V primerjavo so na ministrstvu med drugim vključili delovna mesta, na katerih zaposleni delajo tudi v manj ugodnem delovnem času in za to prejemajo tudi dodatke, in delovna mesta, kjer takšnih delovnih razmer ni in zaposleni teh dodatkov ne prejemajo.

Pri delovnem mestu policista so zajeta delovna mesta policista, ki se lahko opravljajo v treh, dveh ali enem nazivu, ne pa tudi posebna delovna mesta policista, kot so policist specialist ali policist specialne enote. Enako velja tudi za delovna mesta carinik, vojak in paznik.

Povprečna neto plača policista s peto stopnjo izobrazbe je januarja 2013 znašala 1.076 evrov, povprečno neto izplačilo, ki vključuje tudi povračilo stroškov za malico in prevoz, pa je bilo 1.286 evrov. V primerjavo zajeti poklici v javnem sektorju pa so bili plačani slabše. Povprečna neto plača carinikov je bila 1057 evrov, vojakov 766 evrov in paznikov 976 evrov.

Medtem je bila povprečna neto plača srednje medicinske sestre v urgentni dejavnosti 1001 evro, računovodje V 701 evro in kadrovika V 747 evrov.

S 1. junijem so bila na podlagi sklenjenega dogovora s sindikati osnovne plače zaposlenih v javnem sektorju nekoliko znižane, ker so bile znižane vrednosti plačnih razredov v plačni lestvici. Policisti, ki so vključeni v zgornjo primerjavo, so tako junija 2013 prejeli povprečno neto plačo v višini 1040 evrov.

Na ministrstvu so sicer pripravili tudi podatek o distribuciji povprečnih neto plač vseh uslužbencev policije s statusom policista, ne glede na delovno mesto in stopnjo izobrazbe. Povprečna neto plača policistov, zajetih v analizo, je bila v juniju 1159 evrov. Največ uslužbencev, takšnih je bilo 4045, je prejelo neto plačo med 850 in 1250 evrov. Neto plačo med 650 in 850 evrov pa je prejelo 363 policistov.