Potem ko so inšpektorji konec maja sredi noči obiskali več kot 80 manjših novoustanovljenih pekarn, kjer naj bi bilo kršitev zakonodaje več kot sicer, je uprava za varno hrano včeraj objavila seznam omenjenih pekarn, kjer je bil uveden inšpekcijski nadzor. Vendar pa je seznam precej problematičen, saj bi lahko marsikateri od navedenih pekarn po nepotrebnem povzročil poslovno škodo.

Prva očitna težava je ta, da med navedenimi ukrepi inšpektorjev ob nekaterih pekarnah na seznamu piše »ustavitev«. Eno od podjetij, ki je zaradi tega že imelo kup težav, je podjetje Torte Špela iz Kranja. »Kupcem, strankam in novinarjem že ves dan pojasnjujem, da še vedno delamo. In da besedica 'zaustavitev' pomeni, da je bil ustavljen inšpekcijski postopek, ker smo imeli pri nas vse urejeno, kot je treba. Tako ne gre za nobeno ustavitev delovanja podjetja oziroma izdelave tort, ravno nasprotno,« pojasnjuje Peter Fistrovič iz omenjenega podjetja in dodaja, da takšen nesporazum zanje še zdaleč ni šala.

Jabolka in hruške

Druga pomanjkljivost je ta, da seznam ni posodobljen. Na njem so med kršitelji tako tudi tiste pekarne in slaščičarne, kjer so ugotovljene kršitve že odpravili. »Inšpektor je ugotovil, da deklaracije na izdelkih niso bile popolne, embalaža pa ni imela izjave dobavitelja o skladnosti in ustreznosti za uporabo,« pravi Muhamed Sabljaković iz pekarne Hiša dobrot v Postojni. »Zato nam je izdal odločbo, po kateri smo morali kršitev odpraviti v 15 dneh, kar smo tudi storili. A smo kljub temu zdaj na seznamu skupaj s tistimi, ki so imeli – ali še vedno imajo – podgane v moki,« je ogorčen Sabljaković.

V pekarstvu je že trideset let in v tem času je delal tudi v večjih, znanih pekarnah, pravi. »Prepričan sem, da imam v lastni pekarni celo veliko bolje urejene pogoje za delo. Zato se mi ne zdi pošteno, da sem zaradi nekakšnih birokratskih pomanjkljivosti izenačen s tistimi, ki resno ogrožajo zdravje ljudi.« Inšpekcijske nadzore sicer podpira in meni, da bi morali biti še pogostejši, saj je to edina varovalka, da jemo varno hrano.

Objava po presoji pooblaščenke

Pristojne na upravi za varno hrano smo zato vprašali, ali bodo seznam spreminjali oziroma posodabljali, a so nam sporočili, da to ni v njihovi pristojnosti. »Seznam smo objavili, ker je informacijska pooblaščenka presodila, da gre za informacijo javnega značaja,« je pojasnil tiskovni predstavnik Matjaž Emeršič. »Zato da potrošniki vedo, v katerih primerih so bile kršitve večje in v katerih manjše, pa je seznam v obliki tabele, kjer za vsak obrat posebej piše, kakšen ukrep, če sploh, je bil izrečen.«

Spomnimo, da so inšpektorji konec maja med 106 pregledi odkrili 81 primerov kršitve zakonodaje, med drugim neustrezne higienske razmere, neustrezno vodenje dokumentacije, neustrezno navajanje sestavin in datuma uporabe. Gotovo eden od najhujših zaznanih primerov pa je bil primer pekarne na Gorenjskem, kjer so pod vrečo moke našli mišje gnezdo.