Kot so zapisali na ministrstvu, je vlada za vsako leto zagotovila pet milijonov evrov dodatnih proračunskih sredstev, od tega 3,4 milijona evrov za plače in 1,6 milijona evrov za sodne postopke. Ker na ministrstvu želijo, da bi sodstvo v prihodnje delovalo bolj učinkovito, so pripravili vrsto zakonskih sprememb.

Spremembe se nanašajo zlasti na povečanje in utrditev samostojnosti sodne veje oblasti, poenostavitev sodnih postopkov in na večjo odprtost sodstva javnosti. "Na ministrstvu upamo, da bomo omenjene zakonske spremembe s sodstvom v čim krajšem času uskladili," so zapisali.

Ob tem so pojasnili, da projekt Lukenda zaenkrat ni bil podaljšan, ker s sodstvom v zvezi z njim še ni bil dosežen dokončen dogovor glede njegovega podaljšanja. Zagotovljena proračunska sredstva v proračunu za leti 2013 in 2014 zadoščajo za nadaljevanje zaposlitev 440 zaposlenih za določen čas s projekta Lukenda, 220 javnim uslužbencem pa z vidika razpoložljivih sredstev pogodb ni bilo mogoče podaljšati.

Delo je danes namreč poročalo, da v pravosodju je ali pa bo v kratkem službo izgubilo več kot 250 javnih uslužbencev. Brez dela naj bi ostalo več kot 250 strokovnih sodelavcev, ki so večinoma izvajali projekt Lukenda za odpravo sodnih zaostankov. Tudi sodniške vrste bo zapustilo približno 50 sodnikov, predvsem z upokojevanjem, piše časnik.

Predsednica Slovenskega sodniškega društva Janja Roblek je v odzivu na omenjeno poročanje poudarila, da se bo zmanjšanje proračunskih sredstev za sodstvo nujno odrazilo v obsegu dela, ki ga bodo lahko sodišča opravila. Nižanje proračunskih sredstev sodišč je bilo po mnenju vrhovnega sodišča pavšalno, medtem ko predvidena sredstva po mnenju tožilstva ne zadoščajo za učinkovit pregon storilcev kaznivih dejanj.