Predstavniki kmetov so na današnjih pogajanjih vnovič pregledali posamezne člene predloga zakona o davku na nepremičnine in predlagali nekaj sprememb, o bistvenem, to je o posameznih stopnjah obdavčitve gozdov, kmetijskih zemljišč in stavb, pa po besedah predsednika Sindikata kmetov Slovenije (SKS) Žvegliča niso ničesar dorekli.

Poudaril je, da kmetje nasprotujejo obdavčitvi na osnovi modela množičnega vrednotenja nepremičnin, saj to po njihovem ne odraža dejanskega stanja. Kmetijska zemljišča so glede na vrednotenje nepremičnin s strani geodetske uprave zelo različno vrednotena po posameznih občinah, rezultat pa je, da so zemljišča bližje mestom vrednotena višje kot drugje na podeželju.

"Mi smo seveda pripravljeni plačati tudi kakšen davek na naša zemljišča, vendar ne na takšen način. To bi moralo biti določeno glede na kvaliteto zemljišč in omejene zgornje stopnje, ki pa ne smejo biti višje, kot so pri kmetih v Avstriji ali Nemčiji. Na Bavarskem je npr. najvišja obremenitev kmetijskega zemljišča 2,8 evra na hektar, pri nas pa gredo te vsote od 15 do 200 evrov," je dejal Žveglič.

Brez novih predlogov

Zadnji predlog, ki so ga dobili pred časom, po Žvegličevih besedah predvideva obdavčitev gozdov v višini 0,15 odstotka vrednosti, kmetijskih zemljišč v višini 0,25 odstotka in kmetijskih stavb v višini 0,5 odstotka vrednosti, s čimer pa se predstavniki kmetov niso strinjali, novih predlogov pa po njegovih besedah niso dobili.

Predlogu nasprotujejo tudi v Zvezi lastnikov gozdov Slovenije, kjer menijo, da je potrebno gozdove izvzeti iz obdavčitve. Ob tem opozarjajo, da so pri gospodarjenju močno omejeni, hkrati pa gozd po zakonodaji lahko uporabljajo tudi drugi obiskovalci, nabiralci plodov in lovci.

"Lastniku v gozdu, ki je sicer njegova last, ostane tako samo les in škode po obiskovalcih in divjadi. Vse ostale, danes tudi že tržne dobrobiti, pa ostanejo širši javnosti," so v izjavi za javnost opozorili lastniki gozdov in dodali, da zato gozda v smislu nepremičnine nikakor ne moremo obravnavati enako kot npr. hiše, kjer ima lastnik izključno možnost v uživanju te nepremičnine oz. poslovnega prostora, ki ga izključno lastnik lahko trži.

Finančno ministrstvo brez komentarja

Na finančnem ministrstvu vsebine predloga in pogajanj ne komentirajo. "Zakon o davku na nepremičnine je še v fazi koalicijskega usklajevanja in usklajevanja z interesnimi združenji. Dokler rešitve ne bodo dokončno usklajene, dogovorjeni in potrjene na vladi, posameznih rešitev in finančnih učinkov ne moremo komentirati oz. pojasnjevati javnosti," so navedli.

Napovedani novi davek na nepremičnine bo v ponedeljek tudi tema sestanka pri predsednici vlade Alenki Bratušek, kamor se predstavniki kmetov odpravljajo skupaj s predstavniki obrtnikov in podjetnikov in na katerem bodo govorili tudi o drugih perečih vprašanjih.

V ponedeljek naj bi bilo po Žvegličevih besedah tudi znano, kdaj bodo vnovič imeli sestanek na ministrstvu za finance. Glede na nepredvidljiv izid pogajanj s finančnim ministrstvom pa Žveglič pravi, da se priprave na morebitni vseslovenski protest kmetov nadaljujejo.