Po tistem, ko je minister za izobraževanje Žiga Turk sporočil novico, da v vladno proceduro ne bo poslal s sindikati neusklajenih standardov in normativov za osnovne in srednje šole, so zaposleni v vrtcih, sindikalisti, starši in strokovnjaki pričakovali, da bo enako veljalo tudi za standarde in normative v predšolski vzgoji. Vendar nam je minister pojasnil, da te prepušča ministrstvu za javno upravo in občinam, ti pa za strokovna vprašanja, tako trdijo, niso pristojni.

»Odločili smo se, da v teh razmerah ne bomo vložili v proceduro naše spremembe zakona o vzgoji in izobraževanju, kjer bi se dotaknili tudi normativov, ker so ti po mojem mnenju samo en del ukrepov, ki jih moramo izvesti. Za drugi del pa ni jasno, ali ga bomo lahko izpeljali,« pravi minister, ki se ob tem sklicuje na vladno krizo, ki je po njegovem še vedno tik pred vrati.

Ministrski pingpong

Standardi in normativi za vrtce po ministrovih besedah niso pristojnost njegovega ministrstva, pač pa ministrstva za pravosodje in javno upravo. »Mi smo pri tem samo strokovno sodelovali. Po posvetovanju z ravnatelji, starši in sindikatom smo prišli do tega, da to, da bi ena vzgojiteljica delala v dveh skupinah otrok, za kvaliteto dela v vrtcih ne bi bilo dobro.« Minister dodaja, da je torej od ministrstva za javno upravo odvisno, kaj bo naredilo s standardi in normativi v vrtcih, pa tudi od občin, kateremu področju bodo posvečale več pozornosti in denarja: ali bodo to »otroci, komunala, promet ali kaj drugega«. »Mi smo najbolj kritične stvari umaknili. Tisto, kar je ostalo, mislim, da ni zelo hudo,« meni Turk.

Minister Turk je včeraj novinarjem svetoval, naj se z vprašanji o usodi standardov in normativov v vrtcih obrnejo na ministrstvo za javno upravo in pravosodje. Enako so, smo izvedeli, na njegovem ministrstvu svetovali vsem zainteresiranim. Z MPJU odgovorov na novinarska vprašanja še nismo prejeli. Staršem pa so s tega ministrstva včeraj odgovorili, da na MPJU niso pristojni niti za določanje normativov, prav tako ne za pogajanja oziroma spremembe na tem področju. Normativi so namreč po njihovem strokovna zadeva, ki nedvomno spada pod okrilje MIZKŠ in ne pod MPJU. Na slednjem ministrstvu lahko po sklepu vlade le od resorjev zberejo možne spremembe predpisov, ki bi zmanjšale stroške občin.

Stroka je ogorčena

V Skupnosti vrtcev Slovenije, od koder so ministru včeraj napisali pismo s prošnjo po pojasnilih, so nad podajanjem vrtcev med ministrstvi ogorčeni. Izjave ministra Turka so sprenevedanje, pravi predsednica skupnosti Božena Bratuž. Za vrtce naj bi bilo namreč pristojno njegovo ministrstvo v okviru direktorata za predšolsko vzgojo in osnovne šole. Opozarja še, da pogajalski partnerji tudi o predlogu sprememb standardov in normativov za vrtce, ki so jih pripravili na ministrstvu, niso soglašali, enako kot je bilo pri standardih in normativih v šolah, ki jih je minister umaknil iz procedure.

Tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture so nad ministrovo ravnodušnostjo do vrtcev ogorčeni. Na včerajšnjem sestanku sindikalne konference predšolske vzgoje so sklenili, da bodo zahtevali pojasnila. »Zaposleni v predšolski vzgoji od obeh ministrov pričakujejo, da se bosta glede sprememb standardov in normativov v predšolski vzgoji v najkrajšem času jasno in enoznačno opredelila.«

Štrukelj: Stavka bo!

Glavni tajnik sindikata Sviza Branimir Štrukelj je ponovno opozoril, da umik standardov in normativov za šole še ni razlog za odpoved stavke. Ta bo v vsem javnem sektorju predvidoma 23. januarja in je ne more preprečiti niti odhod posameznih ministrov, je pojasnil. Prestavili jo bodo le, če v tistem času vlada ne bo delovala s polnimi pooblastili, kajti vlada, ki opravlja tekoče posle, se o stavkovnih zahtevah po Štrukljevih besedah ne more pogajati. Če pa se bo izkazalo, da bomo dobili novo vlado, bodo sindikalisti najprej preverili, ali se z njo o spornih zadevah lahko pogajajo. Če to ne bo mogoče, bodo stavko izvedli.

Sicer pa sindikalisti nad ministrovo odločitvijo o odstopu od šolskih standardov in normativov niso navdušeni. Štrukelj opozarja, da želi minister Turk priti do istih varčevalnih ciljev po drugi poti – namesto z odpuščanjem z nižanjem plač. To pa brez pogajanj ni možno, opozarja na veljavno zakonodajo. Minister Žiga Turk odgovarja: »Vsi bi si želeli, da bi bila masa za plače večja. Pa ni.«