Da bo silvestrska ponudba, ki jo na svoji spletni strani oglašujejo Terme Olimia, močno odmevala na družbenih omrežjih in širši javnosti, v Podčetrtku zagotovo niso pričakovali. So pa bili zato burni odzivi spletnih uporabnikov le nekaj dni po referendumski odločitvi hrvaških volilcev, da v svojo ustavo zapišejo določilo, da je zakonska zveza skupnost moškega in ženske, toliko bolj pričakovani.

»Obžalujemo naš spodrsljaj«

»Silvestrovanje je namenjeno izključno moško-ženskim parom,« smo lahko še včeraj dopoldan med drugim prebrali pod silvestrsko ponudbo Term Olimia. Vendar pa so v Podčetrtku diskriminatoren zapis kmalu po tistem, ko se je na spletnih omrežjih vsul plaz kritik – eden izmed uporabnikov je celo pozval somišljenike k bojkotu term – popravili in zapisali, da je silvestrovanje namenjeno »izključno odraslim parom«. Pri pisanju prve različice ponudbe naj bi bili namreč »skrajno nerodni«. »Dejstvo je, da je silvestrovanje Olimski prestiž namenjeno vsem odraslim parom. Do neljube napake je prišlo, ker smo želeli poudariti, da je to romantično in mirno silvestrovanje prilagojeno parom, torej ne družinam in zaključenim družbam. Obžalujemo naš spodrsljaj in se še enkrat opravičujemo vsem, ki jih je naša objava kakor koli prizadela,« so še sporočili iz Term Olimia.

Ob tem velja spomniti, da v tem primeru ne gre za prvi tovrsten »spodrsljaj« turističnih delavcev. Lokalna turistična organizacija (LTO) Bovec je namreč lani v uradnem poletnem katalogu pri treh ponudnikih prenočišč v slovenščini in angleščini objavila napis, da homoseksualci pri njih niso zaželeni. V LTO Bovec so tedaj po opozorilih istospolne skupnosti pojasnili, da je prišlo do napake zaradi časovne stiske pri pripravi kataloga, saj so želeli sprva v svoji ponudbi gejem in lezbijkam zaželeti dobrodošlico.

Predstavniki Legebitre na agenciji Spirit

Svojo napako so v LTO Bovec popravili tudi na način, da so v začetku tega leta v središču zgornjega Posočja dali priložnost Društvu informacijski center (DIC) Legebitra, da pripravi izobraževanje ponudnic in ponudnikov turističnih storitev na temo Lezbijkam, gejem, biseksualcem in transseksualcem prijazen turizem (LGBT) – globalna turistična tržna niša v vzponu. Vodja izobraževanja o človekovih pravicah pri DIC Legebitra Mitja Blažič se je tedaj nadejal, da se bodo v kratkem tovrstnim pobudam pridružile tudi druge lokalne turistične organizacije. Pa se je njegova želja uresničila? »Podobnih izobraževanj nismo več imeli. Smo pa bili na agenciji Spirit, kjer so nam predstavili njihovo poznavanje LGBT-turizma v evropskem in svetovnem merilu,« poudarja Blažič.

Včerajšnjo reakcijo vodstva Term Olimia je označil za zelo ustrezno in dostojanstveno, ob tem pa upa, da bo tiskarski škrat zaključil svoje dopustovanje po Sloveniji.