Določbo v zakonu o javnih uslužbencih, po kateri se lahko za delovna mesta, ki so vezana na osebno zaupanje funkcionarja, v pogodbi o zaposlitvi določi tudi pravica do odpravnine v znesku treh osnovnih plač, bo izkoristila več kot polovica uslužbencev v kabinetu predsednika vlade (KPV) Janeza Janše.

Manj zaposlitev za nedoločen čas

Kot so nam sporočili iz premierjevega kabineta, bodo to pravico izkoristili Nika Dolinar Divjak, Kaja Draksler, Jerneja Končan Babič, nekdanja novinarka Ksenija Koren, hči evropske poslanke Ina Kukovič, Karina Medved, ki je s kolegi iz SDS v državnem arhivu »preiskovala« bombni napad v Velikovcu, Mojca Megušar, Katja Novak, vplivni svetovalec SDS Borut Petek, Matjaž Novak (mentor Petkove diplomske naloge) in Žiga Stojan. Glede na plačne razrede, v katere spadajo omenjeni uslužbenci, bo razpustitev premierjevega kabineta davkoplačevalce stala nekaj več kot 60.000 evrov bruto, najvišje odpravnine pa bodo prejeli vodja kabineta Nika Dolinar Divjak ter sekretarji Ksenija Koren, Borut Petek in Matjaž Novak.

Sicer pa je v Janševem kabinetu z odhodi državnih sekretarjev Ljuba Jasniča in Janeza Ujčiča zaposlenih še 20 uslužbencev, od tega štirje za nedoločen čas, medtem ko je Borut Pahor v svojih zadnjih mesecih na Gregorčičevi zaposloval 23 ljudi. Prvak SDS je v nasprotju s Pahorjem, ki je v svojem kabinetu zadržal vse zaposlene za nedoločen čas iz prvega mandata Janševe vlade, vrste v svoji ekipi sicer strnil tako, da je prvotno število sodelavcev za nedoločen čas (13) znižal na štiri, na drugi strani pa povečal število državnih sekretarjev na šest.

V povprečju so pridobili tri plačne razrede

Pred odhodom Janševe vlade so bili »nagrajeni« tudi nekateri uslužbenci na Turkovem ministrstvu. Zaradi zmanjševanja števila zaposlenih in posledično drugačne organizacije dela je namreč Žiga Turk spremenil akt o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest na MIZKŠ, s čimer je osem javnih uslužbencev s premestitvijo na zahtevnejša mesta v povprečju pridobilo tri plačne razrede. Povišice so si prislužili tudi kadri blizu SDS in NSi, med drugim vodja kabineta nekdanjega kulturnega ministra Vaska Simonitija Matej Zavrl. »To v skupnem znesku pomeni približno 35.000 evrov na letni ravni. Ker se je število javnih uslužbencev, ki so plačani iz integralnega dela proračuna, zmanjšalo, predvidenih sredstev za stroške dela v proračunu za leto 2013 ne bomo prekoračili,« so nam zagotovili na MIZKŠ.

A takšen način »nagrajevanja« je marsikoga na superministrstvu presenetil, saj naj bi večje število uradnikov na MIZKŠ zaradi pomanjkanja sredstev iz integralnega dela proračuna za plače pred kratkim premestili v sistem financiranja plač iz strukturnih sredstev. Na ministrstvu je tudi slišati, da vodje nekaterih notranjih organizacijskih enot z napredovanji niso bili seznanjeni in da je šlo za selektivno izbiro brez jasnih kriterijev, ob tem pa se sprašujejo, zakaj minister te potrebe po premestitvah ni prepoznal že v lanskem letu.