Vizjak Omerzelu očita laži in negospodarno ravnanje

Očitke zoper Omerzela je Vizjak razdelil v štiri vsebinske sklope - zamolčanje in laži ministra Omerzela, nezakonito ravnanje, negospodarno ravnanje ter nespoštovanje sklepov vlade in priporočil DZ.

Med drugim mu očitajo, da je na zaslišanju pred pristojnim parlamentarnim odborom pred prevzemom položaja dejal, da ne bo podpisoval novih pogodb z Družbo za avtoceste v RS (Dars), če bo izbran za ministra. Na zaslišanju je namreč povedal, da je njegovo podjetje Lastinski za Dars od leta 2008 vzdrževalo cestno-vremenske postaje.

A 20. oktobra lani je Dars podjetju Lastinski poslal razpisno dokumentacijo za vzdrževanje cestno-vremenskih postaj s povabilom za ponudbo, 12. novembra pa je Lastinski Darsu poslal ponudbo, nakar so sledila pogajanja, pri čemer je Vizjak navajal podatke z zapisnika o pogajanjih. "To pogajanje je trajalo 20 minut in izpogajali so se za znižanje cene - reci in piši - 0,6 odstotka," je navedel poslanec SDS. Vprašal se je, kako se lahko Dars, ki je bil takrat že pod plazom kritik ministra, pogaja s predstavniki njegovega podjetja za ceno vzdrževanja cestno-vremenskih postaj.

Andrej Vizjak (Foto: Luka Cjuha)

''Ali ni to več kot očitno navzkrižje interesov?''

"Ali ni to več kot očitno navzkrižje interesov? Jaz mislim, da je," je dejal Vizjak. Spomnil je, da so medijske objave na koncu preprečile sklenitev te pogodbe, a več kot očitno je, tako Vizjak, da je minister to pogodbo žele podpisati.

Spomnil je tudi, da je moral nekdanji minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik, zdaj poslanec PS, oditi, "ker je vlada rekla, da bo spoštovala visoke standarde, zdaj, ko smo soočeni z relativno podobnimi ali celo hujšimi očitki zoper ministra druge garniture, pa so ti standardi razvodeneli za ceno obstoja koalicije". Vizjak se zaveda, da je v obrazložitvi interpelacije uporabil težke besede, kot so laži, a jih ne bi izrekel, če vanje ne bi bil popolnoma prepričan.

Omerzel očitke iz interpelacije zavrnil kot nevsebinske in birokratske

Omerzel je v odgovoru na interpelacijo očitke zavrnil kot nevsebinske in birokratske. Zavrnil je manipulacije v medijih, da svojega premoženja ni prijavil KPK, glede posla z državnim Darsom, povezanega s cestno-vremenskimi postajami, pa je dejal, da se mu je odpovedal za vedno.

Omerzel je zagotovil, da je vse svoje premoženje prijavil KPK. V prijavi premoženja je navedel tudi 100-odstotni delež, ki ga ima v podjetju Lastinski. Drži pa, da o lastništvu v podjetju Lastinski ni obvestil ministrstva za infrastrukturo in prostor, "ker nisem vedel, da moram poleg tega, da prijavim KPK, obvestiti tudi ministrstvo". Ko je to izvedel, je napako odpravil.

Samo Omerzel (Foto: Jaka Gasar)

Alenka Bratušek Omerzelu že izrazila podporo

Ob tem je vlagateljem interpelacije očital, da je bistvena vsebina, ne pa birokracija. "Sama vsebina govori o tem, da za podjetje v lasti funkcionarja veljajo omejitve poslovanja z ministrstvom. Moje podjetje nikoli ni poslovalo z mojim ministrstvom in nikoli ne bo," je dejal.

Očitki predlagateljev se nanašajo tudi na posle Omerzelovega podjetja Lastinski z Darsom glede vzdrževanja cestno-vremenskih postaj. Spomnil je, da so prekinili ekskluzivno licenčno pogodbo za vzdrževanje cestno-vremenskih postaj švicarskega podjetja Boschung Mecatronic in jih prosili, da najdejo novo podjetje. "Oni so se odločili, komu bodo to licenco podelili," je dejal in dodal, da bodo na novega zastopnika za Slovenijo, to je podjetje Svet strojev, vse potrebno znanje prenesli brezplačno.

Zavrnil je tudi očitke, povezane s postopkom iskanja generalnega direktorja Geodetske uprave RS (Gurs). Dejal je, da je 28. februarja lani Aleša Seliškarja za vodenje Gursa pooblastil še prejšnji minister Zvone Černač, in zagotovil, da je po prevzemu funkcije ministra sprožil ustrezne postopke, razpis pa je bil objavljen decembra. "Kje sem jaz kot minister naredil kakšno napako?" se je vprašal Omerzel.

Premierka Alenka Bratušek je Omerzelu danes v DZ že izrazila podporo. Prepričana je, da bo odgovoril na vse očitke.

V ŽIVO:

9.00- Seja državnega zbora se je začela.

9.01 - Govori poslanec SDS Andrej Vizjak.

9.05 - Po mnenju poslanca SDS Andreja Vizjaka je razlogov za Omerzelov odstop kar nekaj. Med drugim mu očita zavajanje glede poslov njegovega podjetja Lastinski z Družbo za avtoceste v RS. Meni, da bi se moral ob prevzemu ministrske funkcije odločiti, ali bo podjetnik ali minister.

9.07 - Minister Omerzel se je zavezal, da ob prevzemu funkcije ne bo sklepal novih poslov, vendar jih je vseeno.

9.17 - Vizjak ima s steboj tudi eno izmed pogodb podjetja Lastinski z Darsom. V njej je vidno, da je podjetje Darsu mesec po podpisu pogodbe izdalo račun za sedem mesecev nazaj. "Kdo od nas bi kot funkcionar ob čem takem preživel?" se je vprašal Vizjak.

