Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je želel od Bratuškove slišati odgovor na vprašanje, kakšno je njeno stališče do uveljavljanja odgovornosti za plagiatorstvo v visokem šolstvu in kaj meni o tem, da nekateri postopki trajajo tako dolgo. Izpostavil je bolj vidna imena, ki so se v medijih znašla zaradi suma plagiatorstva. Izpostavil je, da je hitrost ugotavljanja ali zavračanja plagiatorstva pri nas različna.

Ne bom prižigala sveč

Alenka Bratušek mu je odvrnila, da ima na fakulteti očitno boljše veze kot ona, saj sama ne ve, kdaj bo fakulteta zaključila postopek, si pa sama želi, da bi to bilo čim prej. Znova je ponovila, da ima glede naloge čisto vest. »Ne jaz, še manj pa vi, lahko posegate v postopke fakultete,« je odvrnila Tanku. Dodala je, da je toleranca do plagiatorstva ničelna, saj se tega v razvitem svetu ne more in sme dopuščati. »Če gre za plagiat ali ne, lahko sodijo le tisti, ki so odgovorni,« je povedala. Želi si, da bi bila merila in kriteriji za vse enaka, sicer pa je Tanku predlagala, naj najprej počistijo pred pragom SDS. »Tudi če bo fakulteta odločila, da je moje delo plagiat, ne boste nikoli slišali iz mojih ust, da je to politično motiviran proces ali zarota. Tudi ne bom prižigala sveč pred faksom,« je bila ostra Bratuškova in se navezala na dogajanje po odločitvi sodišča v zadevi Patria.

Davek na nepremičnine je pravičen

Poslanec in predsednik SLS Franc Bogovič je premierko vprašal, kako ocenjuje, da bo davek na nepremičnine vplival na socialni položaj posameznikov, družin in upokojencev. Zanimalo ga je, ali predvideva, da bo gospodarstvo lahko preneslo še dodatni neposredni davek na dejavnost.

Predlog davka sledi načrtom, ki so zapisani v programu stabilnosti. Zavedamo se, kako pomembna je konsolidacija javnih financ, tega pa se ne da narediti samo s posegi dohodke, je pojasnila Bratuškova. Dodala je, da davek na nepremičnine ne bo več namenjen le za nadomeščanje prihodkov občin, ampak tudi za konsolidacijo javnih financ.

»Kdor ima več, bo plačal več davkov«

Premierka je dodala, da je zakon v javni razpravi, izpostavila pa, da je to davek, ki bo najmanj negativno vplival na gospodarsko aktivnost v državi. Opomnila, je, da si želi tudi marsikateri mlad človek kupiti stanovanje, pa zaradi previsokih cen tega ne more. Treba je pogledati celotno prebivalstvo, ne samo nekaj generacij, je dodala. »Po naši oceni je predlog zakona pravičen – kdor ima več, bo plačal več davkov,« je bila jasna in dodala, da mora biti to dobro razporejeno - torej, da tisti, ki več troši, plačuje tudi več davka, kdor ne, pa ne.

Od obdavčitve stanovanjskih nepremičnin se bo po predlogu res zbralo več davka kot doslej, vendar pa zdajšnje nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč ne zajema vseh nepremičnin. Nekatere občine ga namreč ne obračunavajo, je povedala. Lastniki poslovnih in industrijskih objektov pa bodo plačevali približno toliko kot zdaj.

Varčevalni ukrepi in pokojnine

Koalicijsko vprašanje je tokrat pripadlo vodji poslanske skupine DeSUS Francu Jurši, ki je Bratuškovo vprašal, ali vlada za letos načrtuje kakršnekoli varčevalne ukrepe na področju pokojnin, ter kaj načrtuje v zvezi s pokojninami za prihodnje leto. Juršo je tudi zanimalo, koliko so upokojenci prispevali pri varčevanju od leta 2010 do danes.

»Cilj vlade je, da bi se izognili poseganju v pravice upokojencev, a glede na razpravo v DZ, da je bolje posegati v pravice, kot dvigovati davke, nisem prepričana, da se bomo temu lahko izognili,« je povedala Bratuškova. A je premierka pri tem tudi obljubila, da bo vsakršen poseg, če se bo leta 2014 že zgodil, ustaven.

Nova delovna mesta in zagon gospodarstva

Uvajanje novih davkov in ukrepe za zagon gospodarstva je Bratuškova pojasnjevala tudi v odgovoru na poslansko vprašanje poslanke in predsednice NSi Ljudmile Novak. Zanimalo jo je, ali premierka še vedno verjame, da je z dodatnimi prekomernimi davčnimi obremenitvami mogoča gospodarska rast. Še posebej pa so Novakovo zanimali ukrepi vlade za nova delovna mesta in zagon gospodarstva.

Bratuškova je Novakovi odgovorila, da ta vlada še vedno zagovarja socialno državo, medtem ko je prejšnja vlada načela njeno razgradnjo. Premierka je prepričana, da lahko s pravilnim naborom ukrepov bolje ukrepamo kot izključno z varčevanjem, kakor je delala prejšnja vlada. Samo z varčevanjem in rezanjem pravic od socialne države ostane zelo malo, je poudarila.

»Kam so nas pripeljali ukrepi prejšnje vlade, je jasno: skoraj petodstotni padec gospodarske aktivnosti v prvem tromesečju letos,« je dejala in ponovila, da je pravilna kombinacija ukrepov na prihodkovni in odhodkovni strani edina prava pot.