"Kriza je za mnoge še zaostrila socialni položaj. Roko na srce, nič ne kaže, da bo zelo hitro te krize konec. Če in kolikor se utegne še zaostriti, bo zelo pomembno, koliko bomo v tej družbi tudi solidarni," je v izjavi za medije po srečanju povedal Pahor. V pogovoru s predstavniki in obiskovalci zavetišča je ugotovil, da je s krizo prišlo do še več socialnih problemov, a da se je hkrati okrepila solidarnost ljudi.

Ohranitev dostojanstva slehernega od nas naša skupna naloga

Zato se je zahvalil vsem, ki so že in še bodo pomagali. "Ljudje, ki so se znašli v stiski, to pomoč zelo cenijo. Gre za njihovo dostojanstvo, ki ga skušajo ohraniti, čeprav so prišli v hude socialne stiske. Mislim, da je ohranitev dostojanstva slehernega od nas naša skupna naloga," je prepričan. "Ljudje smo v zadnjem letu prepoznali, da je kriza zelo globoka, da je ne bo konec, da bo trajala, da si moramo pomagati. Če se bomo povlekli, se bomo povlekli iz krize vsi skupaj. Vsak posamezno uspel ne bo," je dodal.

V zavetišču za brezdomce, ki ga je danes obiskal Pahor, trenutno biva 24 oseb, starih od 23 do 67 let. Posamezniki so predsedniku zaupali svoje osebne zgodbe in težave, s katerimi se soočajo v poskusih izboljšanja svojega položaja. Kot enega glavnih problemov so izpostavili pomanjkanje služb.

"Ne sme se dogajati, da se ljudje bojijo zaprositi za pomoč"

Direktor mariborskega centra za socialno delo Jožef Tivadar je predsednika povabil na ponoven obisk v Mariboru, natančneje na tamkajšnjem centru za socialno delo, ki je največji tovrstni javni zavod v Sloveniji ter poleg zavetišča za brezdomce med drugim zajema še materinski dom, krizni center za mlade in varno hišo.

Po besedah Tivadarja je nova socialna zakonodaja prinesla številne koristi, ima pa tudi nekatere slabosti, ki bi jih bilo treba popraviti. "Ne sme se dogajati, da se ljudje bojijo zaprositi za pomoč," je dejal in pojasnil, da se številni, predvsem starejši ljudje, odrekajo varstvenemu dodatku, ker se bojijo posledic za svoje potomce.