Potreben je kulturni dialog

Na protestu, ki se ga je udeležilo okoli 1400 javnih uslužbencev, zahtevajo od vlade, da jih prizna za enakopravne socialne partnerje, da se drži dogovora o ukrepih na področju plač, da odstopi od namere po zniževanju števila javnih uslužbencev, ki presega en odstotek na letni ravni od skupnega števila zaposlenih.

Prav tako zahtevajo izvajanje kolektivne pogodbe in kolektivnih sporazumov, utrditev socialne države, zahtevajo tudi plačilo stavke zaradi kršitve kolektivnih pogodb in sporazumov. Kot je dejal Lešek, zaposleni v javnem sektorju vlado opominjajo, da je začela z varčevalnimi ukrepi na napačnem koncu. Med drugim tudi z zelo slabim vzgledom, ki ga dajejo politiki mladim državljanom s svojim netransparentnim odnosom in nespoštovanjem pravne države s svojim sprenevedanjem.

Srečko Lešek, predsednik celjskega območnega odbora Sviz, je na protestnem shodu znova opozoril državo, da je stavka samo začetek in da se je potrebno o vseh problemih v državi pogovoriti v kulturnem dialogu.

»Samo 3100 od 53.000 ljudi ni izglasovalo stavke. Zakaj je niso, vemo. Danes še nisem bil obveščen, da bi se kje vršil izjemen pritisk na stavkajoče, vem pa, da ravnateljice in ravnatelji nekaterih zavodov pritiskajo na svoje zaposlene in jim hočejo vsiliti svoje mnenje, ki je strankarsko obarvano,« je dejal Lešek.

V središču No ve Gorice se je zbralo več kot 500 protestnikov iz severne Primorske

Predstavnikom SVIZ so se v Novi Gorici pridružili tudi člani drugih sindikatov. Njihovo skupno sporočilo je, da zavračajo varčevalne ukrepe vlade, ker niso usmerjeni v pravo smer, da so destruktivni in nepravični, ter da rušijo socialno in pravno državo. »V tej kaotični, krizni situaciji, zelo, zelo pogrešam lik predsednika države, ki je v svoji volilni kampanji obljubljal pomirjujoč konstruktivni dialog med levimi in desnimi in sindikati,« je med drugim dejala Anica Erjavec, predsednica območnega odbora SVIZ Nova Gorica.

Daniel Rebolj, rektor Univerze v Mariboru, je dejal, da ljudje protestirajo in stavkajo zato, ker nepravičnost boli, ker boli aroganca ob premnogih zlorabah položajev, ker dobro vemo, da klientelizem državo slabi.

»Zdaj vemo, da s tem, ko smo v nekaj verjeli, tega še nismo dosegli. Da zgolj zakoni ne izkoreninijo korupcije. Da mora biti ljudstvo prebujeno, če naj demokracija deluje v skupno dobro.« Po njegovem prepričanju ima javna univerza ključno vlogo v ozaveščanju, v iskanju in prenašanju znanja. »Morda je prav zato komu trn v peti,« je domneval.

V Mariboru ne verjamejo več v pravno državo

V Mariboru so se stavkajoči zbrali na Trgu svobode. Po besedah predsednika območnega odbora Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Podravje Borisa Radosavljeviča se je shoda udeležilo okoli 1500 delavcev v vzgoji, izobraževanju in pravosodju, medicinske sestre, policisti in gasilci. »Smo proti odpuščanju v javnem sektorju, proti zniževanju plač in za spoštovanje do sedaj doseženih sporazumov in dogovorov, ki nam jih nenehno krčijo,« je na kratko povzel stavkovne zahteve.

Zbrane je med drugimi nagovoril rektor mariborske univerze Danijel Rebolj, ki je odločno protestiral proti »brezglavemu varčevanju za vsako ceno, ki več kot očitno ne prinaša nobenih dobrih rezultatov«. Dramski igralec Bojan Maroševič je množico vprašal, ali je javni sektor res tisti, ki je spravil na kolena slovensko gospodarstvo. »Dokler ne bom videl za zapahi razne Bavčarje, Šrote, Tovšakove in Zidarje, ne bom verjel v pravno slovensko državo,« je povedal in ob tem bil deležen veliko odobravanja množice.

»Ali smo mi spravili gospodarstvo na kolena?« je zbrane stavkajoče v Mariboru vprašal dramski igralec Bojan Maroševič, »Dokler ne bom videl za zapahi razne Bavčarje, Šrote, Tovšakove, Zidarje, ne bom več verjel v pravno slovensko državo. Vlada ubira perfidne metode, s katerimi nam jemlje to, kar je krvavo, predvsem pa pošteno zasluženo.«

Na protestnem shodu na osrednjem Titovem trgu v Kopru se je zbralo okoli 1000 ljudi

Shoda so se udeležili javni uslužbenci iz skoraj vseh dejavnosti javnega sektorja. Po besedah predstavnika obalnega Sviza Branka Filipiča so se zbrali, da vladi, "ki ima dva obraza in ki v svojem oblastnem vladanju ne pozna izrazov, kot sta dialog, argumenti, in ne spoštuje dogovorov, pokažemo, da z nami ne more pometati, kot se ji zdi".

Tej vladi in vladi, ki bo sledila, pa, kot je dodal, sporočajo, "da bomo učitelji, v primeru, ko boste spet iz predala, tokrat že tretjič, poskušali spreminjati obstoječe normative in standarde, začeli učitelji izvajati samo osnovne dejavnosti, ki so trenutno sistematizirane". Shod poteka v znamenju govorov in petja uporniških pesmi, med njimi primorske himne Vstajenje Primorske.

