Vlada bo po napovedi premierke Alenke Bratušek do 25. septembra predstavila nov paket ukrepov za konsolidacijo javnih financ. Napovedi, kaj vse naj bi bilo v njem, se iz dneva v dan precej spreminjajo, kar je nedvomno tudi posledica vkopavanja vladnih strank za svojimi zahtevami in volilnimi kalkulacijami. Vendar pa je prav zaradi teh kalkulacij majhna možnost, da bi proračun za prihodnje leto odnesel sedanjo vlado.

DL obsojena na vztrajanje

Premierkina želja naj bi bila, da poleg davka na nepremičnine kakšnih novih davkov ne bi uvajali in da bi torej rezerve poiskali na strani odhodkov. A ne pri tistih, ki so že zdaj finančno najbolj ogroženi. Tako je Bratuškova na svojem profilu na facebooku celo zagotovila, da vlada znižanja pokojnin nikoli ni pripravljala (naj spomnimo, da je finančni minister Uroš Čufer spomladi letos napovedoval, da se bo vlada morala lotiti tudi pokojnin). To njeno zagotovilo prvak DeSUS Karl Erjavec pozdravlja, je pa na včerajšnjem sestanku predsednikov koalicijskih strank ponovil, da bo DeSUS vztrajal tudi pri ohranjanju dodatka za rekreacijo za upokojence, ukinitev katerega je še vedno v igri. »To je edina točka, pri kateri bomo pri sprejemanju ukrepov za konsolidacijo javnih financ še vztrajali – tudi za ceno padca koalicije,« poudarja. A v drugih vladnih strankah Erjavčeve grožnje ne jemljejo povsem resno.

Finančni minister Uroš Čufer je ob robu torkovega Strateškega foruma na Bledu poudaril, da je gospodarstvo z davki že dovolj obremenjeno, zato se bo »tisto, kar se bo dogajalo na konsolidaciji, moralo dogajati na strani izdatkov v javnem sektorju«. Katere izdatke je imel v mislih, ni pojasnil, je pa očitno s to napovedjo stopil na teren DL oziroma njenega predsednika. Gregor Virant je namreč kot glavni vladni pogajalec maja letos s sindikati sklenil dogovor, po katerem do konca leta 2014 do posegov v plače javnih uslužbencev ne bo več prišlo. Tako se je Virant na Čufarjevo napoved odzval z besedami, da so izdatki v javnem sektorju »mnogo širši pojem kot plače«. A očitno to ni točka, na kateri bi DL pogojevala svoje nadaljnje bivanje v vladi: na naša vprašanja o možnih zaostritvah oziroma na kateri točki bi DL razmišljala o odhodu iz koalicije, je prvak Državljanske liste odgovoril, da so »po tem, ko smo dvignili DDV, in po tem, ko bomo uvedli še nepremičninski davek, proti novim davkom«.

Bratuškova na kongresu vendarle iz oči v oči z Jankovićem?

Dejstvo pa je, da razpad koalicije, ki bi lahko pripeljal do predčasnih volitev, DL v tem trenutku nikakor ni v interesu – stranka se namreč po javnomnenjskih raziskavah nahaja pod pragom vstopa v parlament. Prav tako naj koalicije – kot je v zadnjem času Igor Lukšič večkrat poudaril – ne bi rušili socialni demokrati. Javnomnenjske raziskave jim sicer napovedujejo volilno zmago, a se v SD zavedajo, da tista stranka, ki iz vlade izstopi, na volitvah praviloma plača visoko ceno. Poleg tega jim sedanja vloga notranjih ostrih ocenjevalcev koalicije še kako ustreza, v primeru zmage na volitvah pa bi morali prevzeti odgovornost za izvajanje nepriljubljenih in z vsakim odlašanjem hujših varčevalnih ukrepov. Je pa Lukšič tudi glede priprave ukrepov za konsolidacijo javnih financ zelo kritičen. Kot pravi, ministrstvo za finance ne da ničesar iz rok, ministrstvo za gospodarstvo ni za spodbujanje gospodarstva naredilo ničesar... »Koalicija mora imeti do konca septembra seznam ukrepov, če jih ne bo imela, tukaj nimamo kaj iskati,« pravi Lukšič.

Imajo pa koalicijski partnerji pri izsiljevanju glede proračuna oziroma varčevalnih ukrepov zaradi šibkosti premierke nedvomno precej manevrskega prostora; v luči prihajajočega kongresa PS in možnosti, da Zoran Janković spet pride na čelo stranke, je namreč Bratuškova še toliko bolj ranljiva. Izvršni odbor PS je sicer včeraj sklenil, da bo kongres stranke 19. oktobra. Na vprašanje, ali bo kandidirala za predsednico, pa je Alenka Bratušek odgovorila, da lahko na kongresu kandidirajo vse članice in člani PS. Kot je znano, pa je v preteklosti že večkrat razmišljala, da se v primeru Jankovićeve kandidature sama zanjo ne bo odločila.

Opozicija se prebuja

Kar nekaj kritik je bilo na račun dela vlade v preteklih dneh mogoče slišati iz opozicijskih vrst. Prvak SLS Franc Bogovič je celo predlagal oblikovanje tehnične vlade, predsednica NSi Ljudmila Novak pa je včeraj vladne ukrepe ocenila kot napačne. V največji opozicijski stranki SDS so se v preteklih tednih in mesecih ukvarjali predvsem z ideološkimi temami in razen nekaterih splošnejših ocen o nesposobnosti vlade hujših kritik na delo aktualne ministrske ekipe ni bilo zaslediti. Po ocenah nekaterih analitikov tudi zato, ker je sedanja koalicija v veliki meri izpeljala ukrepe, ki jih je zastavila že Janševa ekipa. Pa tudi zato, da bi javnost nekoliko pozabila na fiaske vlade v prejšnjem mandatu. Včeraj pa je SDS na temo ekonomskega in finančnega stanja v državi sklicala novinarsko konferenco, na kateri je poslanec Andrej Šircelj vlado pozval, naj ukrepe za konsolidacijo javnih financ pripravi čim prej. Višji davki, ki se napovedujejo, pa po njegovem prepričanju Slovenije ne bodo popeljali iz krize.