Vodja poslancev SDS Jože Tanko je obsodbo prvaka stranke Janeza Janše označil za škandal. Meni, da gre za montiran proces in obsodbo brez dokazov. Ob tem ocenjuje, da bo sodba prispevala k še dodatnem poenotenju v SDS.

O nadaljnjem vodenju stranke v primeru, da sodba postane pravnomočna, po njegovem prepričanju sedaj ni treba razmišljati. Tanko je spomnil, da so imeli nedavno kongres, na katerem je Janša dobil močno podporo. Tako bo po njegovem mnenju ostalo še nekaj časa in »ni potrebe, da razmišljajo v katero drugo smer.«

Za poslanca SDS Marijana Pojbiča je sodba absolutno nesprejemljiva. »Brez vsakega dokaza nekoga obsoditi, je nesprejemljivo in velik fiasko za naše pravosodje,« je dejal.

Ljudmila Novak: Ogrožena je demokracija

Pred zakonom smo vsi enaki, a do obsodilne sodbe prvaka SDS Janeza Janše glede na spisano obtožnico sploh ne bi smelo priti, ocenjuje predsednica NSi Ljudmila Novak. Predsednica NSi-ja je še pojasnila, da je sodba še bolj razdvojila javnost, ogrožena pa naj bi bila tudi demokracija v Sloveniji.

Janša: Sodba je bila napisana v političnih Murglah s strani znanih avtorjev

Kot je v izjavi za medije v DZ dejal vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc, je presenečen nad tem, kar se je zgodilo. Dodal je, da se mu zdi resnično absurdno, da imamo v Sloveniji toliko očitnih prekrškarjev, pa jih pravzaprav nihče ne preganja. V tem primeru pa je bil Janša obsojen izključno samo zaradi tega, ker je bil predsednik vlade, »ko se je pač ta zgodba s patrio dogajala«.

Po njegovih besedah je pravosodna oblast vendarle tista, ki »bi si mogla dejansko ustvariti nek renome«. »Ta renome pa si lahko ustvari samo na tak način, da dejansko nekoga obsodi - sploh pa človeka, ki igra pomembno vlogo v politiki - na osnovi jasnih dokazov, ki so nenazadnje tudi ljudem, nam navadnim smrtnikom znani,« je dejal.

Za mnenje o današnjem burnem dogajanju smo poprosili Dnevnikova kolumnista Tanjo Lesničar Pučko in Ervina Hladnika Milharčiča

Zbor za republiko: V tem trenutku še ni mogoče govoriti o krivdi

Kot je v sporočilu za javnost v imenu Zbora za republiko napisal Lovro Šturm, sodna statistika pozna številne primere kazenskih obsodilnih sodb prvostopnih sodišč, ki jih je višje sodišče spoznalo kot pravno nepravilne in jih razveljavilo. »Zato ni mogoče v tem trenutku govoriti o krivdi nikogar in je vsakršno namigovanje v tej smeri zgolj del kampanje za osebno diskvalifikacijo,« še poudarjajo in dodajajo, da je bilo v procesu zaslišanih več kot 40 prič, katerih pričevanja so brez izjeme razbremenile obdolžene vsake krivde.

V DL odločitve sodišč spoštujejo, a posameznih primerov ne bodo komentirali, so v stranki navedli v odzivu na današnjo razsodbo v primeru Patria.

Tudi predsednik DZ Janko Veber danes izrečene sodbe v primeru Patria, kot pravi, ne more komentirati. Poudaril pa je, da ni dobro, da se politika vmešava v delo sodne veje oblasti. Zadeve prav tako ne komentirajo v DL.

Današnje obsodbe ni želel podrobno komentirati niti Predsednik DeSUS Karl Erjavec. To bi bilo, glede na to, da današnja sodba še ni pravnomočna in je postopek še odprt, nekorektno, je ocenil. Dejal je le, da lahko v sodnem postopku z argumenti vsakdo dokaže svojo nedolžnost. Ob tem pa je izrazil zaskrbljenost zaradi napetega dogajanja pred sodiščem in polarizacije države. Kot je pojasnil, ga politične razmere oz. delitev državljanov na dva pola, ki ju predstavljata prvak SDS Janez Janša na eni strani in levica na drugi strani, skrbijo.To nas ne bo vodilo iz krize, je opozoril.

V PS ne komentirajo sodbe v primeru Patria

V PS danes razglašene sodbe v primeru Patria ne komentirajo. Kot so zapisali, ne bodo sodili, ali je nekdo kriv ali ne. Za sojenja so pristojna sodišča in ne politične stranke ali DZ, so dodali. Odzivi vidnih članov političnih strank, ki z izjavami sodijo sodišču, pa so po mnenju PS neprimerna oblika pritiska na neodvisnost sodišč.

V stranki pojasnjujejo, da politične stranke sodelujejo v delu zakonodajne veje oblasti, zato bi bilo njihovo odzivanje na sodbe sodišč toliko bolj neprimerno. »Samostojno in nedvisno sodstvo je temelj pravne ureditve demokratičnih družb. Bistvo pravne države je, da so sodniki podrejeni le ustavi in zakonom in ne kakršnim koli zunanjim pritiskom. Politične stranke smo prve, ki moramo to spoštovati,« so zapisali.