Po navedbah zavoda Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS) imamo v Sloveniji na papirju odlično ureditev sodelovanja vlade s civilno družbo, a tudi bogato zgodovino njenega ignoriranja. Za korak naprej po prepričanju civilne družbe zadostuje "politična volja za spoštovanje predpisov in instanca z odločno podporo vlade in njene predsednice".

Eden prvih konkretnih korakov uresničevanja zaveze predsednice vlade Alenke Bratušek o vzpostavitvi politike sodelovanja je bila napoved o imenovanju državnega sekretarja, pristojnega za vzpostavitev dialoga s civilno družbo in koordinacijo državljanskih pobud. Odločitev je vsekakor pozitivna, menijo in hkrati opozarjajo, da bo od nje korist le, če ji bo "vlada sledila tudi v svojem ravnanju".

Civilna družba pričakuje, da bo imenovan človek, k bo naloge v praksi lahko izvajal

Ministrstva prejetih predlogov in dopolnil ne smejo ignorirati, ampak so jih po mnenju CNVOS dolžna obravnavati in tudi argumentirano pojasniti, zakaj jih sprejemajo ali zavračajo. Zagotoviti morajo transparentnost postopka priprave predpisov, kar pomeni, da zakoni ne nastajajo v bunkerjih, so poudarili. Tudi zato naj bi bila strokovna javnost, kot navajajo, v pripravo predpisov vključena v dovolj zgodnjih fazah in ne šele takrat, ko je besedilo predpisa že malodane dokončno oblikovano.

Civilna družba od vlade tako pričakuje, da bo na mesto sekretarja za dialog s civilno družbo imenovala človeka, ki bo svoje naloge v praksi lahko izvajal. Kot so zapisali, bo to "po negativnih izkušnjah iz mandata Pahorjeve vlade", ki je sekretarja s podobno funkcijo imela, lahko le človek, ki bo imel po navedbah CNVOS predvsem občutek za to področje. Biti mora seznanjen z določili, mehanizmi in praksami, ki se v Sloveniji in v tujini uporabljajo za realizacijo tvornega sodelovanja med civilno družbo in državnimi organi. Prav tako mora skrbeti za koordinacijo sodelovanja ministrstev s civilno družbo.

V osrednji slovenski mreži nevladnih organizacij CNVOS se tudi ne strinjajo z zamislijo, da naj bi bilo mesto državnega sekretarja "ponujeno" civilni družbi. Nasprotno se zavzemajo, da naj bo imenovanje na to funkcijo v "polnem pomenu politično". S tem bosta namreč koalicija in predsednica vlade nedvoumno prevzela polno odgovornost za realizacijo napovedanega dialoga, saj bodo vzvodi v celoti v njunih rokah, so še dodali.