Po 1. juliju, ko bo Hrvaška postala 28. članica EU, se potniki in vozniki, ki bodo potovali prek mejnih prehodov na slovensko-hrvaški kopenski meji, ne bodo več srečevali z uslužbenci v zelenih uniformah z napisom Carina. Na mejnem prehodu občanov tako ne bodo več spraševali, kaj morajo prijaviti carinski kontroli, koliko denarja nosijo s seboj in podobno.

Kot pojasnjujejo na Carinski upravi RS, ne bo več pregleda vozil, prtljage, dokumentov in blaga, zaradi česar se je občasno izgubljalo dragoceni čas, ne bo več treba dodatno urejati dokumentov ali celo plačevati globe zaradi carinskega prekrška. Za potnike in voznike bo veljala le skupna slovensko-hrvaška policijska kontrola, saj se schengenska meja še ne bo premaknila.

Brez plačila dajatev

Potniki bodo blago, kupljeno na Hrvaškem, prinašali v Slovenijo in ostale članice EU brez plačila dajatev (z nekaterimi omejitvami za trošarinske izdelke). Enako bo veljalo tudi v obratni smeri.

Ob prehodu meje s Hrvaško potnikom ne bo več treba prijaviti gotovine in drugih plačilnih sredstev, prav tako ne bo več nadzora nad prenosom hišnih živali, rastlin, živil itd. Kljub temu bo na potovanju treba upoštevati prepovedi in omejitve glede posesti in prenosa drog, psihotropnih snovi, orožja, streliva, pirotehničnih sredstev in predmetov kulturne dediščine.

Potniki s prebivališčem v EU ob nakupu blaga na Hrvaškem ne bodo več upravičeni do vračila DDV, enaka ugodnost pa bo prenehala veljati tudi za prebivalce Hrvaške ob nakupu blaga v ostalih državah članicah EU.

S 1. julijem bo meja Hrvaške z BiH, Srbijo in Črno goro postala zunanja meja EU. Na njej se bodo opravljale vse formalnosti, povezane z vnosom in iznosom blaga v EU in iz nje. Režim ob prestopu te meje bo podoben režimu, kakršen bo do 1. julija veljal na slovensko-hrvaški meji.

Pri vnosu trošarinskih izdelkov v Slovenijo iz Hrvaške (ali iz katerekoli druge članice EU) se trošarina ne bo plačala za določene količine trošarinskih izdelkov, če jih bo prevažala fizična oseba in bodo namenjeni njeni lastni uporabi.

Največje količine trošarinskih izdelkov za oprostitev, vnesene s Hrvaške v EU po 1. juliju, so sledeče: 800 kosov cigaret, 400 kosov cigarilosov, 200 kosov cigar, en kilogram drobno rezanega tobaka ali drugega tobaka za kajenje, deset litrov žganja, 20 litrov vmesnih pijač, 90 litrov vina, vključno z največ 60 litri penečega vina in 110 litrov piva.

Za energente, nabavljene na Hrvaškem (oziroma v katerikoli drugi članici EU) in tam že na trgu, bo treba plačati trošarino v Sloveniji. Izjema je pogonsko gorivo v rezervoarjih vozil ali gorivo do deset litrov v ustreznih prenosnih

posodah za rezervno gorivo. Za to gorivo ni treba plačati trošarine.

Po vstopu Hrvaške v EU za vožnjo v Sloveniji s prevoznimi sredstvi s hrvaško registracijo ne bo treba plačati nobenih carinskih dajatev. Tudi davkov ne bo treba plačati, ker se odobri oprostitev (za največ šest mesecev, če ima posameznik običajno prebivališče v drugi državi članici in uporablja to prevozno sredstvo za zasebno rabo).

Za registracijo vozil v Sloveniji ne bo treba opraviti postopka sprostitve v prost promet in plačati carinskih dajatev. Kadar pa bo oseba želela v Sloveniji registrirati vozilo, kupljeno oz. registrirano na Hrvaškem, bo še vedno treba plačati nekatere davke - za novo vozilo DDV, davek na motorna vozila in okoljsko dajatev, za rabljeno vozilo pa davek na motorna vozila in okoljsko dajatev, so še pojasnili na carinski upravi.