Obtožnice zoper pet oseb

Specializirano državno tožilstvo je v preiskavi nepravilnosti pri pridobivanju evropskih sredstev za obnovo dvorca Betnava 5. decembra lani vložilo obtožnico zoper pet oseb zaradi goljufije na škodo Evropskih skupnosti. Prav tako je bil podan predlog za soglasje preiskovalnega sodnika k neposredni obtožbi zoper dve osebi zaradi kaznivega dejanja poslovne goljufije. Konkretnih imen na tožilstvu niso izdali.

Včeraj smo v tiskani izdaji Dnevnika poročali, da naj bi bili obdolženi nekdanja prva dama Vegrada Hilda Tovšak, nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec, nekdanja direktorica podjetja Betnava Dragica Marinič, gradbeni nadzornik Karel Bogatin in Anton Ekart, ki je v nadškofiji vodil službo za investicije in vzdrževanje. Obtožnica še ni pravnomočna.

Prenova dvorca Betnava se je začela leta 2008, ko je nadškofija predala stavbno pravico podjetju Betnava, ki ga je ustanovilo šest njenih duhovnikov. Vanj so nato s poroštvom takratnega nadškofa Franca Krambergerja vložili čez dva milijona evrov, ki so jih dobili na banki. S tem denarjem so zatem zaprosili in prišli do 1,7 milijona evrov evropskih sredstev. Vendar se je izkazalo, da je Betnava ministrstvu pošiljala račune za gradbena dela, ki niso bila nikoli opravljena, zato je mariborska nadškofija kasneje ta denar vrnila. Podjetje Betnava pa je v stečaju.

Finančne težave tudi zaradi drugih nasedlih projektov

Mariborska nadškofija se sicer otepa hudih finančnih težav tudi zaradi drugih nasedlih projektov. Po Turnškovih besedah z bankami še vedno iščejo rešitev za njihov položaj, zaradi katerega so obremenjene tudi cerkvene nepremičnine. »Zastavljenih je sorazmerno malo. So pa plombe na njih, da ne moremo z njimi razpolagati,« je še povedal danes za RTV Slovenija.

Vatikanska komisija naj bi sicer že izdala poročilo o mariborskem finančnem škandalu. »Vatikanska komisija, ki je preučevala ta škandal, je opravila svoje delo. Poročilo je na mizi kardinala prefekta kongregacije za škofe in kardinala prefekta kongregacije za kler,« je po poročanju spletnega portala Planet Siol pojasnil kardinal Franc Rode. Kdaj bi bila lahko v zvezi s tem sprejeta kakšna odločitev, ni povedal.