Vlada se ne bo pogajala o znižanju mase plač

"Vlada se je še vedno pripravljena pogajati o načinu prilagoditve znižanju mase plače v javnem sektorju, kot ga določata proračuna za leti 2013 in 2014. Ker pa je denarja premalo, se vlada ne bo pogajala o samem vprašanju znižanja mase plač, kar je ena ključnih stavkovnih zahtev," je minister dejal v današnji izjavi za javnost v odzivu na četrtkovo dokončno potrditev datuma za splošno stavko zaposlenih v javnem sektorju.

Potrjeno: Stavka javnega sektorja bo 23. januarja

"Javni uslužbenci s tem, ko napovedujejo stavko in kot eno ključnih zahtev postavljajo povečanje mase za plače, izsiljujejo celotno prebivalstvo naše države zato, da bi ohranili svoj obstoječi položaj. Ta je precej boljši od položaja zaposlenih v zasebnem sektorju," je opozoril minister.

Kriza se je bolj dotaknila zaposlene v zasebnem sektorju

"Kriza se zaposlenih v javnem sektorju ni dotaknila tako zelo, kot se je dotaknila zaposlenih v zasebnem sektorju," je opozoril. Glede na to od javnih uslužbencev in njihovih sindikatov pričakuje, da "bolj odgovorno kot doslej sprejmejo to dejstvo".

Pogovorov s sindikati javnega sektorja do zdaj ni bilo več, kot bi jih lahko bilo, zaradi sindikatov, pravi minister. "Niso se želeli pogovarjati z nami o edinem, o čemer se lahko pogovarjamo, torej o načinih prilagoditve znižanju mase plač - ali bodo to odpuščanja, zmanjševanja števila zaposlenih, ali pa morda drugi načini zmanjševanja stroškov dela. Nabor možnih ukrepov smo jim predstavili, vendar se o tem niso želeli pogovarjati. Vztrajajo namreč pri povečanju mase za plače," je dejal.

Nekateri delajo dobro, nekateri slabo

Možnih je več načinov, ne le odpuščanje, je dejal. Med možnimi načini je tako po njegovih besedah tudi reorganizacija, ki bi pripeljala do bolj racionalne organizacije izvajanja posameznih procesov ter s tem povezane prilagoditve nazivov oziroma delovnih mest.

Vlada po njegovih besedah vztraja pri dozdajšnjem pristopu pogovorov, ko se pogovarja po posameznih področjih javnega sektorja, ne pa centralno. Med posameznimi deli javnega sektorja so namreč velike razlike, pravi. Prav tako pa so po njegovih besedah velike razlike tudi med zaposlenimi - "nekateri delajo dobro, nekateri slabo".

Vizjak sindikatom predlaga pogovore s kolegi iz gospodarstva

Napovedano splošno stavko je po današnjih pogajanjih o reformi trga dela komentiral tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak. Kot "srčiko konflikta" vidi načelno nasprotovanje sindikatov javnega sektorja zaradi zniževanja mase za plače. "Naj se pogovorijo s kolegi iz gospodarstva, koliko so morali zaposleni in delodajalci zmanjšati svoje stroške in maso za plače," jih je pozval.

Kot pravi, so na ministrstvu za delo in na zavodih, ki so v pristojnosti tega ministrstva, že govorili o možnih ukrepih, imajo pa tudi konkretne ukrepe, kako znižati maso za plače, "ne da bi bilo kaj bolečega in nesprejemljivega za sindikalno stran".

Meni, da so pogajanja potrebna. Če pa bodo sindikati nasprotovali petodstotnemu znižanju mase za plače, ocenjuje, da je "bore malo možnosti za dogovor". Verjame, da lahko najdejo skupno rešitev. Glede na to meni, da je stavka nepotrebna.

Koordinacija stavkovnih odborov javnega sektorja je v četrtek dokončno potrdila datum splošne stavke zaposlenih v javnem sektorju, ki bo 23. januarja. Kot osnovno zahtevo navajajo, da se vlada začne pogajati s sindikati. Med drugim zahtevajo, da jih vlada prizna za enakovredne socialne partnerje ter da mase plač za javne uslužbence za leti 2013 in 2014 ne zniža dodatno.