»Kdor zapre šolo, odpre zapor«

V Murski Soboti se je pred grajskim poslopjem po oceni organizatorjev zbralo okoli 1000 protestnikov, v Pomurju pa v 47 zavodih stavka nekaj manj kot 4000 članov Sviza. Protestniki so prinesli številne transparente, na katerih je med drugim pisalo "Kdor zapre šolo, odpre zapor", "Brez učitelja ni šole", "Za navadne državljane veljajo zakoni, za Janšo in njegove ne", "Res imamo slabo šolstvo, dokaz je naša šolana vlada" in podobno.

Po besedah predsednice območnega odbora Sviza Pomurje Marjane Kolar še ni prepozno, da zaradi nerazumnih posegov v vzgojo in izobraževanje, znanost in kulturo ter odnosa ministra do vseh zaposlenih v teh dejavnostih ter poskusa vlade, da krizo izkoristi za uničevanje socialne države, pošljejo svoja sporočila v Ljubljano.

Na Ptuju so mirno izkazovali svoje nezadovoljstvo

Na Ptuju se je na Mestnem trgu zbralo okoli 500 zaposlenih v javnem sektorju, ki mirno izkazujejo svoje nezadovoljstvo, predstavniki sindikatov pa so prebrali svoje stavkovne zahteve. Kot je povedal regijski koordinator sindikata Sviza Milan Kumer, se je stavki pridružila velika večina zaposlenih v javnem sektorju na Ptujskem, saj je stavko izglasovalo vseh 28 zavodov v regiji.

Tudi starši so stavko razumeli, zato je le malo otrok prišlo v šole in vrtce. Na Osnovni šoli Majšperk, kjer dela Kumer, so tako danes sprejeli le štiri otroke, vsi ostali zaposleni pa bodo stavkali v šoli do 14. ure. Na shodu so še enkrat povedali, da se s tako obliko pogajanj, ki jih pelje vlada, ne morejo strinjati, zato od nje zahtevajo, da se začne resno pogajati.

Na Koroškem so se zavzeli za ohranitev doseženih standardov v vzgoji in izobraževanju

Na enournem shodu na Ravnah na Koroškem se je v središču mesta zbralo okoli 500 javnih uslužbencev. Zavzeli so se za ohranitev doseženih standardov v vzgoji in izobraževanju ter za ohranitev pravne in socialne države. Ob tem so izrazili tudi podporo gospodarstvu, koordinator protestnega shoda za Koroško Igor Jeram iz Prve osnovne šole Slovenj Gradec pa upa, da tudi gospodarstvo razume njihove zahteve. Bolj kot bo vlada poskušala uveljavljati varčevalne ukrepe, bolj kot bo rezala v plače, bolj se bo slabšal položaj vseh, je med drugim poudaril Jeram.

Shod, na katerem so zbrani nosili številne transparente in glasno pospremili govore regijskih predstavnikov sindikatov v šolstvu, socialnem in zdravstvenem varstvu, pravosodju in drugih, je po Jeramovih besedah uspel. "Prav je, da nas je oblast pognala na ulice, od tu nas bo verjetno bolje slišala," pa je med drugim dejal profesor iz slovenjgraške gimnazije Andrej Makuc. Stavko so sicer podprle vse šole in vrtci na Koroškem.

Nzadovoljstvo so izrazili s piščalkami, bobni in transparenti

V Šolskem centru Postojna, ki je eden izmed večjih zavodov v Postojni, od 110 zaposlenih stavka 61 zaposlenih, pohoda pa se sicer udeležujejo stavkajoči iz vseh javnih ustanov (tudi nešolskih) na postojnskem območju. Protest, na katerem javni uslužbenci svoje nezadovoljstvo izražajo s piščalkami, bobni in transparenti, se bo po sprehodu skozi mesto končal na istem mestu, kjer se je začel.

Na Gorenjskem je bil protestni shod v okviru stavke organiziran le v Škofji Loki

V Škofji Loki kjer se je zbralo okrog 250 učiteljev osnovnih in srednjih šol ter vzgojiteljev iz Škofje Loke ter Selške in Poljanske doline. Protestniki so obhodili staro mestno jedro Škofje Loke in na Mestnem trgu zapeli Stoji učilna zidana ter Hej brigade.

Predstavnik škofjeloškega območnega odbora Sviza Marko Špolad, ki je učitelj matematike na škofjeloški gimnaziji, je v nagovoru poudaril, da "šole niso vzrejališča in pitališča trdobučnežev po meri te ali one ideologije. "Ne bomo vzgajali tako imenovanih dobrih potrošnikov brez lastne volje samo zato, da bi jim peščica izbrancev lažje vladala," je poudaril. Udeleženci shoda so svoje nezadovoljstvo izrazili tudi s številnimi transparenti.

Sindikati so stavko napovedali predvsem zaradi predvidenega znižanja mase sredstev za plače v javnem sektorju, kar bi imelo za posledico tudi odpuščanje zaposlenih. Pogajanja z vlado pa so obstala takoj na začetku. Vladna pogajalska skupina naj bi se danes odločila, kako naprej v pogajanjih s sindikati, potem ko vlada v torek ni dala mandata za pogajanja o masi za plače javnih uslužbencev.

Preberite še:

V Ljubljani stavka več kot 4000 javnih uslužbencev; Štrukelj: »Ne nasedati, nikomur ne bo bolje, če bodo na cesto metali čistilke, bolničarje in policiste.«

Na svoj način proti vladni politiki protestirajo tudi v Postojni.