»Pred leti je bilo igranje Tišine na trobento skorajda obvezen del vsakega pogreba. Po moji oceni je bilo Tišino slišati na 70 od stotih pogrebov. Lani je bila trobenta prisotna le še na polovici pogrebov. Zdaj se bo njen zvok razlegal le še na 15 od stotih pogrebov in še ta ocena je pretirana. Pevce in rože v skromnejši količini bodo svojci še najeli, trobente zagotovo ne več. Letos nisem dobil še nobenega naročila za igranje,« je povedal dolgoletni izvajalec Tišine na gorenjskih pokopališčih Vili Pangeršič iz Tržiča.

Drago je umreti

Država je ukinila pogrebnino v višini okoli 500 evrov od obveznega zdravstvenega zavarovanja. Do denarne pomoči v podobni višini so zdaj upravičeni le še socialno najšibkejši. Stroški pogreba so tako lahko za svojce zelo visoki. »Za celoten pogreb z žaro, cvetjem, najemom mrliške vežice s kuhinjo in pevci smo odšteli dobrih tisoč evrov, saj smo dobili 500 evrov pogrebnine, dvesto evrov pa je prispevalo društvo upokojencev. Brez tega dodatka bi bila cena pogreba 1800 evrov, kar pa je že precej visoka številka,« je povedala ena od naših bralk. Če k temu dodamo še stroške za župnika, mašo, osmrtnice, pogostitev, morebitno sedmino in novo črno obleko, je jasno, da je smrt pri nas že skorajda luksuz.

V Tržiču so se tako odločili za zanimivo potezo, s katero bodo finančno razbremenili občane ob izgubi svojca. Tako bo Komunala Tržič brezplačno opravljala vse prevoze pokojnikov, ki so bili na dan smrti občani občine Tržič, ki so umrli v Tržiču in bodo tam tudi pokopani. »Ta strošek v strukturi cene povprečnega pogreba predstavlja do 200 evrov. Prav tako bomo namesto predplačil stroškov, ki so jih že napovedale nekatere pogrebne službe, omogočili našim občanom obročno plačilo stroškov pogreba in preostalih pogrebnih storitev. Kot vir za pokrivanje teh stroškov bo Komunala Tržič uporabila dobiček, ki ga uspe realizirati na drugih tržnih dejavnostih,« je pojasnil direktor tržiške komunale Sebastijan Zupanc. Sam ocenjuje, da se stroški najbolj enostavnega pokopa približajo 800 evrom, če pa prištejemo še cvetje, pevce, trobento ali morebitni pokop na nedeljo ali praznik, pa so stroški zagotovo 1200 evrov ali več. »Pod vplivom emocij ljudje ob naročilu pogreba ne gledajo na cene, tako da je za mnoge pogrebništvo lahko dober posel. Pri javnem podjetju je drugače, saj se mi ne pehamo za velikimi dobički, slišal pa sem, da mnogi zasebniki že zahtevajo del plačila vnaprej, celo pred pogrebom,« je še dodal Zupanc.

Najcenejši so raztrosi – jih bo zdaj vse več?

Da pa ljudje še kako gledajo na ceno pogreba in preverjajo prav vse dodatne stroške, je pojasnil direktor družinskega pogrebnega podjetja Navček iz Kranja Stanislav Zupan: »S 600 evri res težko prideš skozi in takih pogrebov skorajda ni. Jih bo pa zagotovo vse več, a tu gre res samo za odvoz pokojnika in pokop v zemljo. Vse več bo tudi raztrosov, ki so cenejši. Že zdaj opažamo, da ljudje ne naročajo več pevcev, gledajo na cene cvetja, trobente že skorajda ni več. No, nekateri si še vedno tudi pri pogrebih lahko mnogo privoščijo, ne gledajo na cene in si izbirajo samo najdražje 'dodatke'. Bogati bodo torej za pogreb še imeli, revni pa niti za najosnovnejšega ne. O avansih pri nas ne razmišljamo. Ljudem pač zaupamo, se pa včasih tudi opečemo,« je dejal Zupan. Tudi pevec okteta Klas Nace Gorjanc opaža podoben trend. »Ali sploh ni naročil ali pa ljudje naročijo le eno pesem in vnaprej vprašajo, koliko bomo stali. Nas je osem in zaračunamo 100 evrov, tako da komaj pokrijemo stroške prihoda, tako da je menda jasno, da pojemo iz ljubezni do petja, na pogrebih pa v spomin in zaradi spoštovanja do pokojnega,« je dejal Gorjanc ter dodal, da v pogovorih s svojci opaža, da se stroški za pogreb ljudem res zdijo previsoki in da se izguba pogrebnine za vse resnično pozna pri končnem obračunu.

Pogreb na obroke

Namestnik vodje pogrebne službe pri Komunali Kranj Bojan Porenta je takšne trende potrdil in dodal, da se vse več ljudi odloča za obročno odplačevanje stroškov. »Pogreb v povprečju stane okoli 1400 evrov, potem pa je treba plačati še najemnino za grob. Ne zgodi se malokrat, da vdova pokliče konec leta in prosi za odlog plačila najemnine, pa čeprav to stane le 40 evrov na leto,« je opozoril Porenta.

V Ljubljani so svojci seznanjeni z vsemi stroški še pred pogrebom in se morajo z njimi strinjati ter določiti način plačila. Račun dobijo nekaj dni po pogrebu. Osnovna cena pogreba s krsto je v Ljubljani 709, z žaro pa 593 evrov. Eden od izvajalcev Tišine v Ljubljani nam je dejal, da je vse več pogrebov prav teh, osnovnih. »Nekaj svojcev pride, odnesejo žaro, jo v tišini in brez Tišine zakopljejo in hitro odidejo,« je dejal naš sogovornik. Po podatkih javnega podjetja Žale, je v Ljubljani osnovni pogreb med najcenejšimi v državi. »V ceno je zajeto praktično vse, kar je nujno. To pomeni prevoz pokojnika, njegova priprava, pogrebni obred, upepelitev, pokop, graviranje in zapiranje žare kot tudi vsa za to potrebna standardna oprema, skupaj s krsto, ter vse nujne storitve, kot sta izstavitev potrdila o vzroku smrti in zdravniška komisija pred upepelitvijo. V ceni ni zajeta le uporaba mrliške vežice, ki znaša od 30 do največ 70 evrov. Takšen osnoven standarden pokop vsakomur omogoča dostojno, človeka vredno slovo,« je ocenil direktor Žal Robert Martinčič. Povprečna osmrtnica v časopisu po njihovih podatkih stane 440 evrov, pevci 170 evrov, izdelava fotografije 32 evrov, fotografiranje pogreba 55 evrov. Za ikebano srednjega cenovnega razreda je treba odšteti 80 evrov, za venec pa 155 evrov. »Ob upoštevanju vseh teh dodatnih storitev, ki jih izvajajo naši pogodbeni partnerji, pogreb s krsto v povprečju stane 1500, pogreb z žaro pa 1000 evrov,« je še ocenil Martinčič, ki je prav tako potrdil, da se vpliv krize najbolj pozna pri naročanju sveč in cvetja, pevcev ter trobentača.