Pred dnevi objavljen seznam davčnih dolžnikov vzbuja več vprašanj kot ponuja odgovorov. Na eni strani so se vnele razprave o kadrovsko podhranjeni davčni upravi, na drugi o neučinkovitosti Dursa, ki da je pri izterjavi nižjih zneskov dolga veliko bolj aktiven kot pri izterjavi milijonskih zneskov. Vse kaže, da Dursu tudi po objavi seznama ministrstva za finance ne bo uspelo prepričati o kadrovski krepitvi. Še več, prestavlja se celo načrtovana združitev s cariniki.

Ministrstvu očitno dovolj negodovanja

Durs je vseskozi pod plazom kritik zaradi neučinkovitosti, a sami kažejo s prstom na ministrstvo za finance, ki da ne poskrbi za njihovo kadrovsko stisko. »Durs ima zgolj 200 davčnih inšpektorjev, potreboval pa bi jih vsaj trikrat več,« jim pritrjuje tudi davčni strokovnjak Darko Končan. A vse kaže, da finančno ministrstvo za zdaj kadrovske krepitve Dursa nima v načrtu, videti je celo, da imajo negodovanja dovolj. Na ministrstvu so tako spomnili, da so bili zaposleni na Dursu v času varčevanja deležni manjšega znižanja plače kot ostali državni organi, težave z davčnimi inšpektorji pa da naj v prvi vrsti rešujejo sami. »Problem davčnih inšpektorjev mora po mnenju ministrstva primarno reševati vodstvo Dursa, ne le prek višanja števila davčnih inšpektorjev, temveč tudi na podlagi podrobne analize delovnih postopkov,« pravijo na ministrstvu, kjer od Dursa, ki ga vodi Tomaž Perše, pričakujejo »določene ukrepe«. Ob tem ne gre pozabiti, da se Peršetu čas na čelu davčne uprave izteka.

Očitno pa na Dursu tudi okrepitve s cariniki ne morejo pričakovati. Čeprav Carinska uprava RS (Curs) inšpektorjev nima in so na Dursu predvsem računali na to, da bi prišlekom iz carinske uprave zaupali lažje naloge, inšpektorje pa razbremenili, bodo morali s tovrstnimi načrti počakati. Na ministrstvu za finance so včeraj namreč pojasnili, da se po novem združitev načrtuje šele s 1. januarjem prihodnje leto, pa še to ni povsem zagotovo. »Odločitev, ali bo do združitve davčne in carinske uprave dejansko prišlo, je odvisna od uspešnosti pogovorov z deležniki,« pravijo na ministrstvu. Čeprav bo vlada danes že odločala o umiku predloga zakona o finančni upravi, naj bi sindikat carinikov, ki po 1. juliju ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo ne bo imel več delavcev na južni meji, njihova usoda pa ostaja neznana, jutri odločal o stavki.

Dolžnika izpraznil, z novim podjetjem posluje naprej

Dejstvo je, da tako Dursu kot preostalim upnikom niti zakonodaja ne lajša dela. Da je prav veriženje podjetij ena največjih težav likvidnostne slike slovenskega gospodarstva in plačilne nediscipline, podjetja sama opozarjajo že leta, a države v konkretnejše ukrepanje doslej ni prepričal noben od njih. Že pred leti je vlada obljubljala, da bo podjetnikom, ki dolgujejo davke in socialne prispevke, preprečila ustanavljanje novih podjetij, a ostalo je zgolj pri ideji.

Poročali smo že, da se je po družbi Info TV Vladimirja Voduška, ki je v stečaju, ne seznamu dolžnikov znašlo tudi novo Voduškovo podjetje Novi Info TV. A če imajo Voduškova podjetja skupaj nekaj več kot 100.000 evrov dolga, je enak met očitno uspel tudi veliko večjemu dolžniku.

Na seznamu davčnih dolžnikov nad milijon evrov dolga tako med drugim najdemo tudi podjetje Asta – Avto, ki je davčni upravi dolžno več kot milijon evrov. Lastnik in zastopnik podjetja je Janez Lopert. Podjetje je sicer že od leta 2010 brez transakcijskega računa, vendar ni niti v insolvenčnih postopkih niti izbrisano. Še več, v javnih bazah podatkov je še vedno mogoče najti poslovne rezultate podjetja za leto 2011, pa čeprav so rezultati z letom 2009 močno upadli. Tega leta je isti podjetnik namreč ustanovil podjetje Asta – Avto Plus, ki danes normalno posluje, do leta 2011 podjetje nikoli ni poslovalo z izgubo in nikoli ni imelo blokiranih računov. Davčni dolg je očitno ostal na starem podjetju, ne glede na zakonodajo, ki veriženje dopušča, pa je dejstvo, da davčna uprava vse do danes proti dolžniku ni sprožila nobenih postopkov.