Policijski sindikat Slovenije (PSS) je v skladu z napovedmi v petek namreč nadaljeval lani prekinjeno stavko zaradi, kot so navedli, neizpolnjevanja in oviranja izvajanja stavkovnega sporazuma, sklenjenega z vlado. Sindikati so se sicer na neformalnem sestanku z notranjim ministrom Vinkom Gorenakom sestali že v petek, minister pa jim je zagotovil, da bo poskušal narediti vse, da se stavkovne zahteve izpolnijo.

Pogajanja med sindikalno in vladno stranjo se bodo nadaljevala danes, po navedbah sindikata pa so na pogajalski mizi predlogi sindikata, kako zagotoviti izpolnjevanje stavkovnega sporazuma. Kot je pojasnil predsednik PSS Radivoj Uroševič, so vmes že prejeli opredelitev vlade do stavkovnih zahtev, ali bo mogoče doseči dogovor, pa Uroševič še ne more napovedati. Stavka se bo medtem nadaljevala.

23. na ulice tudi šolniki?

Danes pa bo tudi znano, ali bodo zaposleni v vzgoji, izobraževanju, znanosti in kulturi sodelovali v splošni stavki javnega sektorja, ki je napovedana za 23. januar. Minuli teden je namreč potekalo opredeljevanje članov Sviza do sodelovanja v stavki, danes popoldan pa se bo z rezultati tega opredeljevanja seznanil stavkovni odbor sindikata.

Izidi glasovanja bodo tako danes tudi javno znani, saj so se v Svizu odločili, da vmesnih rezultatov izrekanja ne bodo sporočali. Po besedah glavnega tajnika Sviza Branimirja Štruklja pa so se vsi, s katerimi je bil doslej v stiku, izrekli za stavko.

Priprave na splošno stavko sicer potekajo po različnih sindikatih javnega sektorja, Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja pa se bo po besedah vodje koordinacije Janeza Posedija z njimi seznanila predvidoma v četrtek.

V koordinaciji sicer še vedno čakajo na vabilo vladne strani na pogajanja. Zahtevo za pogajanja so vladi posredovali skupaj z napovedjo stavke, a doslej še ni bilo odziva, je pojasnil Posedi. Na ministrstvu za pravosodje in javno upravo pa pravijo, da pogajanja bodo, ni pa še znano, kdaj se bodo začela.

Vlada je sicer sprejela odgovore na stavkovne zahteve koordinacije in pri tem vztraja, da se o višini znižanja mase za plače javnih uslužbencev ni mogoče pogajati, pogajajo se lahko le o tem, na kakšen način znižati samo maso plač.