Po Pličaničevih besedah vse kaže, da se je napaka v primeru Tovšakove zgodila v okviru državnega tožilstva, ali se je tudi v sklopu sodstva, pa bodo še počakali na rezultate službenih nadzorov. Kljub temu, da se je Tovšakova predala policiji, minister pričakuje, da bodo napake ugotovili in zoper odgovorne ukrepali, je minister dejal na današnji novinarski konferenci.

Hilda Tovšak se je predala, njen odvetnik izginotja ne opredeljuje za pobeg

Potem ko je že prejel poročilo vodje Specializiranega državnega tožilstva Harija Furlana, pa pričakuje še poročilo generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja. Zatem si bo, tako Pličanič, ustvaril celovito sliko o tem, kaj se je v primeru Tovšakove zgodilo na državnem tožilstvu.

Predaja Tovšakove: Teorije o zarotah so padle v vodo, zadevam je treba priti do dna

Pličanič se je danes v zvezi s primerom Tovšakove pogovarjal tudi s predsednico vlade Alenko Bratušek. Kot je pojasnil, sta analizirala nastali položaj po predaji Tovšakove in govorila o četrtkovem sestanku predstavnikov vladne ter pravosodne veje oblasti. Pličanič ji je predstavil svoj načrt aktivnosti na tem področju. Predsednica pa je po njegovih besedah pritrdila ukrepom, ki jih namerava kot minister izvesti, ter zavezo, da z nezmanjšanim tempom nadaljujemo z reformami v pravosodju.

Po ocenah ministra je vrnitev Tovšakove za zapahe vsekakor pozitivna, zaradi česar "smo vsi lahko malce mirnejši". Očitno je tudi, da vsi kazenski postopki zoper Tovšakovo dosegajo svoj namen in da tudi ona "dojema, da bo ceno za svoja dejanja morala plačati ter da se roki pravice ni več mogoče izmikati", je dejal Pličanič.

A je minister ponovil, da vse to ne zmanjšuje njegove odločenosti za izpeljavo vseh nujno potrebnih sprememb v pravosodju, saj da so težave sistemske narave. Ugotavlja, da zlasti zadnji dogodki potrjujejo pravilnost njegovih stališč, da s stanjem v pravosodju ne moremo biti zadovoljni. Spomnil je namreč, da je v zadnjem letu in pol večkrat opozoril na težave v pravosodju, a da je vedno naletel na huda nasprotovanja in kritike.

Zato Pličanič upa, da je tudi primer Tovšakove prispeval k temu, da bodo nasprotovanja tem spremembam manjša, politična in strokovna podpora pa večja.

Minister navaja zakonske spremembe, spremembe v sistemu izobraževanja v pravosodju, spremembe v načinu razmišljanja, zlasti vodilnih v sodstvu in državnem tožilstvu. Gre še za spremembe v načinu poslovanja sodišč in državnega tožilstva ter tiste, ki se nanašajo na odnos sodstva in tožilstva do javnosti.

Pličanič izpostavlja tudi spremembe zakona o kazenskem postopku, in sicer v smeri, da bi imeli policisti več pooblastil pri iskanju pobeglih ljudi. Denimo v povezavi s hišnimi preiskavami, sledenjem...

Ob vprašanju razmišljanja o ukinitvi trajnega sodniškega mandata je spomnil, da to terja ustavno spremembo. Po njegovem mnenju lahko do enakih učinkov pridejo tudi z uvedbo posebne sodniške šole ter spremembami pravniškega sodniškega izpita, ki bi bil poseben za bodoče sodnike.

Pličanič si bo prizadeval, da bo vsak mesec v zakonodajnem postopku ena od sprememb, ki so že pripravljene. Podrobno jih bo predstavil na novinarski konferenci prihodnji torek.

Minister sicer pričakuje, da bo Tovšakova v kratkem začela prestajati kazen na podlagi pravnomočne obsodbe. Ob tem dopušča možnost, da lahko zagovornik Tovšakove postopa proti državi zaradi nekajtedenskega nezakonitega pripora. Pritrjuje pa tudi možnosti, da se bo Tovšakova zagovarjala s tem, da je bila izpuščena na prostost, da se je pač umaknila in ni vedela, da jo iščejo.

Po šestih dneh iskanja je policija Tovšakovo prijela danes ponoči, predala pa se je sama. Od 4.30 je Tovšakova ponovno v priporu v celjskem zaporu.

Kazenski postopki se nadaljujejo

Na vrhovnem državnem tožilstvu pozdravljajo uspeh policije, ki je prijela Hildo Tovšak ter s tem omogočila nadaljevanje kazenskega postopka v tej zadevi. Kot dodajajo, je dobro, da kazenski postopki v primerih gospodarskega kriminala tečejo nemoteno in da sodišča o obtožbah za dejanja, ki so za družbo med najnevarnejšimi, odločajo hitro.

Iz Specializiranega državnega tožilstva pa so sporočili, da se bodo vsi kazenski postopki zoper Tovšakovo, ki so v različnih fazah, nadaljevali.

Pomanjkljivo delovanje pravosodnega sistema

Izginotje Tovšakove je v zadnjih dneh razburilo tudi slovensko javnost in razkrilo pomanjkljivosti delovanja pravosodnega sistema. V priporu je bila sicer do prejšnjega petka zaradi očitkov treh kaznivih dejanj nedovoljenega dajanja daril. Mariborsko okrožno sodišče je v petek zaradi prekvalifikacije očitanega dejanja s strani tožilstva pripor odpravilo, dan pozneje, ko je bila Tovšakova že na prostosti, pa ga znova odredilo. A Tovšakova se v pripor ni vrnila, zato je bila razpisana mednarodna tiralica.