Brezposelnost v mestu je po besedah Tivadarja zelo visoka, saj je brez dela praktično že vsak peti za delo sposoben Mariborčan. Ob tem je s spremembo socialne zakonodaje prišlo do tega, da varstveni dodatki niso več sestavni del pokojnin, pač pa socialna pomoč, zaradi česar so se mu mnogi odpovedali in imajo zato tudi toliko nižje dohodke.

"Mnogi ne zmorejo več plačevati osnovnih stroškov, zato smo priča kar nekaj deložacijam. Problem pa je tudi v tem, da nizke pokojnine in plače mnogim ne omogočajo normalnega preživetja. Potrebno bo uskladiti tudi štipendijsko politiko, ki bo mladim omogočila ustrezno šolanje in izobraževanje," pravi prvi mož mariborskega Centra za socialno delo.

Sicer pa tudi sam ugotavlja, da se mnogi ljudje prepozno odločajo za to, da se k njim obrnejo po pomoč, zlasti v primeru deložacij. Kot je dejal, imajo primere, ko je nekdo stanovanjskemu skladu dolžan več kot 10.000 evrov in v takih primerih tudi center težko pomaga. Mnogi najemniki namreč izkoriščajo vse mogoče pravne poti, da se pritožujejo in ne pride do izvršb, dolg pa se v teh primerih nabira, zato se znajdejo v nemogočih razmerah.

Sicer pa se na mariborskem centru zlasti povečujejo vloge za izredne denarne socialne pomoči. Samo letos so prejeli že okoli 1500 takšnih vlog, ki jih rešujejo. Gre za različne primere, marsikdo si želi pomoči za plačevanje stanovanjskih stroškov in drugega.

Točnih podatkov o tem, za koliko se je v zadnjih letih krize pri njih povečalo povpraševanje za različne oblike pomoči, na centru ne morejo dati, saj so z letom 2012 prešli na novi sistem dodeljevanja socialnih transferjev, kljub temu pa je po Tivadarjevih ocenah v zadnjih letih vsaj za deset do 15 odstotkov večje povpraševanje po denarnih socialnih pomočeh.

"Res pa je, da nova zakonodaja nekatere stvari pri teh pomočeh dejansko popravlja in jih zmanjšuje, ker so merila za določanje upravičencev do denarne pomoči drugačna. Nova ministrica je že napovedala, da naj bi do jeseni prišlo do določenih popravkov socialne zakonodaje, ki so najnujnejše, ostalo pa naj bi preučili, tako da bi prihodnje leto lahko prišlo do nekoliko večje reforme socialne zakonodaje," pravi direktor CSD Maribor.

Na vprašanje, ali je mariborski center glede na razmere deležen kakšne večje pozornosti s strani države, je odvrnil, da ne bi rekel, da jih v Ljubljani ne razumejo. Po njegovih besedah imajo vzpostavljene zelo dobre odnose z ministrstvom in praviloma jim to omogoči, da tiste primere, ki so zelo nujni, lahko obravnavajo kot izjeme. Zagotovo pa smo kar precejšnji koristniki denarnih socialnih pomoči in drugih transferjev, je še dejal Tivadar.

Posebej je izpostavil še mariborskega župana, ki je pokazal zelo velik čut za socialne potrebe svojih občanov in jim je zagotovil, da bo naredil vse, da bo z rebalansom proračuna zagotovil čim več pomoči v zvezi z razreševanjem socialnih stisk. Ob tem pa Tivadar tudi od države pričakuje, da bo naredila vse, da Maribor znova postane mesto, ki bo imelo zaposlitve, saj je v njem dovolj znanja in prostorskih možnosti.