Predčasne volitve po besedah Novakove "ne rešujejo veliko, morda tudi prav ničesar, kajti razmerje sil med desnimi in levimi bi verjetno ostalo približno enako". "Če bi ostali isti akterji na položajih, ki se sedaj ne morejo dogovoriti o rešitvah, bi se težko dogovorili tudi po volitvah," meni Novakova. Zato se morajo po njenih navedbah dogovoriti, kako izpeljati pomembne in nujne reforme, kot so uveljavitev holdinga, slaba banka, delovnopravna zakonodaja, spremembe na področju pravosodja, arbitražni sporazum, ratifikacija pogodbe o vstopu Hrvaške v EU in finančna perspektiva.

Za Slovenijo je po besedah Novakove potrebno, da je vlada operativna in učinkovita. NSi bo v njej delovala toliko časa, dokler bodo menili, da je to smiselno in da lahko vlada opravlja svoje naloge. Na vprašanje, ali bo v primeru odstopa ministrov DeSUS in SLS vlada še s polnimi pooblastili, je odgovorila, da se po njenem prepričanju tudi te stranke zavedajo, da smo vsi skupaj odgovorni za izpeljavo reform. Zato je prepričana, da bodo tudi te stranke sodelovale pri za Slovenijo nujnih projektih. "Dokler ima vlada polna pooblastila in tudi podporo v DZ, toliko časa je operativna," je odgovorila na vprašanje, ali bi lahko vlada delovala samo z ministri SDS in NSi.

Glede predlogov premiera Janeza Janše za spremembe volilnega sistema Novakova pojasnjuje, da NSi ne podpira večinskega volilnega sistema, ki je v korist predvsem velikih strank. Bi bilo pa po njenih besedah treba sistem spremeniti tako, da bi imeli volivci večji neposreden vpliv na izbiro poslancev.

V zvezi z navedbami Janše na novinarski konferenci glede sodelovanja s predsednikom DL Gregorjem Virantom je Novakova dejala, da je tudi sama obžalovala, da je Virant pozval Janšo k odstopu, še preden je ta sploh prebral poročilo. Po njenih besedah je tudi sicer v koaliciji do težav prihajalo v glavnem zaradi Virantovih izjav, česar so se že od začetka bali.

Virant je bil predsednik DZ, predsedniki ostalih koalicijskih strank pa so bili v vladi in so se lahko o posameznih rešitvah dogovorili. Zakonske predloge sta podprla tudi ministra iz vrst DL, v parlamentu pa je Virant vlagal dopolnila, se dogovarjal z opozicijo in nasprotoval temu, kar se je vlada prej dogovorila. "Zaradi tega je prihajalo do nerazumevanja med nami, medtem ko na samih sejah vlade med ministri pa smo se vedno konstruktivno pogovarjali," je dejala.

Glede možnosti tehničnega mandatarja Novakova pravi, da morajo konstruktivno nezaupnico vložiti tisti, ki so povzročili krizo. Na predčasne volitve bo šla NSi po besedah Novakove z upanjem, da lahko rezultat s prejšnjih volitev še izboljšajo. Kot poudarja, so v tem mandatu tako v parlamentu kot v vladi delovali konstruktivno.