Nacistični vodje koncentracijskih taborišč so se po vojni branili, da so samo ''sledili navodilom'', a v resnici so bili prepričani, da so njihova dejanja pomembna za ''obče dobro''. Pogosto so bili tudi ponosni na svoje delo.

Profesor Alex Haslam z univerze v Queenslandu in Stephen Reicher z univerze St. Andrews sta proučevala simulirane eksperimente v zaporih in ugotovila, da se prostovoljci, v vlogi paznikov, do drugih vedejo brutalno samo, če so prepričani, da so njihove akcije nujne za vzdrževanje nadzora nad razmerami.

''Naša raziskava je pokazala, da tiranija ni posledica slepega sledenja pravilom in vlogam, temveč je posledice identifikacije z avtoriteto,'' je pojasnil Haslam. Po njegovem nacisti niso samo sledili navodilom. ''Dokazi kažejo, da so uslužbenci, kot je bil Eichmann, zelo dobro vedeli, kaj počnejo. Na energijo in veščine, ki so jih vložili v svoje delo, pa so bili celo ponosni,'' je še dodal.

''Ponavadi so bila navodila zelo splošna, zato so morali tisti, ki so želeli nacizmu ostati na oblasti, uporabiti domišljijo, da bi ostali v skladu z določenimi cilji,'' so pojasnili raziskovalci. Po njihovem je ideološki zanos tisti, ki vodi do nasilje. ''Ljudje niso zli, ker se zavedajo, da delajo zlo, temveč zato, ker so prepričani, da je to prav,'' je razložil Reicher.

''Tiranije ne cvetijo zato, ker se predstavniki režima zavedajo svojih dejanj, temveč zato ker se poistovetijo s tistimi, ki takšna dejanja predstavijo kot častna in zaželena,'' je še zaključil.