi samo ona vedela, kaj vse jo potencialno ogroža. Če bi se takrat odločila, da odide denimo v Južnoafriško republiko, bi ji lahko očitali zgolj z moralnega vidika, formalno pa ne. V tem primeru ne bi pobegnila, saj ji ne bi bilo potrebno nikjer biti.“

Petrovc: Pri Tovšakovi očitno ni šlo za klasični pobeg

Petrovec tudi meni, da je policija storila vse tisto, kar se pričakuje, če gre za primer pobega. Ne verjame, da bi katera koli druga policija ravnala drugače. „Če kdo beži, potem se je potrebno vživeti v njegovo kožo – kam bi lahko odšel. Pri Tovšakovi očitno ni šlo za klasični pobeg, zato so bili tudi manj usmerjeni na domačo vas, kjer naj bi se ves ta čas nahajala.“

„V vodo so padle teorije o zarotah in izjave o tem, da je vse bil dogovor, da so v ozadju mreže, da je v ozadju načrt, da je potrebno Hildo ugrabiti in ji preprečiti, da ne bo preveč povedala. Če bi bilo toliko državnih organov in posameznikov angažiranih že takrat, ko je Tovšakova izvrševala svojo kriminalno aktivnost, in ne zgolj sedaj, ko je za nekaj dni izginila, bi lahko preprečili marsikatero tragedijo obubožanih delavcev.“

Policija je precej prispevala

Minister za pravosodje Senko Pličanič je zadovoljen nad učinkovitostjo slovenske policije, ki je ponoči prijela Hildo Tovšak. Kot je dejal, je na tem primeru intenzivno delala. A vse to po njegovem mnenju ne spremeni dejstva, da je treba zadevi priti do dna, "ugotoviti, kje se je zgodila napaka in sankcionirati odgovorne".

Minister namreč ob dejstvu, da se je Tovšakova sama predala, ocenjuje, da je k temu policija precej prispevala, saj da je v teh dneh intenzivno delala in se zelo angažirala.

Je pa Pličanič v izjavi novinarjem pred današnjo sejo DZ zatrdil, da na četrtkovem sestanku pri predsednici vlade glede izginotja Hilde Tovšak o vsem tem, da bi jo utegnili ponoči najti, ni bilo govora.

Sicer pa še ne ve, ali bi to vendarle lahko nekoliko zatrlo ugibanja, da je bilo njeno izginotje zrežirano. Dejstvo, da je Tovšakova nazaj v priporu, po Pličaničevem mnenju namreč še nič ne pomeni in ne "spremeni dejstva, da je treba zadevam v zvezi s tem priti do dna".

Minister je ponovil, da tudi primer Hilde Tovšak kaže na precejšnjo neučinkovitost sodstva in tožilstva. Zato tudi napoveduje reforme na tem področju.