Najresnejši kandidat za položaj predsednika uprave Luke Koper Gašpar Gašpar Mišič od včeraj ni več državni sekretar v kabinetu predsednice vlade Alenke Bratušek. Tej je namreč na včerajšnji sestanek prinesel odstopno izjavo. A duh razprtij je medtem že ušel iz koalicijske steklenice, pri čemer bi lahko spori okrepili možnosti dosedanjega začasnega prvega moža Luke Bojana Branka, ki ga podpira SD.

Vse bolj postaja jasno, da lahko gordijski vozel kadrovskega boja v Luki Koper očitno preseka le nadzorni svet družbe, in to tako, da postopek izbora, s katerim so že v samem začetku močno omejili nabor kandidatov, razveljavi. Potem ko je predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič že v torek Mišičevo kandidaturo komentiral kot »dokaz za divji zahod na področju kadrovanja«, so se včeraj oglasili tudi v združenju nadzornikov. Poudarili so, da »politične kvote nikoli ne bi smele postati kriterij za izbor kandidatov«, in opozorili, da »je stanje na področju kadrovanja članov nadzornih svetov slabše kot kadar koli prej«.

Medtem ko predsednik nadzornega sveta Luke Koper Dino Klobas včeraj za pojasnila ni bil dosegljiv, so politične polemike v zadevi Mišič začele mejiti na absurd. Predsednik SD Igor Lukšič je tako včeraj sporočil, da v stranki »odločno nasprotujejo političnemu kadrovanju in politikantstvu v gospodarstvu«. Pri tem velja spomniti, da njegova stranka na veliko kadruje v državnem gospodarstvu. Člani iz njene kvote so tako v zadnjih mesecih zasedli več položajev v nadzornem svetu, tudi v Luki Koper, ali celo v upravah družb (TE Šoštanj). Prav tajnik SD Uroš Jaušovec velja za enega najvplivnejših reševalcev kadrovskih križank v državi. Lukšič sicer do »primera Mišič« javno nikoli ni komentiral zdaj že splošno uveljavljene formule »po eden iz vsake stranke koalicije« za imenovanje predstavnikov države v nadzornih svetih.

Iz tega gre razbrati, da so v stranki v javnem ogorčenju nad Mišičem zaznali priložnost za uveljavitev svojega kandidata, torej Branka, ki ima po naših informacijah med nadzorniki zagotovljena vsaj dva glasova (Mišič domnevno šest). A kljub domnevnemu ogorčenju nad Mišičem je Lukšič včeraj vnaprej zavrnil možnost, da bi lahko njegovo imenovanje na vrh Luke razbilo koalicijo. »Političnih posledic, vsaj kar se tiče SD, ne bo,« je dejal Lukšič.

Toda deklariranih borcev proti političnemu kadrovanju, ki je zaznamovalo mandat te koalicije, je v njej očitno vedno več. Lukšiču je tako žogico vrnil kar sam Mišič. Kot »zamrznjeni« poslanec PS in zdaj že nekdanji državni sekretar iz premierkinega kabineta, ki se mu obeta služba na čelu državnega podjetja, je zmogel izjaviti, da »je s svojo kandidaturo dregnil v načrtovano politično kadrovanje«. O »političnem kadrovanju« je včeraj govoril tudi Karl Erjavec, predsednik DeSUS, ki ima v nadzornih svetih družb (Eles, HSE, Gen Energija) prav tako »svojo« kvoto. Ocenil je, da Gašpar Gašpar Mišič ne bi bil nikoli kandidat za predsednika uprave Luke Koper, »če ne bi bil član PS, poslanec državnega zbora oziroma sedaj odstopljeni državni sekretar v kabinetu predsednice vlade«.