Po prejemu zahteve pooblaščenca zdaj že novega ministra za infrastrukturo in prostor Igorja Maherja za izdajo gradbenega dovoljenja za pomožni kmetijski objekt - klet so na upravni enoti namreč ugotovili, da glede na velikost objekta in novo uredbo o gradnji enostavnih in nezahtevnih objektov gre za enostaven objekt, za katerega ni potrebno gradbeno dovoljenje, zato so zahtevo s sklepom zavrgli, je pojasnil Seljak.

Gradbeno dovoljenje ni potrebno

Za tovrsten objekt torej po novem ni potrebno gradbeno dovoljenje, mora pa izpolnjevati pogoje iz prostorskega akta. Objekt, za katerega je bila podana vloga, izpolnjuje te pogoje, meni Seljak. »Mi smo se opredelili samo glede zahtev v uredbi, vse ostale zahteve, ki pa so zahteve prostorskega akta, mora pa sam investitor izpolnjevati oziroma v tem primeru, ker ne gre za varovano območje, je verjetno ta pogoj izpolnjen,« je dodal.

Glede medijskih očitkov o hitrosti, s katero se je piranska upravna enota opredelila do Maherjeve zahteve, je Seljak pojasnil, da so v zadnjih dneh prejeli 160 zahtev za izdajo gradbenega dovoljenja za nezahteven objekt. Z namenom racionalizacije postopkov so se zato odločili, da primere, ko gre za zavržbo na podlagi uredbe, rešujejo prednostno. Samo v sredo so tako pred izdajo sklepa Maherju »izdali pet ali šest podobnih sklepov«, je še navedel Seljak.

Černač: Navedbe Seljaka ne držijo

Navedbe, ki izhajajo iz izjav g. Ivana Seljaka, načelnika UE Piran, o tem, da je Černačeva uredba legalizirala Maherjevo črno gradnjo, ne držijo, pa je danes sporočil nekdanji minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač.

»Že iz fotografij, ki so se pojavile v medijih, je razvidno, da v tem primeru ne gre za enostaven objekt, kot ga določa uredba. Poleg tega se postavlja vprašanje o tem, kako je lahko Upravna enota v enem dnevu ugotovila dejansko stanje in v zadevi vsebinsko odločila in v koliko primerih podobnih upravnih postopkov, ki so tekli pred to Upravno enoto, se je to zgodilo?« se sprašuje Černač, ki Maherju in številnim drugim lastnikom dosedanjih nedovoljenih gradenj želi, »da uredijo postopke v zvezi z njihovimi nedovoljenimi gradnjami, če je to le formalno mogoče, ne dovolim pa si, da nekateri uradniki to počnejo z zlorabami prava in izkrivljenimi interpretacijami preko mojega hrbta«.

Lastnik nepremičnine 11 let

O sklepu piranske upravne enote je sicer že sinoči poročala Televizija Slovenija. Žurnal24 pa je pred tem pisal, da je Maher, ki ga je za ministra predlagala Državljanska lista, lastnik črne gradnje nad Sečoveljskimi solinami. Neimenovan domačin pa je za časnik povedal, da je bilo zemljišče nepozidano, vkop, objekt, zidani kamin ob njem ter sončne kolektorje in vse drugo pa da je postavil Maher.

Maher je še v sredo v izjavi za medije povedal, da je lastnik nepremičnine okoli 11 let in je pričakoval, da bodo organi v teh letih odločili glede morebitne legalizacije. Že prejšnji lastniki so začeli postopek legalizacije, on pa do danes ni prejel nobene odločbe. Dobil je le podatek, da je nepremičnina evidentirana in da je v planu pri spremembah namembnosti občine Piran.

Fotografije postavljajo Maherja na laž

Sicer fotografije zemljišča nad Sečoveljskimi solinami, ki so jih objavili nekateri mediji, pa tudi posnetki spletne aplikacije Google Earth, kažejo, da je objekt na zemljišču nastal šele v času, ko je bil Maher že lastnik. Maher je v sredo dejal, da je objekt kupil skupaj z zemljiščem.

RTV Slovenija je objavil zračne posnetke, satelitski posnetki spletne aplikacije Google Earth, ki kažejo, da na zemljišču v času Maherjevega nakupa pred 11 leti še ni bilo objekta.

Virant: Maher ni storil nič nezakonitega in neetičnega

Na vprašanje, kako lahko ima objekt hišno številko, je odgovoril, da ne ve in da je stanje tam enako kot pred 11 leti, ko je nepremičnino kupil.

Prvak DL Gregor Virant je v sredo povedal, da je bil z gradnjo Maherja seznanjen, na podlagi njegovih zagotovil pa je ocenil, da Maher ni storil nič nezakonitega ali neetičnega.