Kot je poudaril, ne smemo nikoli pozabiti, kaj se je zgodilo, ne le zaradi nas in žrtev, ampak tudi zaradi generacij, ki prihajajo za nami, da bodo vedele, da Slovencem - kot nikoli v zgodovini prej - tudi ob tej pomembni odločitvi za samostojno državo ni bilo nič podarjeno, vse je bilo izborjeno.

Po predsednikovih besedah smo vsi, tisti z večjo politično, gospodarsko in družbeno močjo pa še posebej, odgovorni za to, da se vprašanje, ali je bilo vredno, nikoli ne bi zastavilo. Pri tem je izrazil zmerni optimizem, da bi lahko bilo prihodnje leto, ko se znova snidejo na predvečer praznika, to vprašanje veliko manj v zraku, kot je danes.

Pahor namreč z »zmernim optimizmom« pravi, da bi lahko bilo leto 2014 leto preboja in bi Slovenija počasi, a zanesljivo končala petletno obdobje hude gospodarske, socialne in tudi moralne krize ter začela z obnovo gospodarske aktivnosti pravzaprav ustvarjati pogoje za to, da se kot družba in država modernizira.

Kot je dejal, bi se lahko, če bomo strnili moči, tudi zares kazali prvi znaki sprememb, ki bodo nakazovale boljšo, bolj pravično in solidarno državo. Zato je kot izrednega pomena izpostavil, da vsi, ne glede na politične in svetovnonazorske razlike, sodelujejo po svojih najboljših močeh, strnejo vse izkušnje, znanje in politično voljo, »da skupaj odpremo novo poglavje slovenske prihodnosti in izsanjamo tiste sanje, ki so bile v nedrjih slovenske državnosti ob dnevu razglasitve naše države, še prej pa na plebiscitu, kjer se je velika večina naših ljudi odločila za zelo pogumno in v tistem času drzno dejanje - da oblikujemo samostojno slovensko državo«.