Kot dejal Japelj, so zadevo v sredo preverili in jo zaključili. Kriminalisti so sicer preiskovali pristnost podpisov šestih poslancev PS: Matjaža Zanoškarja, Gašparja Gašparja Mišiča, Romana Jakiča, Mitje Meršola, Jerka Čehovina in Petra Vilfana.

Möderndorfer z ugotovitvami policije zadovoljen

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je danes v odzivu dejal, da je z ugotovitvami policije zadovoljen. Upa, da v pristnost podpisov njihovih poslancev sedaj verjamejo tudi poslanke in poslanci, še posebej iz vrst SDS. Upa tudi, da se bodo prenehale zlorabljati možnosti anonimnih prijav preko e-uprave, ki so bile ustvarjene za prijavo kaznivih dejanj, kot so nasilje v družini, spolno nasilje in podobna kazniva dejanja, ki so občutljiva tako za prijavitelja kot tudi za žrtve.

V Pozitivni Sloveniji ostro obsojajo takšno zlorabo teh instrumentov za politična obračunavanja z opozicijo. Politične akterje pa opozarjajo, da s svojimi dejanji "povzročajo Sloveniji resno škodo", so zapisali tudi v sporočilu za javnost.

V PS še vedno resno razmišljajo tudi o ovadbi zaradi krive ovadbe. Möderndorfer je, kot je pojasnil, to povedal tudi vodji poslanske skupine SDS Jožetu Tanku, saj da je "kriminalizacijo poslanskih podpisov začel Tanko na kolegiju predsednika DZ".

Prijava policiji je bila anonimna

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je že v sredo na Möderndorferjeve očitke sicer odgovoril s pojasnilom, da je bila prijava policiji anonimna in je zanikal, da bi šlo za instrumentalizacijo policije.

Tudi generalni direktor policije Stanislav Veniger je v sredo zavrnil očitke, da bi bili postopki policije kakor koli politično motivirani. Anonimna prijava je bila po informacijah kriminalistov podana 15. novembra.

Kriminalisti so s poslanci opravili razgovore, kar je po mnenju Möderndorferja "več kot dovolj, da poslanci, ki so to storili že štirikrat, potrdijo, da je to njihov podpis in da je s tem izražena njihova volja".

"Kriminalisti v državi ne delujejo na poziv. To ni halo pica"

Vodje poslanskih skupin so sicer v sredo razpravljali o tem, da so bili kriminalisti v poslanski skupini PS med sejo DZ. Ugotovili so, da se je policija z Möderndorferjem o terminu in lokaciji preiskave dogovorila. Vodja poslanske skupine na nekatere očitke zaradi tega odgovarja: "Kriminalisti v državi ne delujejo na poziv. To ni halo pica". Če še kdo verjame, da opozicija v DZ sama kliče kriminaliste, ima po besedah vodje poslanske skupine PS "resne težave".

Je pa pojasnil, da je dal že v sredo vedeti, da "če se bo razgovor opravljal, da se lahko samo enkrat". "Na načelni ravni namreč ne pristajamo na to, da se sploh opravlja kakršna koli preiskava poslancev in poslank," je še dejal.

Tanko predlagal še grafološko analizo podpisov

Na spletni strani SDS se je na preiskavo odzval tudi Tanko. Med drugim se sprašuje, ali naj bi bile ustne izjave poslancev glede pristnosti podpisov "kronski dokaz" za to, da je s podpisi vse v redu. Spomnil je, da je bila pred leti na osnovi anonimne prijave zaradi suma storitve kaznivega dejanja na osnovi listin na zahtevo tožilke opravljena grafološka analiza pisave poslanca SDS Branka Mariniča.

V primeru, ko "so mediji javno izrazili dvom v verodostojnost podpisov nekaterih poslancev PS na zahtevi za razpis referenduma o zakonu o slovenskem državnem holdingu", pa se je policija po njegovih navedbah zadovoljila z ustnimi izjavami poslancev.

Tanko se tako sprašuje, zakaj policija v tokratnem primeru ni uporabila istega standarda preiskave kot pri Mariniču ali poslanki PS Meliti Župevc. Da je podpis Župevčeve pristen, je policija potrdila minuli teden.