Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je pred začetkom pogajanj v luči preložitve cilja sprejemanja predlogov zakona o delovnih razmerjih (ZDR) in novele o urejanju trga dela (ZUTD) na januar pojasnil, da od tokratnega srečanja pričakuje zlasti informacije o nadaljnjem poteku pogajanj in prečiščen predlog ZDR.

"Če sem dobro informiran, bomo danes slišali nekaj kompromisih predlogov in upam, da bodo šli v smeri, da bo zakon sprejet," je dejal. Če rešitve ne bodo šle v smer, ki bi koristila delodajalcem in ublažila zaposlitveni krč, v njihovem združenju zakona ne bodo podprli, je poudaril Antauer.

Ob tem je povedal, da so zlasti v predlogu ZDR odprta še vsa za delodajalce bistvena vprašanja. Med ključnimi odprtimi členi je izpostavil tiste, ki naj bi povečali prožnost in zaposlovalne možnosti. "Problem je, da se ves čas razpravlja o tem, kako ohraniti delovna mesta, ne pa o tem, kako omogočiti novo zaposlovanje," je ponovil.

Zorko: Agencijsko delo je novodobno suženjstvo

"Pričakujem, da bomo odprli še tista vprašanja, ki smo jih v prvem delu že obdelali, vendar se rešitev zanje ni nakazala," pa je pred pogajanji dejal izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko.

Med njimi je izpostavil zlasti tista, ki so v interesu delodajalcev, in sicer ukinitev plačanega odmora za malice in zamenjavo dodatka na delovno dobo v dodatek na stalnost, pa tudi ukrepe za zmanjšanje zaposlovanja za določen čas, postopke odpuščanja, odpovedne roke. Sindikati se po njegovih besedah želijo dotakniti tudi sistema agencijskega dela, saj trenutno predstavlja "novodobno suženjstvo".

Dogovor o načinu in dinamiki pogajanj v prihodnje od današnjega sestanka pričakuje tudi generalni sekretar Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Jakob Počivavšek. Ob tem bi lahko šli po njegovih besedah še skozi člene, katerih obravnave še niso zaključili.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej je sicer minuli teden priznal, da jim reforme delovne zakonodaje ne bo uspelo spraviti pod streho do 1. januarja, kot so si zastavili. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo zakonodaja na seji matičnega odbora DZ sredi januarja, na plenarni seji DZ pa zadnji teden v januarju.

Referenduma za izpolnitev božičnih želja?

Antauer je danes dejal, da je realnost te nove časovnice glede na to, da niso dosegli še skoraj ničesar, kar so želeli, težko ocenjevati.

Zorko je medtem izpostavil, da bo izpolnitev tega cilja odvisna od tega, v kolikšni meri bo zakonodaja usklajena s sindikati, tako da ji ti ne bodo nasprotovali z referendumski aktivnostmi. Delojemalska stran namreč po njegovih besedah ne bo pristala na krčenje materialnih in bistvenih pravic delavcev, pripravljena pa je na popuščanje pri določenih postopkih, a ne na škodo pravnega varstva delavcev.

Referenduma tako v primeru uresničitve "božičnih želja" delodajalcev v zvezi s plačilom odmora za malico, dodatkom na delovno dobo in "drastičnimi spremembami" pri plačilu potnih stroškov ni mogoče izključiti, je poudaril.

Počivavšek pa je opozoril, da je rok za obravnavo reforme trga dela na plenarni seji zadnji teden januarja prekratek. Kot je ocenil, v tem času ne bo mogoče zapreti vseh interesnih in tehničnih vprašanj.

Po neuradnih informacijah bo sicer letos poleg današnjega pogajalskega srečanja še največ eno.