Ne le v bolnišnici dr. Petra Držaja, tudi ginekološki operacijski prostori v »osrednjem« UKC Ljubljana na Zaloški cesti vsi niso ustrezni za opravljanje posegov. Tako kaže povzetek ugotovitev službe UKC Ljubljana za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb, ki smo ga pridobili. Gre za del prostorov, v katerih na leto operirajo več kot 4000 bolnikov – poleg bolnic Ginekološke klinike tudi bolnike oddelka za kirurgijo srca in ožilja.

Pregled ginekoloških prostorov so sicer opravljali prav zato, da bi ugotovili, ali so ustrezni za operacije, ki jih selijo iz bolnišnice dr. Petra Držaja. A kljub opozorilu, da v njih »ni minimalnih tehničnih pogojev za ustrezno opravljanje operativnega programa«, selitev abdominalnih bolnikov v te prostore očitno ostaja v igri. Zaposlenim se tako zastavljajo pomisleki o dvojnih merilih. V nasprotju s pomanjkljivostmi prostorov v šišenski dislocirani enoti, ki so jih uporabili kot argument v prid selitvi, pa v bolnišnici neustreznosti operacijskih prostorov v »osrednjem« UKC Ljubljana na Zaloški cesti tudi niso javno objavili.

Bolnišnica: Gre le za »manjša neskladja«

Služba za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb je ugotovila, da se v ginekoloških prostorih za operacije križajo čiste in nečiste poti (s tem se povečuje možnost okužb, op. p.). Zaznali so tudi pomanjkanje funkcionalnih prostorov in odsotnost tako imenovanega recoveryja (gre za nekakšen prostor za bujenje), kažejo ugotovitve, zapisane 1. avgusta. Težave so tako v veliki meri podobne kot v bolnišnici dr. Petra Držaja, v kateri pa neustrezne operacijske prostore zapirajo.

V UKC Ljubljana so ob našem povpraševanju sprva zatrdili, da gre v ginekoloških operacijskih prostorih le za manjša neskladja, kot sta nepravilna uporaba kirurške maske in nošnja nakita. Pri tem so se sklicevali na poročilo, izdano 1. julija, torej mesec pred ugotovitvami o neizpolnjevanju minimalnih pogojev. »Ne obstajajo nikakršna poročila, da bi zaradi domnevne neustreznosti prihajalo do zapletov pri zdravljenju. Torej je uporaba mogoča,« so poudarili v bolnišnici.

Šele ko smo jih opozorili na kasnejši dokument, so nam v bolnišnici potrdili, da je bil 1. avgusta res opravljen delovni ogled dela prostorov operacijskega bloka Ginekološke klinike, ki ga nameravajo v prihodnje nameniti oddelku za abdominalno kirurgijo. Po njihovih besedah pa so ugotovili le manjše nepravilnosti, ki so niso nanašale na celoten blok. Do danes so večino že odpravili, so zatrdili v službi za odnose z javnostmi, nekatere pa še bodo.

»Vsaj še dve dvorani v podobnem ali slabšem stanju«

Ugotovitve o neustreznosti prostorov, v katere želijo prestaviti operacije abdominalnih bolnikov, po oceni predstavnika sindikata Fides v UKC Ljubljana Božidarja Visočnika potrjujejo, da se je vodstvo selitve očitno lotilo na vrat na nos. »Povrhu vsega pa sta v UKC Ljubljana še vsaj dve operacijski dvorani s prav tako slabimi ali pa še slabšimi pogoji, kot so v prostorih Ginekološke klinike. V njih so podobne težave kot v bolnišnici dr. Petra Držaja, kar kaže na dvojna merila, saj se v drugih primerih ni zgodilo nič. Če selijo iz neustreznega v neustrezno, je jasno, da tu nekaj ne more biti prav. Namesto sedanjega načina selitve operacij abdominalnih bolnikov bi morali pripraviti načrt, po kakšnem vrstnem redu bodo sanirali vse neustrezne operacijske dvorane,« je poudaril Visočnik, ki stanje v dvoranah pozna tudi kot anesteziolog.

Zaradi premalo premišljene selitve v bolnišnici trenutno vlada kaotično stanje, opaža, zaposleni pa so nezadovoljni. Ob slabo dorečenih spremembah je po njegovem tudi precej verjetno, da bo zdravljenih manj bolnikov, kot bi jih bilo sicer. Strinja se, da je vsebinsko selitev zdravljenja abdominalnih bolnikov na Zaloško cesto sicer smiselna, saj vsa diagnostika v Šiški ni bila na voljo, a bi se jo morali lotiti s precej jasnejšimi načrti. Prav tako bi morali biti v bolnišnici glede selitve in stanja v drugih operacijskih dvoranah bolj odkriti, je pristavil Visočnik – tako do zaposlenih kot tudi do širše javnosti.