Pri tem po njegovih besedah ne gre za to, da bi se zadržali kritike če in ko je ta potrebna. "Gre za to, da je zdaj čas zelo pomembna kategorija, kot je rekla že predsednica vlade," je pojasnil in dodal, da je šla Slovenija po njegovem mnenju maja "skozi šivankino uho" v Evropski komisiji. Sankcije, ki smo se jim izognili, bi po njegovih besedah načele slovensko suverenost pri reguliranju svoje krize.

Povedal je, da če v prihodnje ne bo nepredvidljivih domačih ali mednarodnih novih okoliščin, bo Slovenija lahko začela s procesom okrevanja, in sicer do konca prihodnjega leta. Ob tem je opozoril, da se tako kot nekatere druge države ne znamo izvleči iz začaranega kroga, v katerem varčevalni ukrepi zavirajo obnovitev gospodarske rasti. "Tukaj bo v primernem času potrebno tveganje, ko bo treba denar, ki ga bo država dobila ceneje kot sedaj, investirati v zagon gospodarstva," je dejal in dodal, da bo zato potreben politični in nacionalni konsenz.

Pahor je spregovoril tudi o neformalnem srečanju voditeljev regije Zahodnega Balkana in EU Proces Brdo, v okviru katerega bo Slovenijo obiskal tudi francoski predsednik Francois Hollande. Po Pahorjevih besedah je Francija dobra investitorka v Sloveniji in je sodelovala pri nekaterih investicijah, ki so odločilnega pomena pri tem, da gre Sloveniji dobro tudi v težjih časih. "Slovenija si želi imeti francoske naložbenike," je ob tem povedal in dodal, da si želita s francoskim predsednikom poglobiti politično sodelovanje, o gospodarskem pa bo Hollande spregovoril s predstavniki vlade.

"Verjetno Slovenija ne navznoter ne navzven v teh letih krize ne kaže najboljšega obraza," je med drugim še povedal Pahor in dodal, da kljub temu naša avtoriteta ni tako zamajana, kot si morda nekateri mislijo. Pojasnil je, da je bilo pri njegovih obiskih v tujini čutiti zadržanost do Slovenije - manjšo kot si mislijo ljudje, a večjo, kot bi si želel sam.

Na vprašanje, zakaj se ne odzove na kadrovsko politiko sedanje vlade, je odgovoril, da je njegova glavna naloga, da skupnost drži čim bolj skupaj, da lahko ob vseh razlikah čim bolj enotno preživimo čas krize. "Da bi to dosegel, ob izkušnjah, ki sem jih imel v odnosu med predsednikom vlade in predsednikom države v mojem času, vem, da se kdaj lahko kaj reče, kdaj pa je še boljše kaj narediti, ne da bi se kaj reklo. In tako tudi ravnam," je dejal.