Po današnjem sklepu kolegija bo poslanke in poslance uvodoma nagovoril predlagatelj nezaupnice, pod katero se je prvi podpisal vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer. Sledila bo predstavitev kandidatke za mandatarko Bratuškove in nagovor dosedanjega premiera Janeza Janše.

Predlagatelj bo imel za uvodni nagovor na voljo 15 minut časa, Bratuškova in Janša pa po eno uro. Pozneje, v okviru razprave, in ob koncu izredne seje pa bodo vsi trije imeli še po eno uro časa za pojasnjevanje svojih stališč.

Razpravi o času, namenjenem posameznim govornikom, so člani kolegija danes namenili tudi največ časa. V vladi so namreč predlagali, da bi imel premier Janša na voljo dve uri na začetku razprave ter dve uri med in ob koncu razprave, a takšnega predloga kolegij ni potrdil.

DL bo nezaupnico podprla

Poslanci DL so se pred tem danes dogovorili, da bodo podprli konstruktivno nezaupnico vladi in predlagano imenovanje Alenke Bratušek za mandatarko, za predsednika DZ pa bodo podprli Janka Vebra, je pojasnil vodja poslancev DL Rihard Braniselj. Potrdil je, da gre za enotno stališče na sestanku prisotnih poslancev. Poslanca Bojana Starmana namreč ni bilo. Starman je sicer pozneje povedal, da se bo glede podpore konstruktivni nezaupnici in imenovanja novega predsednika DZ odločal "tik pred glasovanjem" v sredo.

Ponovil je, da se bodo pogovori s potencialnimi koalicijskimi partnericami nadaljevali v prihodnjih dneh in dodal, da o ministrskih resorjih oziroma konkretnih imenih še niso govorili. Po njegovem mnenju se bo sicer treba o tem dogovoriti zelo hitro, a je trenutno za to še "malo prezgodaj".

Potencialne partnerice bodoče koalicije imajo sicer različna stališča glede nekaterih ključnih vsebinskih vprašanj, denimo slabe banke in holdinga, kjer se lomijo predvsem mnenja DL in SD. Kot je pojasnil Braniselj, sta slaba banka in holding "ta trenutek dejstvo". "Mi moramo nadaljevati z utirjeno potjo," je povedal in dodal, da bodo s pogajanji začeli "od tukaj naprej". Spomnil je na lani parafirano koalicijsko pogodbo med PS, SD, DL in DeSUS, ki je bila že "skoraj usklajena".

Mnenje, da DL podpre konstruktivno nezaupnico in gre v pogajanja za novo vlado, je sicer pretehtalo že na seji sveta stranke minuli teden. Kot so danes pojasnili v DL, so bili takrat od 22 članov sveta proti nezaupnici štirje, proti pogovorom o pogajanjih za novo vlado pa dva člana sveta. V minulem tednu je sicer iz stranke izstopilo osem članov.

Veber meni, da lahko dobi podporo za novega predsednika DZ

Veber meni, da na tajnih volitvah lahko dobi podporo. Kljub temu je po njegovih besedah treba počakati na izid glasovanja. "Za zdaj nimam nobenih opozoril, da bi večina poslanskih skupin zavračala mojo kandidaturo, zato mislim, da na tajnih volitvah lahko dobim podporo, a počakajmo na izid glasovanja," je poudaril Veber.

Pogovori potencialnih koalicijskih partneric, tudi glede ministrskih resorjev, bodo po njegovih besedah intenzivno stekli po izglasovani nezaupnici. "Pred nami je pomemben projekt, kako oblikovati rešitve predvsem za reševanje gospodarstva in brezposelnosti," je pojasnil Veber.

Po njegovih besedah za zdaj obstajajo le "prve ocene ali razmišljanja" posameznih potencialnih koalicijskih partneric. Kot je še dejal, SD zanimajo "prav vsi" ministrski resorji, saj ima stranka po njegovem mnenju kandidate za vsa področja, se bodo pa glede tega poskušali čim bolj konkretno dogovoriti z bodočimi potencialnimi partnericami.

O delovno pravni zakonodaji, ki je predvidena za četrtkovo izredno sejo DZ, pa je Veber izrazil pričakovanje, da bo prišlo do uskladitve med vlado, sindikati in delodajalci. "Mi že ves čas govorimo o tem, da je to paket zakonodaje, ki jo je treba sprejeti," je poudaril. A po njegovem mnenju je vendarle najprej treba počakati na zaključek pogajanj in tudi, da bodo končna dopolnila, ki so potrebna za realizacijo dogovora, predložena na seji DZ.

