Šoltes bo kot svetovalec na področju javnih naročil, kot pravi, delal ves čas v Sloveniji. Na Kosovo se bo odpravil le za nekaj dni, in sicer za dokončanje projekta. Gre za krajši projekt Svetovne banke, ki se je začel že lani in bo potekal do maja, je pojasnil.

Glede višine domnevnega zaslužka pa Šoltes pravi, da je »absolutno nerealen«. Portal namreč navaja, da naj bi s tem projektom zaslužil 270.000 evrov.

Pogrešal je pripravljenost preseči obstoječo politično aritmetiko

Na Kosovu je sicer delo dobil tudi nekdanji minister za finance Janez Šušteršič, ki prek nemškega državnega podjetja Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit svetuje tamkajšnjemu finančnemu ministru.

V pogovoru za današnji Večer pa je Šoltes spregovoril tudi o neuspeli kandidaturi za zdravstvenega ministra. Kot pravi, je v celotni zgodbi »pogrešal pripravljenost preseči obstoječo politično aritmetiko in upoštevati predvsem, kaj je dobro za državo«.

Slovenske javne finance niso dovolj pravno zaščitene

Računsko sodišče, ki ga je Šoltes vodil devet let, je v času njegovega vodenja na pristojne organe naslovilo več kazenskih ovadb zaradi nepravilnosti pri javnih naročilih, a do epilogov, kot je dejal, ni prišlo. Slovenske javne finance po njegovi oceni niso dovolj pravno zaščitene, zato njihova zloraba ni inkriminirana.

O ozadjih, ki so mu jih nekateri pripisovali, in očitkih, da se je v zdravstvo želel vmešati zaradi zaščite Zemljaričevega monopola, pa je odgovoril: »Tu dobim pa dvojno alergijo, to je pa tipičen spin. Nenehno mi očitajo neko prtljago. Za karkoli bi se odločil, bi mi pripisali, da za menoj stojijo Kučan, Golobič ali kdo drug. Kot da me spremljajo že od rojstva.«

Če bi bil interes, da se ti monopoli z njim ohranijo, verjetno politikom ne bi dovolili, da so reagirali, kot so, in je potem sam odstopil, je dejal in dodal, da če so ti lobiji tako močni, bi bila to zanje verjetno mala malica. »Tu zmanjka logična nit: kje so zdaj ti strici, kdo zdaj koga ščiti,« se je vprašal Šoltes.