Policijski sindikat Slovenije je v skladu z napovedmi v petek nadaljeval lani prekinjeno stavko zaradi, kot so navedli, neizpolnjevanja in oviranja izvajanja stavkovnega sporazuma, sklenjenega z vlado. Po navedbah sindikata so na pogajalski mizi predlogi sindikata, kako zagotoviti izpolnjevanje stavkovnega sporazuma. Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je sicer sindikatu na neformalnem sestanku v petek zagotovil, da bo poskušal narediti vse, da se stavkovne zahteve izpolnijo ter da se doseže "nekakšen konkreten sporazum", ki bi na nek način ustavil stavkovne aktivnosti.

Sviz bo rezultate opredeljevanja o sodelovanju pri splošni stavki javnega sektorja, ki se je končalo v petek, sporočil v torek. Po pojasnilih glavnega tajnika Sviza Branimirja Štruklja so se odločili, da vmesnih rezultatov izrekanja ne bodo sporočali. Vsi, s katerimi je bil doslej v stiku, pa so se po njegovih besedah izrekli zanjo.

Nekateri sindikati pa so stavko za 23. januar svojim delodajalcem že napovedali, tako med drugim Visokošolski sindikat Slovenije. "Stavko so člani sindikata na univerzah v Ljubljani v Mariboru in na Primorskem izglasovali z zelo visoko udeležbo in skoraj brez glasu proti. Napoved stavke je bila uradno posredovana vladi, pristojnim ministrstvom in rektorjem univerz v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem," so sporočili iz omenjenega sindikata.

Zaostrilo se je tudi v pogovorih z ministrstvom za izobraževanje

Minuli teden se je zaostrilo tudi v pogovorih med ministrstvom za izobraževanje in sindikati o posegih na področju vzgoje in izobraževanja. Ministrstvo vztraja, da je dogovor mogoč le ob upoštevanju predvidenih rezov v maso plač. Za sindikate pa takšno krčenje sredstev ni sprejemljivo, tako da so v petek "ultimat", kot so se izrazili, zavrnili.

Na ministrstvu so za STA poudarili, da so za pogajanja odprti do sprejetja novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja v državnem zboru. Med drugim predlagajo, da se povečajo delovne obveznosti učiteljem. Pri tem ne predvidevajo, da bi morali ti delati več, ampak bi se jim, ker ne bi dosegali novih normativov, nekoliko znižali prejemki.

Pogajanja o prilagajanju znižanju masi plač v javnem sektorju tudi v drugih resorjih

Pogajanja o možnih načinih za prilagajanje znižanju masi plač v javnem sektorju potekajo tudi v drugih resorjih. Vendar je ministrstvo za pravosodje in javno upravo za STA pojasnilo, da s podatki o poteku pogovorov oziroma oziroma o tem, v katerih dejavnostih so pogajanja že zaključena in kakšni so sprejeti zaključki, ne razpolaga.

Vlada je v četrtek sicer sprejela odgovore na stavkovne zahteve, ki jih je Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja sprejela sredi decembra. Po besedah ministra za pravosodje in javno upravo Senka Pličaniča na novinarski konferenci po seji vlade slednja vztraja, da se o višini znižanja mase za plače javnih uslužbencev ni mogoče pogajati, pogajajo se lahko le o tem, na kakšen način znižati samo maso plač, saj denarja ni. Kdaj pa bodo pogajanja, zaenkrat še ni znano, so na ministrstvu pojasnili za STA.

Vodja Koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Janez Posedi opozarja, da pogovore, ki potekajo po dejavnostih, ne razume kot pogajanja. "Izjema so policisti. Pri ostalih gre za bolj ali manj formalne pogovore. Za pogajanja veljajo določene predpostavke, mehanizmi in metode, za pogovore pa ne," je pojasnil za STA.

"Vprašanje plač v okviru sistema plač v javnem sektorju je treba rešiti za skupno mizo, ne pa po dejavnostih," opozarja. "Reorganizacije in podobno pa so vedno bile stvar dejavnosti," pravi. Pogovori, ki jih ima ministrstvo s posameznimi dejavnostmi, po njegovi oceni sicer nikjer niso "niti blizu dogovora".