DeSUS bo nezaupnico podprl

Poslanci DeSUS bodo na sredini izredni seji DZ glasovali v skladu z odločitvami organov stranke, je danes za STA potrdil vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša. Podprli bodo torej konstruktivno nezaupnico vladi Janeza Janše in imenovanje Alenke Bratušek za mandatarko, prav tako pa tudi vodjo poslancev SD Janka Vebra za predsednika DZ.

Kot je pojasnil Jurša, gre za enotno stališče DeSUS in v skladu s tem bodo pri glasovanju enotni tudi poslanci stranke.

Izvršni odbor DeSUS je namreč v ponedeljek podprl predlog konstruktivne nezaupnice aktualni vladi in predlagano imenovanje vodje PS Alenke Bratušek za mandatarko, za predsednika DZ pa bodo podprli Vebra.

Poslanci SLS še brez odločitve glede glasovanja o nezaupnici

Poslanci SLS bodo razen Franca Pukšiča podprli nezaupnico vladi Janeza Janše, ker v vsakem primeru prej ali slej pričakujejo predčasne volitve. Pukšič pa bi jo podprl, če bi kandidatka za mandatarko Alenka Bratušek v svojem programu navedla tudi datum predčasnih volitev. Noben poslanec SLS pa ne bo podprl Janka Vebra iz SD za predsednika DZ.

Kot je v izjavi za medije pojasnil vodja poslanske skupine Mihael Prevc, bodo nezaupnico večinsko podprli, ker se je država znašla v hudi blokadi, ki jo je treba na nek način presekati. Glasovanje o nezaupnici po njegovih besedah to tudi pomeni. Vlada, ki sta jo v ponedeljek zapustila tudi ministra SLS, ima samo še šest ministrov in na tak način ne more več delovati, meni Prevc.

V stranki se zavzemajo za predčasne volitve. Brez glasovanja o konstruktivni nezaupnici pa po besedah Prevca predčasnih volitev ne more biti. Prevc tudi napoveduje, da v SLS ne bodo podprli nove vlade, ki se sestavlja. V stranki sicer po njegovih besedah dvomijo, ali se bo vlada glede na programske razlike med strankami lahko sestavila.

NSi ne bo podprla niti nezaupnice niti Vebra za predsednika DZ

Kot je predsednica NSi Ljudmila Novak dejala v izjavi za medije, si v stranki želijo, da bi nova vlada nadaljevala vse dobro, kar je sedanja vlada začela. Ne zdi se ji sprejemljivo, "da bi sedaj spet selili razna ministrstva sem in tja, še posebej ker nimamo velikih zagotovil, da bo ta vlada res zdržala do konca mandata".

Kot ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu pa Novakova tudi obžaluje namere po ukinitvi urada za Slovence v zamejstvu in po svetu oziroma ukinitvi funkcije ministra. "Sama sem v tem letu velikokrat doživela, s kakšno hvaležnostjo so Slovenci sprejeli to funkcijo in kako so bili počaščeni, ko jih je obiskal minister matične države Slovenije. Zato se mi zdi škoda, da bi to funkcijo opustili, kajti gre za pol milijona Slovencev, ki živijo v zamejstvu oziroma po svetu in jim veliko pomeni odnos matične države do njih," je dejala.

Kandidat za predsednika DZ Veber pa je bil po besedah Mateja Tonina v preteklem letu "enostavno preoster", kar "ni dobra vzpodbuda za prihodnjega predsednika DZ". "Ne gre za kakršna koli ideološka nasprotja," je poudaril Tonin in spomnil, da je NSi v začetku mandata za predsednika DZ podprla takratnega poslanca SD Boruta Pahorja. "Če bi poslanska skupina SD predlagala kakšnega poslanca ali poslanko, ki je bil v tem letu bolj povezovalen, potem bi NSi verjetno tudi razmislila o podpori," je dejal.

Tanko: Kako bo SDS delovala naprej, bomo videli po glasovanju v sredo

Aktualna vlada bo lahko ostala tudi, če bo v sredo izglasovana konstruktivna nezaupnica, je v izjavi medijem dejal vodja poslancev SDS Jože Tanko. Kako bo stranka delovala naprej, bo zato po njegovem mnenju jasno po glasovanju, sedanja vlada pa bo delovala še do potrditve nove vlade.