Davek na nepremičnine bo nadomestil tri zdajšnje dajatve - davek od premoženja, nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč in pristojbino za vzdrževanje gozdih cest - ter lani uvedeni davek na nepremičnine večjih vrednosti. Prve tri dajatve so trenutno v celoti prihodek občin, ki o njihovi višini tudi samostojno odločajo, kar pa za novi davek ne bo veljalo - delil se bo namreč med državo in občine.

Da občine ne bodo mogle več samostojno odločati o obdavčitvi nepremičnin, pomeni, da ne bodo mogle izvajati vloge, ki jo imajo po ustavi, zato je zakon tudi ustavno sporen, je opozoril Andrej Šircelj (SDS). Člane odbora je pozval, naj podprejo dopolnilo SDS, po katerem bi prihodki od davka pripadali občinam, a mu jih ni uspelo prepričati.

Občine bodo od davka dobile le toliko, kot so za leto 2012 pobrale nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča

Bodo pa občine lahko zvišale svoj del davčne stopnje za 50 odstotkov, vendar šele po letu 2015. Določeno je tudi triletno obdobje, v katerem bo davek v celoti prihodek države, občine pa bodo od njega dobile le toliko, kot so za leto 2012 pobrale nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča.

Državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar je ob predstavitvi zakona povedala, da je predlog obdavčitve določen zelo široko, izjeme pa zelo restriktivno. Obdavčene bodo tako zgradbe kot zemljišča, zavezanec za plačilo davka pa bo praviloma njihov lastnik.

"Davčne stopnje so izredno visoke," je ugotovil Šircelj. Tako v SDS kot tudi v SLS in NSi so za različne vrste nepremičnin pripravili svoje predloge davčnih stopenj, od katerih pa ni bil noben sprejet.

Za stanovanjske nepremičnine je po predlogu vlade predvidena obdavčitev v višini 0,15 odstotka posplošene tržne vrednosti nepremičnine, ki je bila ugotovljena z množičnim vrednotenjem nepremičnin. Ker se je na seji razvila živahna razprava, ali so ti podatki sploh realni, so v SDS predlagali, naj se v izogib pritožbam lastnikov nepremičnin upošteva vrednost, ki bi jo določil pooblaščeni ocenjevalec. Predlog ni bil sprejet, so se pa dogovorili, da bodo vprašanje davčne osnove dokončno rešili na plenarni seji.

Predvideni so določeni korektivi za socialno najšibkejše

Prav tako je Marko Pavlišič (DL) napovedal možnost, da bodo do plenarne seje posegli v določbo, po kateri se stopnja davka za stanovanja, v katerih lastnik ne biva, zviša na 0,50 odstotka. V stanovanju npr. lahko živi lastnikov otrok in bilo bi smešno, če bi moral plačevati davek, je dejal.

Predvideni so določeni korektivi za socialno najšibkejše oz. osebe, ki so upravičene do večje površine stanovanj. Glede stanovanj, ki jih občine oz. stanovanjski skladi oddajajo v neprofitni najem, pa je odbor iz osnutka zakona črtal določbo, po kateri bi se lahko obveznost davka prenesla na najemnike.

Z uvedbo davka na nepremičnine se bo ukinil davek na nepremično premoženje večjih vrednosti, ki je bil uveden lani. Kljub temu pa tudi novi zakon predvideva višjo obdavčitev več vrednih nepremičnin: če vrednost stanovanjske nepremičnine presega pol milijona evrov, se bo namreč stopnja davka zvišala za četrt odstotne točke.

Za poslovne in industrijske nepremičnine je stopnja davka predvidena v višini 0,75 odstotka vrednosti, za energetske objekte 0,40 odstotka, za stavbe za javno in drugo splošno rabo pa 0,50 odstotka. Kmetje bodo po predlogu plačevali davek v višini 0,30 odstotka od vrednosti kmetijskih stavb, 0,15 odstotka od vrednosti kmetijskih zemljišč ter 0,07 odstotka od vrednosti gozdov.

Za nelegalno zgrajene stavbe je predvidena trikrat višja davčna stopnja

Zavezancu, ki ne bi mogel plačati davka, predlog zakona omogoča, da poda predlog za zavarovanje obveznosti iz naslova davka z vknjižbo zastavne pravice ter prepovedjo odtujitve in obremenitve te nepremičnine.

Za nelegalno zgrajene stavbe, za katere je bila izdana pravnomočna odločba, je predvidena trikrat višja davčna stopnja. Takšna obdavčitev bo veljala, dokler nepremičnina ne bo legalizirana ali odstranjena. Ker bo veljala tudi za nazaj, so nekateri izražali pomisleke, da utegnejo občine v želji po več pobranega davka zavlačevati z ureditvijo problematike črnih gradenj.

Nepremičninskega davka se ne bo plačevalo za kulturne spomenike, sakralne objekte v lasti registriranih verskih skupnosti ter neplodna zemljišča, varovalne gozdove in gozdne rezervate. Prav tako ga bodo oproščeni diplomatska predstavništva, mednarodne organizacije in inštitucije EU.

Pri kulturnih spomenikih bo oprostitev veljala le za tiste, ki služijo za javno in splošno rabo, s čimer se bodo izognili nevarnosti, da bi se lastniki tistih, ki se uporabljajo za stanovanjske ali poslovne namene, izognili plačilu davka.

Za prvo odmero davka se bodo uporabili podatki o vrednosti nepremičnin na dan 1. april 2014

Za prvo odmero davka se bodo uporabili podatki o vrednosti nepremičnin na dan 1. april 2014. Davčna uprava RS bo odločbe izdala najpozneje do konca maja, davek pa bo mogoče plačati v več obrokih.

V opoziciji zakona ne podpirajo. Ima veliko vrzeli - med drugim ni urejeno vprašanje pravne varnosti - in bo povzročil veliko škode zavezancem, je dejal Šircelj. Franc Bogovič (SLS), ki ni uspel s predlogom za preložitev uveljavitve zakona na leto 2015, pa je opozoril, da nas bo prihodnje leto zaradi njega zagotovo bolela glava.