Vladno gradivo, ki so ga obravnavali danes, je po besedah predsednice komisije interno, zato o njegovih podrobnostih ni govorila. Pojasnila pa je, da iz poročila vlade poleg ugotovitev o obstoju ekstremističnih in aktivističnih skupin pri nas izhaja tudi ugotovitev, da imajo trenutne socialne in ekonomske razmere pomemben vpliv na delovanje in aktivnosti ektremističnih skupin na celotnem območju EU, kjer je njihovo delovanje vse močnejše.

Po njenih besedah se širi delovanje nekaterih skupin, ki so doslej delovale izključno v mejah nacionalnih držav, prihaja pa tudi do njihovega širšega povezovanja. Slovenija pri tem ni izjema, poudarja predsednica komisije. Po njenih besedah je vedno več tudi primerov, da iz vrst teh skupin prihajajo posamezniki, ki so pripravljeni zagrešiti najhujša kazniva dejanja.

Tudi mednarodna praksa, s katero se je komisija seznanila, kaže, da orodja, kot jih ima sedaj na voljo Slovenija niso dovolj učinkovita, pravi predsednica komisije. Zato je, kot je prepričana, čas za spremembo obstoječe zakonodaje. Po njenih besedah namreč tudi slovenski obveščevalni in varnostni organi izražajo potrebo po omejevanju delovanja in združevanja ekstremističnih skupin ter tudi po pravnih možnostih za sankcioniranje.

Pred pripravo predloga za spremembo zakonodaje pa bo komisija, ki se je prvič sestala aprila, sodelovala tudi z nekaterimi strokovnjaki. Na današnji seji so se odločili, da bodo za strokovnega svetovalca komisije imenovali Petra Umka s fakultete za varnostne vede, ki po besedah Maje Dimitrovski ni član nobene politične stranke in ima status vojnega veterana. Prav tako pa so se odločili, da bodo zaslišali "ekspertne priče": Damjana Madelca in Gorazda Kovačiča iz ljubljanske filozofske fakultete, Marjana Miklavčiča z ministrstva za pravosodje, Iztoka Prezlja z ljubljanske fakultete za družbene vede in Branka Lobnikarja z mariborske fakultete za varnostne vede.

V razpravi s strokovnjaki želijo dobiti odgovore predvsem na vprašanja o definiciji ekstremizma ter o ukrepih za nadzor, preprečevanje in sankcioniranje delovanja ekstremističnih skupin. Razpravo z omenjenimi strokovnjaki načrtujejo še pred parlamentarnimi počitnicami, septembra pa bodo znani izsledki, napoveduje predsednica komisije.