Potem ko smo v včerajšnjem Dnevniku poročali, da je na spletni strani Odvetniške zbornice Slovenije objavljen oglas koprske odvetniške pisarne Francija Matoza za opravljanje volonterskega (zastonjskega) pripravništva, je bil ta oglas že umaknjen.

Čaka Francija Matoza disciplinski postopek?

Na zbornici so namreč pritrdili našemu pisanju, da volontersko opravljanje odvetniškega pripravništva z uvedbo novele zakona o odvetništvu od maja 2008 ni več dovoljeno in »torej vpis v imenik odvetniških pripravnikov ni mogoč, v kolikor ni izkazana pogodba o zaposlitvi«. »Pripominjamo pa, da predstavlja omogočanje odvetniškemu pripravniku navidezno opravljanje pripravniške prakse hujšo odvetnikovo kršitev dolžnosti pri opravljanju odvetniškega poklica in bi torej takega odvetnika obravnavali v disciplinskem postopku,« je še povedal predsednik zbornice Roman Završek. Na vprašanje, ali se strinja z našo ugotovitvijo, da nekatere odvetniške pisarne izkoriščajo prekerni položaj mladih pravnikov, kar so nam nekateri izmed njih tudi potrdili, pa nam je odgovoril, da s takimi podatki ne razpolagajo.

Sindikat s svojim dopisom seznanil inšpektorat za delo

Drugačnega mnenja pa so na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), saj se po njihovem mnenju epidemija volonterskega pripravništva očitno širi celo na področja, na katera se ne bi smela. Odvetniško zbornico Slovenije so zato pozvali, da v skladu s svojimi pooblastili in odgovornostmi ustrezno ukrepa in prepreči morebiten razmah te nedovoljene prakse. »Dejstvo je namreč, da se s kakršnimi koli nedovoljenimi odvetniškimi praksami ruši zaupanje ne samo v odvetniški poklic, temveč tudi v samo pravno državo, da ne govorimo o tem, kakšen signal se daje s tem mladim pravnikom,« je v sporočilu za javnost zapisal Goran Lukič. Da nemudoma prekinejo takšno prakso, so pozvali tudi Matozovo odvetniško pisarno. »Prepričani smo, da zagotovo ni v vašem interesu, da tudi kot javno močno izpostavljena družba pomagate pri ustvarjanju nedovoljenih praks,« so še zapisali pri ZSSS, ki so z vsebino svojega dopisa seznanili tudi inšpektorat za delo.

Lukič je sicer v dopisu vnovič izpostavil rezultate spletne ankete Sindikata Mladi plus o pripravništvu. »Kar 61 odstotkov od 345 oseb, ki so do tega dne sodelovale v anketi, namreč v času opravljanja pripravništva ni prejelo nobenega prejemka – niti povračila potnih stroškov in malice,« še opozarja izvršni sekretar ZSSS za politike zaposlovanja, migracije in odnose z javnostmi.

Včeraj smo se za pojasnila vnovič obrnili na Matozovo odvetniško pisarno, vendar so nam v tajništvu povedali, da nam več informacij ne morejo posredovati, saj je koprski odvetnik na dopustu.