9.18 - Vizjak je dejal, da je 20. oktobra lani Dars podjetju Lastinski poslal razpisno dokumentacijo za vzdrževanje cestno-vremenskih postaj s povabilom za ponudbo, 12. novembra pa je Lastinski Darsu poslal ponudbo, nakar so sledila pogajanja, pri čemer je Vizjak navajal podatke z zapisnika o pogajanjih.

"To pogajanje je trajalo 20 minut in izpogajali so se za znižanje cene, reci in piši, 0,6 odstotka," je navedel poslanec SDS. Vprašal se je, kako se lahko Dars, ki je bil takrat že pod plazom kritik ministra, pogaja s predstavniki njegovega podjetja za ceno vzdrževanja cestno-vremenskih postaj. "Ali ni to več kot očitno navzkrižje interesov? Jaz mislim, da je," je dejal Vizjak. Spomnil je, da so medijske objave na koncu preprečile sklenitev te pogodbe, a več kot očitno je, da je minister to pogodbo želel podpisati.

9.19 - Vizjak je opozoril, da je bilo podjetje Lastinski za Dars dražje od podjetja, ki je dela opravljalo prej.

9.20 - Omerzel je vse posle z Darsom zamolčal in lagal.

9.23 - Če si minister kršitev zakona razlaga kot neznaten prekršek, v kakšni državi živimo?

9.28 - Vizjak Omerzelu očita tudi negospodarno ravnanje in oškodovanje davkoplačevalcev, ko je pri razpisu za registerske tablice izbral najdražjo ponudbo. Očita mu je tudi nepravilnosti pri projektu gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj.

9.43 - Kako lahko takšnemu ministru še kaj verjamemo? Jaz mu ne verjamem nič več.

9.48 - Koalicija bi morala imeti vsaj takšna merila, kot jih je imela pri Stepišniku.

9.50 - "Mi ne zmoremo tako hitro pisati interpelacije, kolikor hitro vi sproducirate afere."

9.51 - Govori predsednica vlade Alenka Bratušek.

9.52 - Vsak mora, preden sodi o zakonitosti in etičnosti drugih, najprej počistiti pred lastnim pragom.

9.55 - Odločitev, kako naprej s Teš, ni enostavna in ne sme biti politična. Omerzel se ni sam odločil za afero avtošole, ni se sam odločil za Teš 6, kar mu med drugim očitate. Minister omerzel rešuje stvari iz preteklosti. Minister ima mojo podporo.

10.03 - Govori minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel.

10.05 - Interpelacija je sestavljena iz šestih točk, ki so brez realne osnove, očitki brez vsebine.

10.06 - Očita se mi kršitev zakona o integriteti glede podjetja Lastinski inženiring. Jaz sem vse svoje premoženje prijavil KPK, kjer je tudi moj sto odstotni delež v podjetju Lastinski inženiring. Nikoli nisem imel namena nečesa skrivati. Podjetje sem ustvaril iz nič in sem ponosen nanj.

10.07 - Moja napaka je bila, da nisem vedel, da moram poleg KPK, prijaviti podjetje v lasti funkcionarja tudi ministrstvu.

10.08 - Očita se mi tudi, da sem zavajal javnost. Očitki glede poslov, ki sem jih opravljal za Dars, so brez osnove. Moje podjetje bi lahko še naprej poslovalo z Darsom, in s tem ne bi kršil nobenega zakona. Jaz pa sem obljubil, da obsega poslovanja ne bomo širili, in ga nismo.

10.15 - Pri zavajanju javnosti glede stanja v avtošolah gre prav tako za neutemeljene očitke. Dokler nisem za stanje izvedel, sem mislil, da se v Sloveniji kaj takšnega ne more dogajati. V trenutku, ko sem za nepravilnosti izvedel, sem ukrepal.

10.21 - Napake iz preteklosti rešujemo, popravljamo in delamo tako, da se takšne nepravilnosti v prihodnosti ne bodo več dogajale.

10.22 - Očitajo se mi tudi nepravilnosti glede investicije v šesti blok termoelektrarne Šoštanj. Zavedamo se resnosti investicije in vpliva na slovensko energetiko. Spet govorimo o dogodkih in odločitvah, ki so se zgodile v preteklosti, in ki so jih povzročili tisti, ki danes sedijo v opoziciji in mi očitajo, čeprav danes popravljamo njihove napake.

10.27 - Očita se mi, da sem pri izvajalcu za registrke tablice, izbral dražjega ponudnika. Tu so pri očitkih v opoziciji premagali sami sebe. Dokumentacija se je pripravljala, ko je bila na oblasti današnja opozicija. Prispeli sta dve ponudbi, od katere je bila ena nepopolna. Z razpisno dokumentacijo se sicer ukvarja komisija, sestavljena iz kompetentnih ljudi, ne minister. Sprejeta ponudba pa je bila na koncu cenejša od primerljivih ponudnikov po ostali Evropi.

10.33 - Pri vseh zavajanjih v javnostih, medijskih pritiskih in težkih besedah o lažeh iz opozicije, je eno pomembnejših vprašanj, zakaj vztrajam na tej poti. Ko sem se odločil, da sem pripravljen prevzeti ministrstvo, sem videl, koliko težav in nepravilnosti je tukaj, marsikaj pa sem odkril še kasneje. V ministrovanju uživam. To, da mi mečejo polena pod noge, je malo manj prijetno, a vseeno to rad delam.

10.48 - Vse, kar se mi očita, je brez realne osnove in vsebine. Imam čisto vest in sem prepričan, da lahko kvalitetno delam naprej.