Ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli je na današnjem poslovnem zajtrku ameriške gospodarske zbornice (Amcham business breakfast), ki poteka v okviru konference FDI Summit, povedal, da je po njegovem neverjetno, koliko časa smo v Sloveniji porabili za kreganja in menjavanja vlad, medtem pa nas svet prehiteva po levi in po desni.

»Ni pa vse izgubljeno, sprejeli smo nekatere pomembne reforme za spodbuditev gospodarstva. Trgovinska izmenjava med Slovenijo in ZDA je še vedno zelo majhna,« je povedal ameriški veleposlanik in dodal, da je »politikantstvo« o vodenju pomembnih državnih podjetij zasenčilo izzive na pomembnih temah, kot je prestrukturiranje bančnega sektorja in obvladovanje brezposelnosti.

Mussomeli je presenečen nad tem, kako veliko ljudi meni, da je za Slovenijo najboljša možnost trenutno intervencija evropske trojke. »Tragično bi bilo, če bi Slovenija po 22 letih samostojnosti svojo suverenost predala evropskim organizacijam,« je poudaril.

Jaklič meni, da država kot lastnik ne bi smela biti vključena v bančni sektor

Marko Jaklič, profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti, se je dotaknil vloge nadzornih svetov v slovenskih državnih podjetjih. Po njegovem je glavna vloga slednjih izbrati primerne člane uprave. »Pri nas je bila ta praksa do sedaj relativno slaba, se pa stvari počasi spreminjajo na bolje. Slovenija je danes tako močno udeležena v vodenje nekaterih pomembnih podjetij, da se bo moralo nekaj spremeniti,« je poudaril. Po njegovem država kot lastnik ne bi smela biti vključena v bančni sektor, kot tudi v nekatere druge strateške sektorje.

Glede privabljanja tujih podjetij po Jakličevo potrebujemo nove strategije. Tako tujim kot domačim podjetjem moramo ponuditi primerno poslovno okolje za ustvarjanje posla. Glede tega je profesor na ekonomski fakulteti pesimističen in ocenjuje, da bi okolje lahko uspešno prilagodili šele v naslednjih desetih letih.

Bratuškova: Nujno potrebujemo poslovno okolje, prilagojeno za rast

Prepogosto nam je bilo očitano, da ta vlada v zadnjih šestih mesecih ni naredila ničesar za oživitev slovenskega gospodarstva, je na mednarodni konferenci FDI Summit povedala predsednica slovenske vlade Alenka Bratušek. S tem se premierka ne strinja. »Naša vlada se je lotila rekonstrukcije bančnega sektorja, določila je tudi smernice varčevanja v javnem sektorju. V avgustu je slovenski proračun prikazal presežek. Naši ukrepi so usmerjeni predvsem v mala in srednje velika podjetja,« je poudarila.

Največji problem našega gospodarstva je po mnenju Bratuškove zelo velika zadolženost. »Slovenija ima zdravo industrijsko bazo, dobro poslovno infrastrukturo ter izobraženo delovno silo, nujno pa potrebujemo poslovno okolje, prilagojeno za rast,« je v govoru povedala premierka in dodala, da bo vlada v prihajajočih tednih tudi s tem v mislih pripravila proračuna za leti 2014 in 2015.

Virant spomnil, da je Slovenija v zadnjih letih padla na lestvici konkurenčnosti za skoraj 20 mest

Minister za notranje zadeve, pristojen tudi za javno upravo, Gregor Virant je na okrogli mizi z naslovom Učinkovite javne storitve kot konkurenčna prednost v Ljubljani spomnil, da je Slovenija v zadnjih letih padla na lestvici konkurenčnosti za skoraj 20 mest, da pa gre državi nekoliko bolje na področju javnih storitev.

Kot je izpostavil, v Sloveniji ustanavljanje podjetij dandanes poteka hitro in poceni, napredek pa je bil storjen tudi na področju licenc za različne gospodarske aktivnosti. Z deregulacijo se je število aktivnosti, za katere so potrebna posebna dovoljenja, v preteklosti že močno znižalo, v prihodnje pa se bo še za skoraj 40 na 25.

Za Mramorja ključno vprašanje gospodarska rast

Dekan ljubljanske ekonomske fakultete Dušan Mramor je povedal, da smo sredi zelo težkih časov. Neposredne tuje investicije so in bodo po njegovem pomemben dejavnik slovenske rešitve iz krempljev gospodarske krize. Ključno vprašanje zanj je gospodarska rast. »Uravnoteženje javne porabe ni možno brez gospodarske rasti. Osredotočiti se moramo na ukrepe, ki bodo rast spodbudili,« je poudaril.

Dekan in nekdanji finančni minister meni, da splošni statistični podatki glede stanja Slovenije niso slabi, so še vedno nekje v povprečju evroobmočja. Poudaril je pomen privatizacije, h kateri se je zavezala vlada Alenke Bratušek, in ki jo mednarodni poslovneži v Sloveniji težko pričakujejo.

Za takojšnje ukrepanje

Tokratni FDI Summit je potekal na ljubljanski ekonomski fakulteti. Govorci so se posvetili temam o jasni prihodnosti, s katerimi so želeli opozoriti, da Slovenija ne potrebuje neskončnih in pogosto samouničujočih političnih razprav.