Če minister nima stanovanja v Ljubljani in je od delovnega mesta oddaljen več kot 60 kilometrov ter zaradi narave dela ne more vsak dan prihajati na delovno mesto, mu pripada opremljeno službeno stanovanje. Članov aktualne ministrske ekipe, ki bi jim vsaj glede na oddaljenost službeno stanovanje pripadalo, je šest (od trinajstih), a se ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel ter minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel za najem nista odločila. Prva se v službo vsak dan vozi iz Kopra, drugi iz Novega mesta.

Za prevoze ministra skrbela dva voznika

Službena stanovanja torej uporabljajo štirje ministri: gospodarski Stanko Stepišnik, kmetijsko-okoljski Dejan Židan, za zdravje Tomaž Gantar in za pravosodje Senko Pličanič. Medtem ko sta imela Pličanič in Gantar službeni stanovanji tudi kot člana Janševe vlade, se Židan kot kmetijski minister v času Pahorjevega premierstva za to ni odločil. »Če živim v Murski Soboti, ki je središče največje kmetijske pokrajine, mi to omogoča, da ohranim stik s podeželjem ter mimo statističnih podatkov in pristojnih služb dobim mnenje 'majhnih ljudi' o tem, kaj se dogaja pomembnega na področju kmetijstva in proizvodnje hrane,« je svojo vsakodnevno pot med Mursko Soboto in Ljubljano takrat utemeljeval Židan. S tem pa tudi upravičeval 1100 evrov stroškov, kolikor naj bi po njegovih izračunih te poti na mesec stale davkoplačevalce (po izračunih nekaterih njegovih sodelavcev so bile nedvomno dražje, saj sta za prevoze skrbela dva voznika, ki sta morala v Prekmurju kdaj tudi prenočiti). Očitno pa je načelovanje združenemu kmetijsko-okoljskemu ministrstvu stik s podeželjem nekoliko potisnilo v ozadje – sedanjo uporabo službenega stanovanja namreč Židan pojasnjuje z »več obveznostmi v novem delokrogu ministrstva, tako v Sloveniji kot v tujini«.

Bivanje v Ljubljani ministra Židana finančno ne obremenjuje. Za najem 31 kvadratnih metrov velikega službenega stanovanja plačuje 137 evrov na mesec (skupaj z obrabnino), vendar hkrati prejema nadomestilo za ločeno življenje v višini 140 evrov. Zakon za uravnoteženje javnih financ namreč določa, da se nadomestilo za ločeno življenje zaposlenemu, ki je razporejen na delo več kot 70 kilometrov zunaj kraja bivališča njegove ožje družine in ki živi ločeno od nje, izplačuje kot mesečno nadomestilo stroškov stanovanja.

Ministra Židan in Stepišnik sta se za službeni stanovanji odločila že kot poslanca na začetku tega mandata, zato uporabljata stanovanji iz državnozborskega fonda. Parlament ima za predstavnike ljudstva na voljo 49 stanovanj, ki so vsa v Ljubljani, njihova velikost pa se giblje od 19,44 do 68,92 kvadratnega metra. Poslanci morajo za najemnino odšteti od 72 do 240 evrov, končnemu znesku pa je treba prišteti še med 18 in 60 evri visoko mesečno obrabnino za opremo v stanovanju, ki ne sme presegati polovice cene najemnine. »Pri določanju višine obrabnine se upoštevata starost in obrabljenost pohištva,« pojasnjujejo v DZ. Tako Stepišnik za najemnino plačuje 230 in za obrabnino 60 evrov, skupno torej 290 evrov na mesec za službeno stanovanje.

Pličanič z novimi gospodinjskimi aparati

Očitno pa je zanimanje za najem med parlamentarci precej manjše, kot ima DZ na voljo službenih stanovanj – tako poslanci trenutno uporabljajo 25 stanovanj, tri zasedajo še funkcionarji, ki so se iz DZ preselili na nova delovna mesta in jim poslanska funkcija miruje (poleg obeh ministrov še zdaj že nekdanji državni sekretar v premierkinem kabinetu Gašpar Gašpar Mišič). Devet državnozborskih stanovanj uporabljajo zaposleni v parlamentu in dve drugi državni organi. Mandatno-volilna komisija je julija letos sklenila, da bo DZ oddal v nadaljnji najem še osem stanovanj, dve pa bo zadržal za morebitne nove potrebe poslancev.

Pličanič in Gantar prebivata v stanovanjih iz fonda vladne stanovanjske komisije. Ta upravlja 506 stanovanj: za 55, trenutno nezasedenih, bo prihodnji mesec objavljen razpis za najem, 13 nezasedenih stanovanj pa nameravajo prodati na javni dražbi. Povprečna najemnina službenih stanovanj, ki jih upravlja vladna stanovanjska komisija, znaša 180 evrov. Gantar za službeno stanovanje, ki je veliko 47,9 kvadratnega metra, plačuje 244 evrov najemnine. Največje službeno stanovanje si je med ministri »privoščil« Pličanič – za 85,2 kvadratnega metra površine plačuje 412 evrov (od tega 117 evrov obrabnine), dodatka za ločeno življenje pa kot edini od ministrov, ki so najeli službeno stanovanje, ne prejema. Pličaničevo stanovanje je bilo tudi zadnje obnovljeno – za nove kuhinjske aparate so lani porabili 2,5 tisočaka. Pred tremi leti je bilo obnovljeno tudi službeno stanovanje, v katerem biva Židan – kot navajajo v DZ, je nakupljena standardna oprema stala slabih osem tisoč evrov.